Ksenofobia to jedna z fobii społecznych, uznawana za zaburzenie nerwicowe. Ksenofobia objawia się panicznym lękiem przed obcymi, przy czym chodzi zarówno o obce grupy narodowościowe czy religijne, jak i o ludzi nieznajomych. Przeciwieństwem ksenofobii jest nie tyle tolerancja, ile ksenofilia, czyli umiłowanie obcości.
Dla wielu opowiedzenie się przez Brytyjczyków za wyjściem z Unii Europejskiej jest zupełnie niezrozumiałe. Dlaczego doszło do Brexitu? A z jakich dziwactw i szaleństw słyną Wyspiarze? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza i byłego korespondenta w Londynie Marka Rybarczyka.
W Polsce coraz częściej dochodzi do rasistowskich pobić i ataków. O komentarz do tego, co się dzieje w naszym kraju poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: imigrantów mieszkających u nas: syryjskiego Kurda Mustafę Mohammada i Syryjczyka prof. Bassama Aouila. Jak Polska zmieniła się od czasu ich przyjazdu? Jak się czują w naszym kraju?
W ostatnich tygodniach w mediach zawrzało na temat rasistowskich zachowań Polaków. Czy rzeczywiście obcokrajowcy przebywający w naszym kraju powinni czuć się zagrożeni? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN, socjologiem Tomaszem Sobierajskim.
W środę w Dzień Dobry TVN: bez makijażu, bez stylisty, bez problemu? Gwiazdy Azja Express pokazują swoje prawdziwe ja, a na naszej scenie Leszek Stanek i jego artystyczna twarz. W programie także: królowe fitness i ich nowe królestwo - kto dziś rządzi na Instagramie? Oprócz tego: granica otwarta, ale czy i my wraz z nimi? Sprawdzamy, czy to prawda, że Polacy stają się coraz bardziej ksenofobiczni? A także: gwiazda, u której ciągle coś nowego - spotykamy się z Joanną Krupą. zaczynamy punktualnie o 8.00. Zapraszają: Dorota Wellman i Marcin Prokop.
Nasi rodacy mieszkający w Wielkiej Brytanii coraz częściej spotykają się z atakami ksenofobicznymi. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN dyrektora Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rafała Sobczaka i dziennikarza TVN24 BiS Michała Sznajdera. Jak reaguje na te ataki rząd brytyjski i polski?
Do końca kwietnia tego roku policja odnotowała 240 przypadków nawoływania do nienawiści na tle rasowym i etnicznym. To o połowę więcej niż rok temu o tej samej porze. Tymczasem premier Beata Szydło zlikwidowała Radę ds. do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. O wzroście agresji i braku reakcji władz rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. Małgorzatą Fuszarą ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet, była pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.