Chiński naukowiec He Jiankui twierdzi, że stworzył pierwsze na świecie dzieci ze zmodyfikowanym DNA. Mają nimi być bliźniaczki urodzone kilka tygodnie temu. Co o tych doniesieniach, które zelektryzowały świat sądzą goście Dzień Dobry TVN: ginekolog i położnik dr n. med. Grzegorz Południewski oraz genetyk molekularny dr Monika Gos? Czy według nich taka modyfikacja jest możliwa?
W czasie wizyty u lekarza Marta Dziubka usłyszała od niego pytanie: "Co by Pani zrobiła, gdyby dowiedziała się, że ma urodzić niepełnosprawne dziecko?". Kobieta odpowiedziała, że usunęłaby ciążę, ponieważ nie jest przygotowana do opieki nad takim dzieckiem. Lekarz zamilkł i do końca ciąży nie podjął tego tematu. Kiedy Pani Marta urodziła syna, okazało się, że chłopczyk ma lekkie wodogłowie, wadę serca i zdeformowaną rękę. To niestety nie jest jedyny taki przypadek w województwie podkarpackim. Coraz więcej kobiet z tamtej części Polski sygnalizuje, że lekarze zatajają przed nimi uszkodzenia płodu. Z czego to wynika?
Według najnowszych badań w przypadku osób ze zmutowanymi genami BRCA1 i BRCA2 podwójna mastektomia po rozpoznaniu raka piersi nie ma wpływu na statystyki przeżywalności. Szanse na wyzdrowienie u ich nosicielek są takie same, jak u pozostałych kobiet walczących z rakiem. Czy w związku z tym podwójna mastektomia, jakiej poddała się swego czasu Angelina Jolie ma sens? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ginekologa i położnika dra Grzegorza Południewskiego. Jakie są szanse na wyleczenia nowotworu, kiedy jest wcześnie wykryty?
Niektóre kobiety w ciąży palą i do tego uważają, że to co robią nie szkodzi ani dziecku, ani jej. Prawda jest jednak zupełnie inne. O to, jak palenie wpływa na ciążę zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN ginekologa i położnika dra Grzegorza Południewskiego i pediatrę dra Pawła Grzesiowskiego. Czy to prawda, że dzieci kobiet palących w ciąży są znacznie mniejsze i mniej odporne?
Chwyt Kristellera to zabieg położniczy stosowany od 125 lat. Polega na wypchnięciu dziecka z kanału rodnego poprzez odpowiednie ułożenie rąk na macicy. Źle zastosowany może spowodować duże urazy u matki i dziecka. Kiedy taki chwyt może być zastosowany? Czy położna może go wykonywać? Jaka jest alternatywa dla tego chwytu? Czy lekarz powinien zapytać o zgodę zanim zastosuje ten chwyt? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ginekologa i położnika Grzegorza Południewskiego oraz prezes Fundacji Rodzić po ludzku Joannę Pietrusiewicz.
W 2011 roku Pani Monika musiała urodzić siłami natury sześciokilogramowego noworodka. Według specjalistów, na których powołuje się kobieta, na skutek skomplikowanego porodu dziecko jest niepełnosprawne. Rodzina stara się obecnie o odszkodowanie i rentę. O swojej historii Pani Monika powiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Jak wyglądał poród?
Polki rodzą w coraz późniejszym wieku. Z czego to wynika i jakie niesie za sobą konsekwencje zdrowotne? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: socjologa dra Marka Troszyńskiego i ginekologa dra Grzegorza Południewskiego. Co mogłoby zachęcić Polki do wcześniejszego decydowania się na dziecko?
Dwa dni temu w Kielcach 12-letnia dziewczynka urodziła dziecko. Ojcem jest 29-letni mężczyzna. Jak wygląda poród u tak młodej osoby? Czy dziewczynka była świadoma tego, co się z nią dzieje? Kiedy u nastolatka pojawia się popęd seksualny? I jak rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o seksie? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ginekolog dr Grzegorz Południewski i seksuolog Monika Staruch.
Coraz więcej kobiet - z różnych względów - odkłada pierwszą ciążę na tzw. później. Według statystyk przeciętna Polka rodzi swoje pierwsze dziecko w wieku 29 lat. Wraz z gośćmi Dzień Dobry TVN: tyczkarką Moniką Pyrek-Rokitą, stylistką Zofią Ślotałą, Mistrzynią Świata w kick-boxingu i boksie Iwoną Guzowską zastanawialiśmy się, czy jest najlepszy moment na ciążę, a ginekologa Grzegorza Południewskiego zapytaliśmy, czy zegar biologiczny współczesnej kobiety przesunął się.
Widok kobiety ciężarnej palącej papierosa powinien bulwersować. Ale niestety nie zawsze tak jest. Dlaczego? Zapytaliśmy o to socjologa Tomasza Sobierajskiego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy również ginekologa dra Grzegorza Południewskiego, aby powiedział o skutkach palenia papierosów w ciąży.
