"Ziemek młody przyrodnik". 10-latek bez trudu rozpoznaje różne gatunki ptaków

Dzień Dobry TVN
Ziemowit Wiktorski to wyjątkowy 10-latek z Wrocławia. W Dzień Dobry TVN prowadzi cykl "Ziemek młody przyrodnik". W najnowszym odcinku opowiada o różnych gatunkach ptaków. Jak je odróżnia?

Ziemek i jego świat zwierząt

Gdy Ziemek miał zaledwie trzy lata, zafascynował się światem zwierząt. Zamiast oglądać bajki, podziwiał filmy przyrodnicze. Z czasem zamiast książek, czytał encyklopedię. Chłopiec z ogromną pasją rozwija swoją wiedzę.

W najnowszym odcinku cyklu, Ziemek i jego tata pływali na jeziorze Chycina w województwie lubuskim. Jakie ryby można tam znaleźć? - Tutaj są szczupaki, bolenie, okonie, sumy, węgorze. A największe z nich to sumy - wylicza chłopiec. - Przyjeżdżam tutaj od kiedy się urodziłem. Nawet jak byłem w brzuchu mamy - zażartował.

Młody przyrodnik ubolewa nad tym, że niektórzy ludzie nie lubią zwierząt. - To jest dla mnie absurdalne, bo wtedy ludzie sami siebie nie lubią. My przecież też jesteśmy zwierzętami - podkreślił Ziemek.

Ziemek na szlaku

10-letni odkrywca ma szeroką wiedzę z zakresu ornitologii. Z łatwością potrafi rozpoznać poszczególne gatunki. Jego uwagę przykuły jaskółki dymówki, które mają pomarańczowe podgardle.

- Jedzą komary, około kilku tysięcy dziennie. Tam, gdzie są jaskółki, są komary, bo przecież muszą na nie polować - zaznaczył Ziemek.

Chłopiec za pomocą lornetki obserwuje latające stworzenia i wymienia ich nazwy. - To rybitwa, rozpoznaję po ogonie. A to są gęsi gęgawy, bo są brązowe, a tam łabędź - dodał.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Ewa Marcinowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości