Razem z Ukrainą

Muzycy walczą o wolność Ukrainy. "Zbieramy emocje i kolekcjonujemy uczucia"

Razem z Ukrainą

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Bianka Zalewska
Antytila– muzycy na wojnie
Antytila– muzycy na wojnieDzień Dobry TVN
wideo 2/17

Członkowie ukraińskiego zespołu "Antytila" byli gotowi walczyć za swój kraj już w pierwszym dniu wojny w Ukrainie. Muzycy wstąpili do wojsk obrony terytorialnej. Jak radzą sobie w nowej rzeczywistości? Jakie są ich zadania na froncie? O tym opowiedział wokalista grupy Taras Topolia. Rozmawiała z nimi Bianka Zalewska.

"Antytila" - muzycy na wojnie

"Antytila" to popularny, ukraiński zespół muzyczny. Grupa zachwyciła swoją twórczością nie tylko prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i znane gwiazdy z Hollywood, ale także wielotysięczną publiczność szalejącą w rytm muzyki na jej koncertach.

Wszystko zmieniło się 24 lutego, czyli w dniu ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Już od pierwszych chwil członkowie zespołu gotowi byli walczyć za swoją ojczyznę. Mężczyźni zapisali się do obrony terytorialnej w Kijowie. - Naszym zadaniem jest udzielanie pomocy medycznej rannym na polu walki żołnierzom. Tamujemy krwotoki, ale mamy też karabiny i w razie potrzeby możemy strzelać do wroga - tłumaczy wokalista grupy Taras Topolia.

Zespół "Antytila" walczy o kraj

Tego dnia miała ukazać się ich nowa płyta, lecz oni już wtedy czekali w pełnym umundurowaniu na pierwsze rozkazy. Z szacunku do fanów postanowili nagrać krótki komunikat. - Studia nie działają, cały kraj działa trochę inaczej, ale udostępniamy wam nasze nowe 7 piosenek - mówili w video.

Muzycy chcieli wziąć również udział w koncercie charytatywnym dla Ukrainy, gdzie jedną z gwiazd wydarzenia był Ed Sheeran. Niestety organizator wydarzenia nie zgodził się na ich występ. - Powodem odmowy jest to, że koncert ma czysto humanitarny charakter, a my nosimy hełmy i jesteśmy w mundurach - tłumaczy zespół.

Muzycy w obronie terytorialnej Ukrainy

Czy wojna wpłynęła na ich wartości życiowe? - To, co było ważne przed wojną, teraz nie ma znaczenia. Z rodzinami nie widzieliśmy się od początku wojny - wyjaśnia Taras. Pomocna w przetrwaniu wojennej codzienności jest dla niego twórczość ukochanej. - Ona też jest piosenkarką. Ma przepiękny głos, lirykę i dużo empatii. Gdy łączymy się z dziećmi i z nią to się uspokajam - dodaje.

Jak podkreśla wokalista grupy "Antytila", gdy tylko skończy się wojna, artyści chcą powrócić do swojej muzycznej działalności. - Teraz jestem zmuszony do walki. Przede wszystkim jestem muzykiem, choć teraz walczę przeciwko rosyjskiej okupacji, ale to jest tymczasowe - zaznacza.

- Po wojnie napiszemy nowe piosenki, zbieramy emocje, kolekcjonujemy nasze uczucia, a potem to wszystko wleje się w naszą muzykę i o tym ona będzie, jeśli przeżyjemy - podsumowuje artysta.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości