Podróże

Los Angeles – historia i atrakcje turystyczne miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Los Angeles to miasto wielu kultur, a co za tym idzie – również religii. Nie jest łatwo się w nim odnaleźć, a jeszcze trudniej wpaść w jego rytm. Warto jednak spróbować. Pomoże ci w tym przyswojenie kilku informacji na temat miasta.

Los Angeles to miasto wyjątkowe, nie tylko na tle Stanów Zjednoczonych, ale również w porównaniu do większości wielkich aglomeracji na świecie. Jest to – tuż po Nowym Jorku – drugie największe pod względem ludności miasto w Stanach, zajmujące powierzchnię aż 1302 km2 (dla porównania Warszawa ma zaledwie 517 km2 powierzchni).

Położenie geograficzne Los Angeles oraz charakterystyka miasta

W mieście Los Angeles, ze względu na położenie geograficzne, czas lokalny jest o 9 godzin wcześniejszy w porównaniu do naszego. Los Angeles położone jest w regionie Kalifornii Południowej i stanowi centrum aglomeracji Los Angeles–Long Beach–Santa Ana, gdzie w roku 2014 żyło ponad 13 milionów osób. Samo Los Angeles położone jest na wysokości 93 m n.p.m. i liczy sobie ponad 4 miliony mieszkańców, zostało również uznane za najbardziej zróżnicowane pod względem etnicznym amerykańskie miasto (m.in. z tego względu mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem "Angelenos").

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Miasto Los Angeles to przede wszystkim pagórkowate i płaskie tereny, gdzie najwyższym punktem jest góra Sister Elsie (1547 m n.p.m.), położona na północno-wschodnim krańcu Doliny San Fernando. Do miasta przynależy również część pasma górskiego Santa Monica, które rozciąga się od samego centrum aż do Pacyfiku. Charakterystyczna dla miasta jest również rzeka Los Angeles, w większości miejsc jedynie sezonowa, od wielu lat służąca jako kanał ochrony pożarowej.

Los Angeles, zwane często Miastem Aniołów, jest światowym centrum rozrywki, biznesu, handlu oraz mody, kultury i mediów. Co roku odwiedzają je miliony turystów, a kilka lat temu zyskało ono miano trzeciego najbogatszego i piątego najbardziej wpływowego miasta świata, ustępując jedynie takim metropoliom, jak Tokio czy Nowy Jork.

Los Angeles posiada jednak również znaczne wady, do których zaliczyć można bardzo częste trzęsienia ziemi, spowodowane położeniem miasta w strefie tzw. pacyficznego pierścienia ognia. Dochodzi tu rocznie aż do 10 tysięcy trzęsień – większość jest jednak nieodczuwalna dla mieszkańców, zdarzały się natomiast takie, które wywoływały spore zniszczenia, ostatni raz w roku 1994. Oprócz trzęsień ziemi miasto narażone jest również na tsunami (ostatnie duże miało miejsce w roku 1960 po trzęsieniu ziemi w Chile).

Historia Los Angeles

Historia Los Angeles jako miasta oficjalnie zaczyna się 4 września 1781 roku, kiedy zostało założone przez hiszpańskiego gubernatora Felipe de Neve’a. Wcześniej obszar ten zamieszkiwały indiańskie plemiona Tongva oraz Chumash. W 1542 roku teren ten został uznany za własność hiszpańskiego imperium kolonialnego, a 4 września 1781 roku właśnie przybyło tu czterdziestu czterech osadników zwanych Los Pobladores, którzy założyli pueblo La Reina de los Angeles . Większość z nich była metysami oraz mulatami o afrykańskim, indiańskim lub europejskim pochodzeniu. Przez wiele lat osada miała niewielką liczbę ludności, aż do momentu odkrycia złoża ropy naftowej w 1892 roku, co spowodowało napływ ludzi i do 1923 roku uczyniło z Kalifornii największego producenta ropy w Stanach Zjednoczonych, dając jej aż 25% udziału w produkcji światowej. Nie bez znaczenia dla rozwoju miasta w 1876 roku było doprowadzenie do niego kolei. Jednakże to właśnie odkrycie złóż uważa się za sprawę decydującą w tej kwestii.

Do roku 1900 liczba mieszkańców miasta wzrosła aż do 102 tysięcy. Wtedy też pojawił się problem z zasobnością aglomeracji w wodę, który rozwiązano wraz z otwarciem akweduktu Los Angeles. Dzięki temu miasto mogło kontynuować rozwój i wzrastanie w siłę gospodarczą. Natomiast w 1910 roku miasto objęło swoim zasięgiem Hollywood. Mówi się, że to właśnie w tym roku tak naprawdę powstało Los Angeles, jakie znamy dzisiaj, czyli Światową Stolicę Rozrywki. Dochody miasta wynikające z powstania wielu wytwórni filmowych pomogły Los Angeles w kolejnych latach uniknąć skutków Wielkiego Kryzysu.

Po II wojnie nastał kolejny etap rozwoju miasta. Nastąpiła przede wszystkim eksurbanizacja, w wyniku której Los Angeles objęło zasięgiem dolinę San Fernando. Natomiast w roku 1969 miasto stało się miejscem narodzin Internetu. Kolejne lata – oprócz dalszego prężnego rozwoju i sławy na całym świecie – przyniosło miastu kilka zdarzeń, które położyły cień na pięknej historii Los Angeles. Były to między innymi trzęsienia ziemi, z których największe odnotowano w 1994 roku (pochłonęło ono 72 istnienia ludzkie). Wcześniej jednak w 1969 roku, który uważa się za pierwszy rok istnienia sieci, miała miejsce seria morderstw popełnionych przez sektę Charlesa Mansona.

Los Angeles – informacje przydatne dla turystów

Jeżeli planujecie podróż do Kalifornii, koniecznie zajrzyjcie choć na jeden dzień do Miasta Aniołów. Jest tu z pewnością wiele miejsc, które warto zobaczyć. Poza oczywiście Aleją Sław oraz słynnym napisem Hollywood, polecamy również parki krajobrazowe, muzea oraz studia filmowe, w których można przenieść się na chwilę do świata ulubionych produkcji.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Barry Winiker/Getty Images

Pozostałe wiadomości