Kobiety w ciąży powinny uważnie przyjrzeć się używanym przez siebie kosmetykom oraz zabiegom pielęgnacyjnym, z których korzystają. Mogą one bowiem mieć negatywny wpływ na nienarodzone jeszcze dziecko. O tym, jakie kosmetyki i zabiegi są niewskazane w ciąży i jakie substancje są szczególnie niebezpieczne dla płodu zapytaliśmy goszczących w Dzień Dobry TVN: ginekologa i położnika dr n. med. Grzegorza Południewskiego oraz kosmetologa Karolinę Broniś.
Kobiety w ciąży najbardziej obawiają się bólu, który będzie towarzyszył im podczas porodowi. Ale jest sposób, by go złagodzić - znieczulenie zewnątrzoponowe. O dostępie do tego rodzaju znieczulenia, jego działaniu i przeciwwskazaniach do jego zastosowania rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekologiem-położnikiem dr n. med. Grzegorzem Południewskim.
Nowy Minister Zdrowia - Konstanty Radziwiłł - wstrzymał refundację in vitro. Jakie będą skutki podjętej decyzji? Co będzie z ludźmi, którzy są aktualnie w procesie in vitro? Czy ministerstwo przygotowało alternatywną metodę leczenia niepłodności? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Grzegorza Południewskiego, ginekologa i położnika oraz Jolantę Drzewakowską, prawniczkę.
Jesienią zmienny nastrój zazwyczaj łączymy z chandrą, która pojawia się o tej porze roku. Tymczasem może to być objaw problemów z hormonami. Z gościem Dzień Dobry TVN ginekologiem-położnikiem Grzegorzem Południewskim rozmawialiśmy o symptomach mogących świadczyć o tym, że kobieca gospodarka hormonalna szaleje. Co się dzieje z organizmem przy niskim poziomie hormonów, a co przy wysokim?
Do tej pory kobiety, które poroniły leżały w tych samych pokojach, co panie spodziewające się dziecka lub szczęśliwe mamy, które właśnie urodziły. Dla pań, które straciły dziecko była to bardzo stresująca sytuacja. Aby nie narażać ich na to, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dotyczące standardów opieki nad kobietami, które straciły dziecko. Czy te instrukcje rzeczywiście coś zmienią? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: ginekologa-położnika dr Grzegorza Południewskiego, psycholog Izabelę Barton-Smoczyńską i Małgorzatę Żochowską-Krowicką, która straciła syna w piątym miesiącu ciąży. Pani Małgorzata opowiedziała nam swoją traumatyczną historię z pobytu w szpitalu.
Ciąża u każdej kobiety przebiega inaczej. Zdrowa ciąża tra od 40 do 42 tygodni. Co zrobić, gdy pacjentka nie urodzi w terminie, a jej ciąża trwa dłużej? Czy jest to niebezpieczne dla dziecka? Czym jest ciąża przenoszona? Zapytaliśmy o to Grzegorza Południewskiego, ginekologa-położnika.
Wiele pań w ciąży wybiera poród w wodzie, ponieważ panuje opinia, że jest on mniej bolesny i krócej trwa. Jakie kobiety kwalifikują się do porodu w wodzie? Czy to prawda, że dzieci, które rodzą się tą metodą są spokojniejsze? Czy są jakieś minusy porodu w wodzie? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog Grzegorz Południewski.
O odważnym czynie Angeliny Jolie mówili wczoraj wszyscy. Przypomnijmy, że hollywoodzka aktorka w ramach prewencji przed nowotworem, poddała się owariektomii. O operacji usunięcia jajników i jajowodów, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z dr. Grzegorzem Południewskim. O ile procent wzrasta ryzyko zachorowania, gdy wykryje się ten niebezpieczny gen? Czy decyzja Jolie była według ginekologa zbyt radykalna? Jakie konsekwencje niesie za sobą zabieg? I czy operacja usunięcia jajników daje gwarancję bycia zdrowym?
Sześciu lekarzy, siedem USG, książkowe dziewięć miesięcy ciąży i nikt nie zauważył, że dziecko Anny i Kacpra urodzi się bez rączek i nóżek. Z rodzicami małego Oliwiera spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Czy jakiś lekarz sygnalizował, że coś jest nie tak z ciążą? Co powiedział lekarz prowadzący, kiedy okazało się, że Oliwier urodził się bez kończyn? Czy rodzice chłopczyka zamierzają wytoczyć proces lekarzom? Czy byłaby szansa na to, że Oliwer urodzi się zdrowy, gdyby tę wadę wykryto zanim przyszedł na świat?
Kiedy, od momentu porodu, można zacząć ćwiczyć? Czy po cesarskim cięciu można wykonywać wszystkie rodzaje ćwiczeń? Czym różnią się ćwiczenia po porodzie naturalnym od tych po porodzie przez cesarskie cięcie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: trener personalny Szymon Gaś oraz ginekolog i położnik Grzegorz Południewski. Szymon z pomocą dwóch dziewczyn pokazał kilka zestawów ćwiczeń - dla wszystkich pań, bez względu na to, w jaki sposób urodziły.
