Podróże

Co warto zwiedzić w Alkmaarze? Zabytki i inne atrakcje miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Targi serów w Alkmaarze
Peter Adams/Getty ImagesCo warto zwiedzić w Alkmaarze?

Alkmaar w Holandii ma niezwykłą historię. Miasto odegrało bowiem ważną rolę zarówno w wojnie hiszpańsko-holenderskiej, jak i w wojnach napoleońskich. Obecnie jest popularnym ośrodkiem turystycznym z uwagi na swoje specjały, czyli sery. Co warto zobaczyć w Alkmaarze?

W Alkmaarze atrakcji dla turystów jest wiele, choć miasto najbardziej popularne stało się dzięki targom serowym i słynnemu Muzeum Sera. Alkmaar to miasto, w którym poziom życia jest stosunkowo wysoki, a jednym z wpływających na to czynników jest piękno otoczenia i średniowiecznej, magicznej, zabudowy.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Alkmaar (Holandia) – prawdziwa stolica serów

Alkmaar to miasto, które słynie z produkcji jednych z najznamienitszych serów na świecie. W Alkmaarze organizowane są targi serowe, podczas których można posmakować i zakupić wiele rodzajów serów, produkowanych w tradycyjny sposób przez lokalnych i regionalnych serowarów. Regionalna produkcja została skutecznie wykorzystana przez osoby zajmujące się promocją miasta – powstało wiele muzeów poświęconych tematyce serów i ich warzenia, a część atrakcji nawet wyglądem przypomina sery.

Serowa tradycja została zapoczątkowana już w XIV wieku i od tej pory wszystkie targi serowe w Alkmaarze odbywają się w jednym miejscu – na placu Waagplein przy budynku Wagi. Przez wieki plac był wielokrotnie rozbudowywany, aby móc pomieścić wszystkich kupców i nabywców słynnych serów z Alkmaaru, które ponoć zawsze miały niesamowity smak i nadzwyczajną jakość. Współcześnie sery sprzedawane są nie tylko co tydzień na targach, ale także w wielu sklepach serowych.

Ciekawa historia miasta

Alkmaar to miasto położone w Holandii (prowincja Holandii Północnej), które zamieszkiwane jest przez ok. 100 tys. mieszkańców. Historia miasta sięga X wieku – wówczas Alkmaar był jedną z wielu małych osad.

Właściwa historia miasta zaczyna się jednak od nadania praw miejskich przez hrabiego Florisa V Holenderskiego w 1254 roku. Najstarsze części miasta, które przetrwały do dziś, zostały wybudowane w późnym średniowieczu. Są to specyficzne umocnienia piaskowe, na których stawiano fundamenty. Zapobiegały one zalaniom – zarówno naturalnym, gdyż wiele terytoriów Holandii leży na terenie depresyjnym, tj. poniżej poziomu morza, jak i celowym - ze strony wrogów.

Po raz pierwszy miasto Alkmaar stało się słynne w 1573 roku za sprawą skutecznego odparcia ataku hiszpańskiego (od 80 lat Hiszpania była wtedy w stanie wojny z Holandią), który przyczynił się do końca wojny i do zabezpieczenia niepodległości ówczesnego państwa holenderskiego.

Pamięć po tym wydarzeniu przetrwała do dziś, czego świadectwem jest między innymi słynne powiedzenie Holendrów "Zwycięstwo zaczyna się w Alkmaarze", którego używa się na wyrażenie pierwszego kroku do osiągnięcia celu, który to krok początkowo może wydawać się dość pozorny i mało znaczący.

W trakcie wojen napoleońskich Alkmaar stanowił miejsce jeszcze wielu potyczek francusko-rosyjskich. Okres długotrwałej stabilizacji miasta rozpoczął się właściwie od XIX wieku. To wówczas, w 1824 roku, wybudowano Kanał Północnoholenderski, zaczęły powstawać manufaktury, a następnie fabryki. Początek XX wieku to ekspansja terytorialna Alkmaaru, do którego zaanektowanych zostało wiele okolicznych wsi i miejscowości.

Okres najbardziej intensywnego rozwoju przypada na lata po II wojnie światowej. Przez 55 lat – od 1950 do 2005 roku – populacja miasta powiększyła się dwukrotnie – z 40 tys. do 94 tys. mieszkańców. Alkmaar nie słynie wyłącznie z produkcji znakomitych serów. W mieście produkowane jest również najwyższej jakości regionalne piwo i czekolada.

Alkmaar – atrakcje miasta serów

Będąc w Alkmaarze można odwiedzić słynne Muzeum Sera, które przedstawia historię tworzenia, a właściwie warzenia sera holenderskiego. Warto zobaczyć także oryginalny, wystawiany od średniowiecza targ rybny w centrum miasta. Sery stanowią produkt rozpoznawczy miasta, jednak to nie wszystko, co miejscowość może zaoferować zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Fani sportu z pewnością będą zadowoleni na myśl o zwiedzeniu stadionu drużyny AZ Alkmaar (stadion może pomieścić ponad 17 tys. widzów).

Alkmaar to niesamowite miasto, które najlepiej zwiedzać w spacerowym tempie. To wówczas będziemy mogli spokojnie cieszyć się widokiem starej zabudowy miasta. Warto przy okazji wejść do kościoła św. Wawrzyńca, który został wybudowany pod koniec XV wieku. W środku znajduje się sarkofag jednego z władców – wspomnianego wcześniej Florisa V. Z kolei wszystkim entuzjastom bohemy i stylu dekadenckiego można polecić ulice Fnidsen, przy której znajduje się wiele artystycznych kawiarni.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Peter Adams/Getty Images

Pozostałe wiadomości