Sięgają po tabletki z apteki, żeby się zrelaksować, mieć "fazę" albo wydajniej się uczyć. Lekomania wśród młodych ludzi jest pogłębiającym się zjawiskiem. Jakie problemy nastolatków kryją się za uzależnieniem? Jak rodzice mogą im pomóc? Poruszyliśmy ten temat w Dzień Dobry TVN.
Naczelna Rada Aptekarska uważa, że leki nie powinny być sprzedawane w sklepach. Uważa też, że osoby poniżej 16. roku życia nie powinny mieć prawa do zakupu leków, nawet tych bez recepty. Czy to przesada? Większość dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ogólnodostępne tabletki przeciwbólowe zawierają takie substancje psychoaktywne jak kodeina czy pseudoefedryna. Wie to natomiast młodzież i często sięga po łatwo dostępne leki zamiast narkotyków. 1/3 zatruć toksykologicznych w Polsce to zatrucia lekami. 80 proc. w tej grupie to ludzie młodzi. Jakie czynniki złożyły się na powstałą sytuację? W Dzień Dobry TVN pedagog społeczny prof. Mariusz Jędrzejko stwierdził, że popełniamy jeden podstawowy błąd: zakazujemy zamiast edukować. Czy zajęcia dotyczące szkodliwości leków w gimnazjach i liceach przemówiłyby młodym do rozumu?
Bartosz Staszewski chciał nakręcic film o relacjach ze swoim ojcem, a tymczasem powstał dokument o człowieku, który jest uzależniony od leków. Bohater filmu "Tableciarze" - pan Tadeusz - nie jest odosobnionym przypadkiem. Bartka oraz drugiego współtwórcę obrazu - Bartłomieja Szkopę zapytaliśmy, jak zrodził się pomysł na nakręcenie dokumentu o uzależnieniu od leków, a psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego - jak możemy pomóc bliskiej osobie, która wpadła w sidła uzależnienia i które leki najbardziej uzależniają.