Rodzice, którzy szukają nosidełka dla swojego dziecka nie mają łatwego zadania. Rynek oferuje im różnego rodzaju akcesoria, które mają przede wszystkim pozwolić na bezpieczne przemieszczanie się z dzieckiem. Czy faktycznie tak jest? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka, a może zamiast niego wybrać chustę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim, fizjoterapeutą.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiała, że pracę musieliśmy przenieść do domu. Niestety część z nas nie ma w mieszkaniu odpowiedniego krzesła ani biurka, a to skutkuje problemami z kręgosłupem. Jak sobie pomóc i jakich błędów nie popełniać? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agatą Dąbrowską, trenerką i dietetyczką oraz Bartkiem Paluchem, trenerem personalnym i fizjoterapeutą.
Lekarze wydłużyli jej kręgosłup o 10 cm. Przeszła operację, dzięki której może żyć normalnie. Maja Kapłon od lat zmagała się z poważną skoliozą. Teraz, po długiej przerwie, wraca z piosenką, którą chce się odwdzięczyć za dobro, które ją spotkało.
Otylia Jędrzejczak, pomimo uprawiania sportu i zdrowego stylu życia, musiała ostatnio zmagać się z bólami kręgosłupa, które wymagały natychmiastowej operacji. Jak dzisiaj czuje się mistrzyni pływania?
Henryk Talar trzy miesiące temu trafił do jednego z warszawskich szpitali. Aktor przeszedł skomplikowaną operację kręgosłupa i - jak powiedział w najnowszym wywiadzie - nie chodzi jeszcze o własnych siłach.
Kiedyś bóle kręgosłupa dotyczyły głównie osób starszych. Dzisiaj wiek ma już mniejsze znaczenie, a problemy te bywają bardzo uciążliwe. Ratunkiem okazuje się być endoskopia. Zobaczcie, jak się ją stosuje w leczeniu schorzeń kręgosłupa.
Przez pandemię większość z nas przeszła na pracę zdalną. Część do tej pory z niej nie wyszła. Siedzenie towarzyszy nam przez większość dnia, co nie zadowala naszego kręgosłupa. Jak go nie zepsuć do końca, a spróbować naprawić? O tym porozmawialiśmy z fizjoterapeutą Michałem Dachnowskim i pasjonatem technologii Konradem Koterbą.
Jak podają zagraniczne media, do wypadku doszło, kiedy 60-letni Simon Cowell testował rower elektryczny. Po nieszczęśliwym zdarzeniu producent telewizyjny przeszedł kilkugodzinną operację. Jak czuje się teraz?
"Zbiegałem po schodach... i potknąłem się. Urwał mi się film, ocknąłem się ... nic nie czułem". Przed wypadkiem, w wyniku którego złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy, Rafał Kosiec był świetnie zapowiadającym się piłkarzem. Po urazie przyszło załamanie "Myślałem, co ja mogę zrobić, jak to zrobić.... ewentualnie kto może mi w tym pomóc". Na szczęście Rafał nie poddał się. Dziś walczy o powrót do zdrowia. Poznajcie jego historię.
Gdy twoje dziecko unika aktywności fizycznej i dużo czasu spędza siedząc przed telewizorem, komputerem lub przy biurku, może nabawić się wad postawy. Jak prawidłowo dbać o kręgosłup dziecka? Jak siedzieć przy biurku, by nie uszkodzić sobie kręgosłupa? Jak powinien być ustawiony monitor komputera? Czym jest skolioza, lordoza, a czym kifoza? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ortopedę Adriana Rymarczyka.
Osoby z przepukliną krążka międzykręgowego (inaczej dyskopatią) odczuwają umiarkowany lub silny ból, miewają też poważne trudności z poruszaniem. Co jest przyczyną tego schorzenia? W których odcinkach kręgosłupa najczęściej występuje przepuklina? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ortopedę Adriana Rymarczyka. Nasz gość powiedział również o małoinwazyjnej endoskopowej metodzie leczenia przepukliny, która jest alternatywą dla zabiegów klasycznych lub mikrochirurgicznych. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Jakie ryzyko związane jest z tą operacją?
Zbyt ciężkie plecaki szkolne narażają zdrowie naszych dzieci na szwank, w najbardziej newralgicznym momencie - kiedy kształtuje się prawidłowa postawa. Duże obciążenie, przekraczające 10% masy ciała, wpływa negatywnie na kręgosłup, kolana i stopy uczniów. O tym jak walczyć z tym problemem i dlaczego plecaki na kółkach nie są jego rozwiązaniem opowiedziały nam w studiu Dzień Dobry TVN: Agnieszka Łesiuk, kampania Lekki Tornister i Magdalena Różczka, mama 9 letniej Wandy i 4 letniej Heleny, aktorka oraz ambasadorka kampanii Lekki Tornister.
"Sukienka i szpilki są dla mnie symbolem utraconej kobiecości" - powiedziała Beata Jałocha. 7 października weźmie udział w wyborach Miss Świata na Wózku. Dlaczego postanowiła wziąć udział w konkursie? Jakie są jej plany na przyszłość? Jak wypadek, w wyniku którego przerwał się jej rdzeń kręgowy, zmienił jej patrzenie na życie i świat?
