Fundacja DKMS Polska

    Fundacja DKMS Polska

    W wakacje lekarz Robert Szlęk zachorował na ostrą białaczkę szpikową. Jego stan szybko się pogarszał. Rodzina szukała dawcy w bazach, ale ze względu na rzadki genotyp Pana Roberta znalezienie bliźniaka genetycznego mogło się nie powieść. Wtedy żona lekarza Monika i ich 7-letnia córka Matylda, razem z fundacją DKMS, nagrały wzruszający spot mający zachęcić ludzi do rejestrowania się w bazie. Na spot zareagowało bardzo wiele osób. Niedawno fundacja DMKS poinformowała, że system znalazł dawcę dla chorego. Kiedy będzie przeprowadzony przeszczep? O przeprowadzonej akcji i walce o zdrowie Pana Roberta reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z jego żoną i córką.

    Z danych fundacji DKMS wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest ok. 1,2 mln potencjalnych dawców, a już ponad 4 tys. Polaków stało się dawcami szpiku kostnego. Jednym z pierwszych był ks. Piotr Sadkiewicz. Duchownego i kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Gliwicach prof. dr hab. n. med. Sebastiana Giebla zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jaka jest postawa Kościoła wobec transplantacji i czy w Polsce wciąż brakuje organów do przeszczepów.

    „Biała jak mleko, czerwona jak krew” to film opowiadający, jak młodzi ludzie mierzą się z tematem białaczki. Włoski komedio-dramat na długie tygodnie zagościł w dziesiątce najlepszych filmów we Włoszech i zachęcił wielu Włochów, by zgłosili się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Teraz film wchodzi na polskie ekrany kin studyjnych. Czy spotka się z takim samym odbiorem i tym samym zwiększy świadomość dawstwa szpiku? Jak jeszcze można zachęcić młodych ludzi do rejestrowania się w bazie DKMS? Z prowadzącymi Dzień Dobry TVN porozmawiała Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS i Norbert Rękawek, licealista, który został zarejestrowany, jako 5 milionowy dawca.