Kleszcze kojarzą nam się z wiosną i latem, tymczasem okazuje się, że jesienią też są groźne. Jak je skutecznie usunąć, kiedy wbiją się w nasze ciało? Czy po każdym ugryzieniu kleszcza trzeba udać się do lekarza? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: lekarkę rodzinną, specjalistkę w leczeniu boreliozy Małgorzatę Konik.
Kochasz chodzić po lesie i łąkach, ale z powodu kleszczy unikasz tych miejsc? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę w leczeniu boreliozy Małgorzatę Konik, aby powiedziała, czy jest jakiś skuteczny sposób na odstraszenie tych pajęczaków oraz jak bezpiecznie usunąć kleszcza, który wbił się już w ciało. Czy szybkie wykrycie i usunięcie kleszcza zwiększa nasze szanse na to, że nie zarazimy się boreliozą?
Męczenie kleszcza, który się w nas wpił, może spowodować, że zwymiotuje. To jedna z najgorszych rzeczy, które mogą nam się przydarzyć w takiej sytuacji - to właśnie w układzie pokarmowym pajęczaka znajdują się niebezpieczne dla nas bakterie. Jak go wyciągnąć? Czy wokół ugryzienia przez zarażonego boreliozą kleszcza zawsze robi się rumień? Jakie są objawy tej niebezpiecznej choroby? O tym w Dzień Dobry TVN Barbara Pasek, która choruje na boreliozę i dr Małgorzata Konik, która specjalizuje się w leczeniu choroby.