18-letni Szymon jest laureatem Międzynarodowej Olimpiady Ekonomicznej, a 22-letni Michał dyrektorem badawczym ds. europejskich w Instytucie CELI Uniwersytetu Yale.
"Podążanie za jego pasjami leży po naszej stronie".
Daniel Tammet to światowej sławy pisarz i poliglota, który zna co najmniej 11 języków. Potrafi bardzo szybko wykonywać skomplikowane obliczenia matematyczne, jest rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci cyfr liczby pi po przecinku.
"Zawsze w głównej roli jest fantastyczny aktor".
Niezwykła kariera Yaroslava Shemeta
Do niecodziennego zdarzenia doszło w Belgii. 11-letni Laurent Simons, z flamandzkiej Ostendy, zdobył właśnie uniwersytecki dyplom z fizyki. Co więcej - wyprzedził innych studentów, zdobywając najlepszy wynik. Jak do tego doszło?
Ma 12 lat i studiuje na prestiżowym Uniwersytecie Technologicznym w Georgii. Do szkoły poszedł jako dwulatek. Caleb Anderson chce dostać stypendium od Elona Muska, zrobić doktorat i pracować w NASA. Z uzdolnionym chłopcem i jego rodzicami rozmawiał Robert Stockinger.
W 2009 roku Tymek Przygrodzki był gościem Dzień Dobry TVN. Wówczas 10-letni chłopiec bez trudu kopiował obrazy największych twórców, takich jak np. Wyspiański. Dziś 19-letni Tymoteusz studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Czy profesorowie wiedzą, że chłopak jest samoukiem? Jak wygląda jego codzienne życie? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Kiedy Steve Liebich miał 14 lat, wydano jego pierwszą książkę, a zaraz potem dostał się na Akademię Medyczną. Kiedy zakochał się w medycynie? Jak został przyjęty przez studentów i wykładowców? Często musiał udowadniać, że zasługuje na to, aby w tak młodym wieku już studiować? Z jakiego swojego osiągnięcia naukowego jest najbardziej dumny? Ze Stevem i jego mamą - Mirosławą Tomasik rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Dlaczego często jest tak, że to samo wydarzenie pamiętamy inaczej? Co warto pamiętać, a co lepiej zapomnieć? Czy pamięć można ćwiczyć i jakie są jej rodzaje? W Dzień Dobry TVN o tym, jak działa pamięć opowiedział nam Miłosz Brzeziński.
To dopiero piąty rok Macieja Oksztulskiego na Uniwersytecie w Białymstoku. Większość studentów w tym czasie kończy studia magisterskie. Ale nie on. Maciej za chwilę będzie bronił doktorat z prawa międzynarodowego. Z powodu autyzmu, który zdiagnozowano u niego dopiero w wieku 6 lat, aż do 2000 roku nie było z nim żadnego kontaktu. "Największym problemem jest to, żeby zrozumieć, że on ma do powiedzenia znacznie więcej" - powiedział gospodyni cyklu "Zielone Drzwi" Annie Maruszeczko jeden z wykładowców Maćka prof. dr hab. Maciej Perkowski. Jak doktorant wyobraża sobie przyszłość?
Tymon Radzik, uczeń zielonogórskiego gimnazjum, ma dopiero 15 lat, a już znają go wszyscy urzędnicy w jego mieście. Nastolatek postanowił walczyć o traktowanie małoletnich podmiotowo przez administrację publiczną - jak powiedział w Dzień Dobry TVN. Co to znaczy w praktyce? Tymon chce między innymi mieć prawo do uczestnictwa w publicznych przewodach sądowych (na ten moment dzieci nie mają wstępu na salę rozpraw). Jak zaczęła się jego walka? Poza prawem nastolatek interesuje się również programowaniem i dzięki wygranej w konkursie w tym roku pojedzie na 5 dni do Doliny Krzemowej. Czy 15-letni prawnik-programista nominowany do Dziecięcego Nobla ma czas na rolki i grę na komputerze?
Marcin Sawicki dowiedział się m.in. jak bada się inteligencję i ... czy można udawać osobę inteligentną! Gośćmi w studiu Dzień Dobry TVN byli, członkowie MENSY, Alina Rybałtowska i Kamil Płonka. Opowiedzieli jak wygląda zwykłe życie osób niezwykle inteligentnych.
Kamil Wroński już w wieku czterech lat wygrał konkurs na konstrukcję robota. Teraz ma osiem lat i - choć uczy się w trzeciej klasie szkoły podstawowej - będzie studiował mechatronikę na Politechnice Lubelskiej. O geniuszu chłopca powiedzieli nam jego rodzice Joanna i Patryk Wrońscy oraz indywidualny opiekun edukacyjny Kamila dr Aleksandra Lato.
Igora Faleckiego poznaliśmy już kilka lat temu, kiedy świat zachwycił się tym młodym geniuszem perkusji. Postanowiliśmy sprawdzić czy muzyka to nadal jego największa pasja. Zapraszamy na spotkanie z jednym z najbardziej inspirujących nastolatków w Polsce!
Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer - jak sam twierdzi - geniuszem nie jest. Potwierdzają to oceny na świadectwach szkolnych. Ale po lekturze książki Omeny Mensah o motywacji miał nadzieję, że może gdzieś ten jego geniusz się czai. W końcu podobno świetny pianista Rafał Blechacz też orłem w szkole nie był, a konkurs im. Fryderyka Chopina wygrał. Tak przynajmniej twierdziła Omenaa. Czy jej teoria się potwierdziła?
Jack Andraka, 16-letni geniusz ze Stanów Zjednoczonych, opracował test dzięki, któremu rak trzustki może być łatwiej wykrywalny. Otrzymał za to prestiżową nagrodę i 75 tys. dolarów. Z nastoletnim geniuszem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Na czym polega jego metoda? Czy dzięki niej będzie można skuteczniej także diagnozować pozostałe nowotwory?
Mimo swoich ośmiu lat jest prawdziwym wirtuozem gry na fortepianie. W ostatni weekend wygrał prestiżowy konkurs w Baden-Baden, pokonując w tym konkursie najlepszych rosyjskich pianistów. Poznajcie Wiktora Sommera - cudowne dziecko fortepianu. Posłuchajcie, jak gra mały pianista.
Jak wychować genialne dziecko? Czy wystarczy kierować się mądrościami zawartymi w poradnikach? Jak nie popełniać błędów wychowawczych? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Katarzynę Dowbor, Małgorzatę Potocką, Agatę Passent i psycholog Małgorzatę Ohme.
Ma 7 lat i mówią o nim, że jest genialnym dzieckiem. Wiktor Sommer gra na fortepianie zaledwie od 18 miesięcy, ale bardzo szybko się uczy. Teraz zajmuje się nim wybitny prof. Aleksander Murawski z Sankt Petersburga, który uważa, że Wiktor ma wielki talent. Zobaczcie występ genialnego Wiktora w Dzień Dobry TVN!