fantom

    fantom

    Studenci i wykładowcy uczelni medycznych nie wyobrażają sobie nauki anatomii i ćwiczeń z zakresu wykonywania zabiegów chirurgicznych bez użycia fantomów. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan odwiedził zakład, w którym wykonuje się takie modele. Zobaczcie, jak powstają fantomy.

    Jak powinniśmy reagować, gdy dziecko zakrztusi się lub zachłyśnie? W jakich okolicznościach dochodzi do zadławienia i czym najczęściej dławią aię dzieci? O tym, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem, który zachęca do szkolenia się z pierwszej pomocy. Zademonstrował on również na fantomie, jak to zrobić.

    Polscy naukowcy przeszczepiają twarz, wyhodowali "sztuczną" skórę oraz przywracają słuch. Na świecie w innowacyjności z zakresu medycyny jesteśmy pionierami. W studiu Dzień Dobry TVN o nowoczesnych metodach kształcenia lekarzy opowiedzieli: Karol Wójcicki, dziennikarz naukowy z Centrum Nauki Kopernik oraz dr n.med. Anna Duława-Bułdak z Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zobaczcie, jak fantomy noworodków szkolą przyszłych lekarzy!