Zespół IRA i Stokłosa Collective Orchestra wspierają Ukraińców. Jak powstał utwór "Obejmij mnie"?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Wspólny projekt Okeanu Elzy, zespołu IRA i Stokłosa Collective Orchestra
Wspólny projekt Okeanu Elzy, zespołu IRA i Stokłosa Collective Orchestra Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że wiele osób zaczęło się angażować w pomoc uchodźcom oraz tym osobom, które mimo wojny zdecydowały się zostać w swojej ojczyźnie. Wsparcie okazją także muzycy. Wśród nich są członkowie zespołu IRA oraz Stokłosa Collective Orchestra, którzy wspólnie z ukraińskimi artystami nagrali utwór "Obejmij mnie".

Muzycy pomagają Ukraińcom

Utwór "Obejmij mnie" powstał w 2012 roku i był pierwszym singlem ukraińskiego zespołu Okean Elzy promującym ich album "Ziemia". W 2022 roku powstała polsko-ukraińska wersja piosenki. - Pomysłodawcą całego tego projektu i kampanii społecznej "Music of Freedom" jest nasz znajomy Arek Jaśkowski, który tak jak wielu Polaków przyjął pod swój dach Ukrainki. Podczas jednej z rozmów okazało się, że mamy możliwość skontaktowania się z managementem zespołu Okean Elzy. To wielka gwiazda na ukraińskiej scenie i stąd zrodził się pomysł, żebyśmy tę piosenkę stworzyli w zupełnie nowej aranżacji z wykorzystaniem głosu Sviatoslava Vakarchuka - mówił w Dzień dobry TVN Sebastian Piekarek, gitarzysta, zespół IRA.

Drugi głos, który można usłyszeć w piosence, należy do Artura Gadowskiego, wokalisty zespołu IRA, który również przetłumaczył tekst piosenki. - Nic wielkiego nie zrobiłem. Po prostu opierałem się na tekście, który Sviatoslav napisał po ukraińsku, [...], po prostu przetłumaczyłem tekst. Niczego od siebie nie dodawałem, bo jest to piękny tekst, wzruszający. Piosenka opowiada o takim stanie, w którym jest człowiek po wielkim traumatycznym przeżyciu, jakim jest wojna - mówił Artur Gadowski.

Jak powstała nowa wersja piosenki "Obejmij mnie"?

W nagrywanie utworu zaangażował się również Jan Stokłosa, kompozytor Stokłosa Collective Orchestra. - Odebrałem telefon Piotrka. Czułem, że czekałem na ten telefon [...], sprawy potoczyły się niesamowicie szybko. Rozmawiałem z Piotrkiem we wtorek. W środę napisałem orkiestrację, w piątek już siadła orkiestra, ponad 30 osób - mówił kompozytor.

Piotr Konca, gitarzysta, zespół IRA dodał, że ścieżka wokalna, która pojawiła się nagraniu, cudem została uratowana ze zbombardowanego studia nagraniowego. - Studio w Kijowie, w którym Okean Elzy miało wszystkie nagrania, zostało zniszczone, więc cześć tych materiałów wzięli, uciekając do Lwowa. Tam gdzieś odtwarzając te tracki. Udało się w zasadzie w ostatnim momencie, bo my już robiliśmy mix tej piosenki i dosłownie tego samego dnia przyszedł track ze studia - mówił Sebastian Piekarek, gitarzysta, zespół IRA.

Cały zebrany dzięki piosence dochód zostanie przekazany Fundacji "Charytatywni". Jak słuchacze zareagowali na tę niezwykłą kompozycję? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący: