Zwierzęta

Linka treningowa dla psa – jak wybrać odpowiednią?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
kobieta, która spaceruje z psami

Linka treningowa dla psa jest najczęściej wykorzystywana w celu nauki komend i podczas intensywnych ćwiczeń. Zapewnia czworonogowi poczucie swobody, nie ogranicza ruchów, a jednocześnie pozwala właścicielowi kontrolować zachowanie pupila. Odpowiednio dobrana linka dla psa jest kluczem do odniesienia sukcesów w tresurze.

Podstawowym elementem wyposażenia, który odpowiada za poczucie bezpieczeństwa i sprawowanie kontroli nad zachowaniem czworonoga wobec innych zwierząt i ludzi podczas spaceru, jest smycz. Linka treningowa jest jednym z jej rodzajów. Od tradycyjnej smyczy odróżnia ją przede wszystkim długość i wytrzymałość. Przy wyborze należy kierować się potrzebami, przeznaczeniem i wielkością psa.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Co to jest linka treningowa dla psa?

Linka treningowa jest jednym z rodzajów tradycyjnej smyczy. Służy właścicielom przede wszystkim jako narzędzie treningowe, które może być stosowane do tresury na odległość. Jej charakterystyczną cechą jest długość: 10, 15 a nawet 20 metrów. Linka dla psa daje czworonogowi dużą swobodę ruchu, pozwala mu odchodzić od właściciela na sporą odległość, a jednocześnie zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pozwala na sprawowanie kontroli nad zachowaniem zwierzęcia. Drugą cechą, która odróżnia linkę od zwykłej smyczy, jest wytrzymałość. W trakcie treningu często zahacza od krzewy, drzewa lub ciągnie się po mokrej ziemi, dlatego materiały użyte do jej produkcji są trwalsze i mocniejsze.

Zastosowanie długiej linki dla psa

Głównym przeznaczeniem linki treningowej jest tresura psa na dużym i rozległym terenie. Wykorzystuje się ją zwłaszcza do nauki komendy "do mnie". Zwierzę może oddalić się od właściciela na konieczną odległość, a jednocześnie możliwe jest sprawowanie nad nim kontroli. Jest to także przydatne narzędzie dla osób, które posiadają psy myśliwskie i tropiące. Długa, wytrzymała i odporna na wilgoć smycz umożliwia wykonywanie treningów odpowiednich dla tych ras.

Długa linka dla psa służy również do nauki chodzenia na smyczy. Pupil nie czuje ograniczenia ruchów, jednak właściciel całkowicie panuje nad jego zachowaniem i nie pozwala mu na zbytnie oddalenie się od siebie. Z każdym kolejnym treningiem linka jest skracana, aż zwierzę przywyknie do długości, jaką ma tradycyjna smycz. Jest to rozwiązanie odpowiednie zwłaszcza w przypadku szczeniąt oraz dorosłych psów, które z różnych względów nigdy nie miały styczności ze smyczą.

Psy, które są lękliwe lub mają za sobą traumatyczne przejścia, przy pomocy linki do tresury mogą korzystać ze spacerów na otwartym terenie. Długa smycz umożliwia im poruszanie się na większą odległość, a jednocześnie zapewnia poczucie bezpieczeństwa i możliwość natychmiastowego odnalezienia się i powrotu do właściciela. Jest to jeden z rodzajów treningu behawioralnego.

Smycz treningowa może być przydatna właścicielowi każdego psa, kiedy z różnych względów nie ma możliwości puszczenia pupila ze smyczy podczas spaceru na dużym, otwartym lub nieznanym terenie. Dzięki długości linki (5-20 metrów) pies bez problemu może poznawać okolice, wąchać, tropić, biegać, a jednocześnie nie stwarza zagrożenia dla ludzi lub innych zwierząt.

Jaką linkę treningową dla psa wybrać?

Przy wyborze linki treningowej dla psa należy kierować się:

  • wielkością i wagą psa;
  • przeznaczeniem smyczy;
  • rodzajem terenu, na którym będzie użytkowana;
  • wygodnym uchwytem dla właściciela;
  • rodzajem tworzywa, z którego jest wykonana;
  • wytrzymałością materiału na zniszczenia, przetarcia i napięcie.

Należy zwrócić uwagę na długość, odporność na wilgoć, zachowanie smyczy podczas dużych szarpnięć oraz rodzaj zapięcia. Karabińczyk musi być solidny, aby nie zerwał się podczas treningu. Linka treningowa na dużych psów powinna być dłuższa i nieco cięższa niż dla psów małych. Do nauki chodzenia na smyczy lepiej wybrać tę o długości 5-10 metrów, natomiast do biegania, tropienia i spacerów bardziej odpowiednia będzie dłuższa lina. Warto, aby kolor smyczy był jaskrawy, co pozwoli właścicielowi na szybkie zlokalizowanie czworonoga. Do produkcji lin treningowych używa się najczęściej polipropylenu, gumy lub stali. Są to tworzywa najbardziej odporne na zniszczenia.

Smycz z polipropylenu lub gumy jest wskazana do standardowego użytkowania podczas nauki i spacerów. Natomiast linka stalowa z amortyzatorem dla psa jest szczególnie polecana właścicielom, którzy zamierzają używać jej do biegania z pupilem, ponieważ jest niezwykle odporna na szarpnięcia. Poza tym automatycznie się rozszerza i można kontrolować jej napięcie. Sprawdza się także dla dużych i ciężkich (do 45 kg) zwierząt.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez/Getty Images

Pozostałe wiadomości