Podróże

Półwysep Iberyjski – co warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Półwysep Iberyjski, kobieta na tle górskiego krajobrazu

Miłośnicy wysokich temperatur z pewnością powinni odwiedzić Półwysep Iberyjski. Rzeki tego regionu, a szczególnie Hiszpanii, wykorzystywane są do nawadniania stosunkowo suchej, środkowej części półwyspu. Oprócz Hiszpanii na obszarze półwyspu leży Portugalia, Andora oraz terytorium w pełni zależne od Wielkiej Brytanii, czyli Gibraltar.

Najdłuższą rzeką na Półwyspie Iberyjskim jest Tag. 47 kilometrów tej rzeki stanowi granicę między Hiszpanią a Portugalią. Największe miasta na Półwyspie Iberyjskim to Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla, Lizbona oraz urokliwe Porto.

Największe atrakcje Półwyspu Iberyjskiego

Wiedząc, gdzie jest Półwysep Iberyjski i jakie kraje go tworzą, powinniśmy udać się przede wszystkim do Barcelony, stolicy Hiszpanii. W mieście znajdziemy mnóstwo atrakcji turystycznych, jednak zwiedzanie warto zacząć od Sagrada Familia – Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny. Ten secesyjny kościół ma status bazyliki mniejszej. W 2005 roku fasada oraz krypta znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W środkowej Hiszpanii znajduje się znany akwedukt w Segowii – jedna z najlepiej zachowanych pozostałości po Rzymianach na Półwyspie Iberyjskim. Choć dokładna data zbudowania akweduktu nie jest znana, badacze szacują, że powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie I lub na początku II wieku. Co ciekawe, do zbudowania konstrukcji nie używano zaprawy, granitowe bloki stoją jeden na drugim. Akwedukt transportował wodę ze źródła znajdującego się 17 kilometrów od miasta, w górach.

Jakie naturalne atrakcje posiada Półwysep Iberyjski? Góry Betyckie, należące do Alpidów, ciągną się od Gibraltaru aż po przylądek Nao zlokalizowany we wschodniej Hiszpanii. Mulhacén to najwyższy szczyt półwyspu, wznosi się na 3478,6 m n.p.m. Góra należy do Korony Europy.

W południowej Hiszpanii, niedaleko rzeki Gwadalkiwir w rejonie Andaluzji, najpopularniejszą atrakcją turystyczną jest Mezquita, czyli Wielki Meczet. Jest to największa tego typu budowla w Europie. Rozpościera się na powierzchni około 23 tys. m2. Obecnie pełni funkcję katedry rzymskokatolickiej. Budynek znany jest na całym świecie ze względu na słynną salę z bardzo dużą liczbą kolumn.

Na terenie parku Sintra-Cascis znajduje się znany przylądek na Półwyspie Iberyjskim zwany Cabo da Roca. Jest to najdalej wysunięty na zachód punkt Europy. Brzeg naszpikowany jest ostrymi skałami, wznoszącymi się ponad 140 metrów nad taflą Oceanu Atlantyckiego. Na półwyspie znajduje się również stara latarnia morska. Będąc w Lizbonie, stolicy Portugalii, koniecznie musimy odwiedzić to miejsce. Widoki po prostu zapierają dech w piersiach.

Co jeszcze warto zobaczyć na Półwyspie Iberyjskim?

Będąc w Sewilli, koniecznie musimy zajrzeć na Plac Hiszpański. Jego największą atrakcją jest kanał wodny. Bogato zdobione ściany niejednokrotnie były tłem wielkich filmowych produkcji. Kolejnym pięknym miejscem w Sewilli jest gotycka katedra Najświętszej Maryi Panny. Powstała ona w miejscu meczetu, który został wzniesiony przez rodzinę Almohadów. Jest największym kościołem gotyckim na świecie. Szczególnie piękne są kaplice oraz ołtarz główny.

Na Półwyspie Iberyjskim znajduje się również miejscowość o nazwie Santiago de Compostela. Jest to miejsce spoczynku jednego z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa – św. Jakuba Większego. Miejsce to słynie z pielgrzymek do grobu św. Jakuba, które znane są od średniowiecza. 

Półwysep Iberyjski kojarzy się na ogół ze słoneczną Hiszpanią i Portugalią, tymczasem mniej popularna Andora również zasługuje na uwagę. Stolicą jest miasto o tej samej nazwie, położone na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Zwiedzimy w niej 13 nietypowych kościołów romańskich. W mieście Encamp znajdują się piękne świątynie, a około 8 kilometrów za miastem zlokalizowany jest gotycki most. Amatorzy białego szaleństwa będą czuli się jak w niebie – Andora oferuje ponad 170 tras zjazdowych, z ponad 100 wyciągami. Rozbudowana baza noclegowa oraz gastronomiczna sprawia, że kraj ten jest coraz częściej wybierany przez narciarzy oraz snowboardzistów. Do Andory dostaniemy się wyłącznie autobusem, podróż z Barcelony trwa około 3 godzin. Polacy nie potrzebują wizy wjazdowej, wystarczy mieć ważny paszport.

Jednym z najciekawszych krajów Półwyspu Iberyjskiego jest Gibraltar. To właśnie tu, na niewielkim obszarze krzyżowały się style hiszpańskie oraz arabskie. To połączenie szczególnie widoczne jest w architekturze. Państwo jest pod dominacją Wielkiej Brytanii. W pobliżu gibraltarskiej Main Street znajduje się wiele wolnocłowych sklepów oraz kolejka, która wwozi turystów spragnionych przepięknych widoków na szczyt Skały Gibraltarskiej. Nie zapomnijmy udać się na Przylądek Europa, który jest najdalej wysuniętym na południe punktem kraju. Znajduje się tam latarnia morska. Jaskinia św. Michała to kolejna bardzo ciekawa atrakcja turystyczna. Została przekształcona na salę koncertową mieszczącą około 1000 osób. Półwysep Iberyjski, a konkretnie Gibraltar to jedyne miejsce w Europie, w którym spotkamy dziko żyjące małpy – magoty.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Comi/Getty Images

Pozostałe wiadomości