Przyjęło się mówić, że nasze kręgosłupy są zniszczone od długiego siedzenia. Innego zdania jest fizjoterapeuta Wacław Niedzielski, który uważa, że mamy problemy z kręgosłupem, ponieważ siedzimy w nieodpowiedniej pozycji. Jakie ma na to dowody? Jak należy siedzieć, aby nie obciążać kręgosłupa? Pan Wacław przyniósł do Dzień Dobry TVN ergonomiczne krzesło przyjazne dla kręgosłupa. Czym się różni od zwykłego krzesła? Czy siedzenie na piłce jest zdrowe?
5 tysięcy dzieci w Polsce cierpi z powodu skoliozy. Na to skrzywienie kręgosłupa nie pomoże rehabilitacja - konieczna jest operacja. Do tej pory pacjentom groziły liczne powikłania. Derotator Pankowskiego to rewolucyjny przyrząd, który ma to zmienić. W Dzień Dobry TVN jego twórca, dr. hab. n. med. Rafał Pankowski, powiedział o leczeniu niebezpiecznego schorzenia.
Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, pochylając się nad dokumentami lub klawiaturą komputera. Dzieci, odrabiając pracę domową, przyjmują na krzesłach niestworzone pozy. W przyszłości może to skutkować problemami z kręgosłupem. Jak pracować na siedząco i nie zrobić sobie krzywdy? Rozwiązaniem może być, nie tylko odpowiednia postawa na krześle, ale również biurko z regulowaną wysokością blatu, przy którym możemy pracować również na stojąco. W Dzień Dobry TVN przyjrzeliśmy się działaniu regulowanego stelaża Flyingdesk firmy Sulmet.
W piątek w Dzień Dobry TVN: zadamy pytanie, czy można być szczęśliwym non stop - o tym autorka bestsellerów w tym temacie. Następnie spotykamy się z uśmiechniętymi Kurtem Russellem i Jennifer Jason Leigh - jak wpłynęła na nich współpraca z Quentin Tarantino. Oprócz tego - w trosce o zdrowie widzów - recepta na idealne dla naszego kręgosłupa siedzisko w pracy oraz zdradzamy, co się dzieje z naszą dokumentacją medyczną, kiedy zmieniamy przychodnię. Startujemy o 8.00.
W kobiecych torebkach jest wszystko i zawsze za mało. Dlatego na ulicach często widuje się powyginane na boki panie, które walczą z ciężarem własnej torebki. O to, jak prawidłowo nosić torebki zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN ortopedę Roberta Śmigielskiego. Jak torebki wpływają na kregosłup?
"To, co do niedawna było raczej w sferze science-fiction, dzieje się teraz na naszych oczach" - tak historię Dariusza Fidyki zapowiedział Marcin Prokop. Rzeczywiście to, że pan Dariusz, po przerwaniu rdzenia kręgowego, odzyskał czucie w nogach można umieścić w tej kategorii. O historii Dariusza Fidyki mówiliśmy już pół roku temu w Dzień Dobry TVN. Teraz wróciliśmy do niej, by sprawdzić czy leczenie przynosi kolejne efekty!
Te kroki porównywane są do pierwszych kroków człowieka na Księżycu, a informacja o tym, że pacjentowi z przerwanym rdzeniem kręgowym udało się przywrócić czucie i kontrolę nad mięśniami obiegła cały świat. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy, najsłynniejszego dziś pacjenta na świecie, Dariusz Fidykę oraz prof. Włodzimierza Jarmundowicza, Szefa Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jak czuje się pan Dariusz i kto kwalifikuje się do takiej terapii?
Bóle kręgosłupa, ból nóg i pleców, ból podczas stosunków, następstwa rozcięcia krocza. To tylko niektóre objawy po ciąży. Jak sobie z nimi radzić, w studiu Dzień Dobry TVN wyjaśniła Monika Krawczyk - rehabilitantka.
Krzysztof Cegielski to były mistrz świata juniorów w żużlu. W 2003 roku uległ poważnemu wypadkowi na torze - złamał kręgosłup. Jednym z dobrych aspektów jego wypadku było to, że zdarzył on się w Szwecji. Tam odpowiednio po wypadku się nim zaopiekowano. Przez dziesięć lat codzienne ćwiczył, chodził na rehabilitacje, odnowę biologiczną. Czy wsiadł z powrotem na motor? Dojdzie do ołtarza czy dojedzie?
Air joga to joga w powietrzu. Czerpie z tradycyjnej jogi, udziwniona pierwiastkiem amerykańskim. Filip Chajzer postanowił sprawdzić jak się wisi, fruwa i robi dobrze!
Kilka miesięcy temu lekarze nie potrafili zdiagnozować małego Filipa. Na szczęście jego rodzice na swojej drodze spotkali ukraińskiego lekarza. Dr Vitaly Vel od razu poprosił o rentgen odcinka szyjnego kręgosłupa i zdziwił się, że nikt nigdy o takie prześwietlenie do tej pory nie prosił. Ukraiński lekarz od razu zdiagnozował u Filipa zespolenie szczytowo-potyliczne. Teraz Filipa czeka skomplikowana i droga rehabilitacja. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy rodziców Filipa: Aleksandrę Uścinowicz i Dominika Lewińskiego, ukraińskiego lekarza i... samego Filipa, który był bardzo zainteresowany naszym studiem.
Ból kręgosłupa to po przeziębieniu druga najczęstsza przyczyna wizyty u lekarza. Głównym powodem bólu jest chroniczny stres i osłabienie mięśni pleców. O tym, dlaczego tak się dzieje i czy można temu zapobiec rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ortopedą Adrianem Rymarczykiem.