12 stycznia mija 45. rocznica śmierci najpopularniejszej autorki kryminałów. Mimo upływu lat Agatha Christie do dziś pozostaje najlepiej sprzedającą się pisarką na świecie. W czym tkwi jej fenomen? W Dzień Dobry TVN wyjaśniały to historyczka kina Katarzyna Wajda oraz pisarka Katarzyna Puzyńska.
Agatha Christie to niekwestionowana królowa kryminału. Na całym świecie kupiono ponad 2 miliardy jej książek. Dziedzictwem pisarki opiekuje się jej prawnuk - James Prichard. Spotkała się z nim reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Jaka prywatnie była Agatha Christie? Czy lubiła ryzyko? Jakie doświadczenia były punktem zwrotnym w jej życiu? Co się z nią działo, kiedy w 1926 roku zniknęła na 11 dni? W swoich książkach sporo pisała o truciznach. Czy miała swoją ulubioną? Czy James odziedziczył po prababce talent do pisania?
Czasami spadkobiercy nieżyjących już pisarzy pozwalają wybranym twórcom, by ci kontynuowali przygody postaci stworzonych przez ich utalentowanych protoplastów. Jednym z takich bohaterów jest Herkules Poirot stworzony przez Agathę Christie, a jakiś czas temu wskrzeszony przez Sophie Hannah. Pisarkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Powiedziała o okolicznościach wyboru jej na kontynuatorkę Christie i współpracę ze spadkobiercami królowej kryminałów. Skąd czerpie pomysły na książki?
Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadła Monika Mrozowska, mama trójki dzieci, z których najstarsza córka ma 12 lat. Naszym widzom aktorka poleciła książki dla dzieci w wieku nastoletnim. Jakie tytuły zrobiły na niej największe wrażenie? Czy Agatha Christie może być książką na zachętę dla 12-latki, która nie lubi czytać? Jakimi sposobami pomóc dziecku odnaleźć przyjemność w czytaniu?