Komisja Europejska zdecydowała, że pigułki "dzień po", czyli tzw. antykoncepcja awaryjna będą sprzedawane bez recepty. Sprawa jest kontrowersyjna - jedni uważają, że jest to słuszna decyzja, inni, że wręcz przeciwnie. Co sądzą o tej sprawie goście Dzień Dobry TVN: Małgorzata Terlikowska, dziennikarka Agata Diduszko-Zyglewska i dr Grzegorz Południewski - ginekolog-położnik? Specjalnie dla nas wypowiedział się również wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Dowiedzieliśmy się od niego, jaka jest decyzja polskiego rządu w tej sprawie.
Niestety w większości domów to panie wykonują prace domowe. Panowie rzadziej angażują się w sprzątanie, gotowanie i pranie. Gości Dzień Dobry TVN - ginekologa Grzegorza Południewskiego, doradcę ds. PR Aleksandrę Klimont i dziennikarkę Magdalenę Żakowską - zapytaliśmy, jak sprawiedliwie dzielić się obowiązkami? Czy podział obowiązków domowych to powód do kłótni?
Jak się okazuje, coraz więcej Polaków bez oporów i wstydu wchodzi do sex shopów. W zeszłym roku wydaliśmy na erotyczne gadżety 10 mln złotych. Kto najczęściej korzysta z sex shopów? Jakie gadżety są najpopularniejsze? Czy zabawki erotyczne zabijają bliskość w seksie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN specjalistkę w dziedzinie kobiecej seksualności Joannę Keszkę.
Ukąszenia kleszczy są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Wiemy, że przenoszą one boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, ale zapewne niewiele osób słyszało, że kleszcze roznoszą również bakterię, która może spowodować zakrzep krwi w kończynach, a nawet w głowie. Czy choroby wywołane tą bakterią często występują w Europie? Co robić, kiedy ugryzie kleszcz? Czy aparaty na kleszcze są skuteczne? Zapytaliśmy o to dr Piotra Gryglasa.
Są kobiety, które liczą kalorie nawet wtedy, kiedy są w ciąży. Dlaczego zależy im bardziej na tym, żeby dobrze wyglądać w lustrze niż urodzić zdrowe dziecko? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, dyskutowaliśmy z Agatą Ziemnicką-Łaską – psycholożką, dietetyczką i oczywiście mamą, oraz z ginekologiem dr. Grzegorzem Południewskim. Jak lekarze rozpoznają, czy kobieta w ciąży się głodzi?
Grupa edukatorów seksualnych Ponton opracowała raport, z którego wynika, że ginekolodzy nie chcą zlecać badań najmłodszym pacjentkom, np. badań piersi. Pozwalają sobie na wygłaszanie prywatnych i wulgarnych opinii. Nie chcą przepisywać tabletek antykoncepcyjnych nastolatkom. Nawet polecają się napić alkoholu. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ginekolog dr Grzegorz Południewski oraz Małgorzata Kot, autorka raportu.
Wirus brodawczaka rozprzestrzenia się przez kontakty seksualne. Może dotknąć zarówo kobiety jak i mężczyzn. Brodawczak bardzo często przebiega bezobjawowo. Lubi się umiejscawiać w miejscach niewidocznych. Może prowadzić do zmian nowotworowych. W studiu Dzień Dobry TVN ginekolog dr Grzegorz Południewski wyjaśnił, jak można go uniknąć i co zrobić - jeśli już nas zaatakował.
Coraz więcej osób ma obniżone libido. Brak ochoty na seks może wynikać z wahania hormonów oraz z niewspółistniejących z nimi chorób. Z brakiem ochoty na seks wiąże się też depresja. Jednak chyba najważniejszą przyczyną rzadkiego współżycia seksualnego są problemy w związku wynikające z rutyny i z braku rozmowy. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Katarzyna Waszyńska - seksuolog. Co jeszcze może obierać ochotę na seks?
Tokofobia to paniczny lęk przed porodem. Jakie jest podłoże takiego specyficznego strachu? Jak manifestuje się taka fobia? Czy jest ona wskazaniem do cesarskiego cięcia? O tym w Dzień Dobry TVN: psycholog Tatiana Ostaszewska-Mosak oraz ginekolog i położnik dr Grzegorz Południewski.
W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Jarosław Dziedzic, lekarz stomatolog. Dlaczego wyniki badań opublikowane przez jedną z fundacji są tak zatrważające? Jakie są przyczyny powstawania próchnicy? Dlaczego nie wszyscy wiedzą, że już u półtorarocznego dziecka trzeba czyścić zęby? Jak wygląda opieka stomatologiczna w polskich szkołach i przedszkolach?