Ogród

Klon palmowy - drzewo ozdobne o wielu odmianach. Jak należy je pielęgnować?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Masahiro Makino/Getty ImagesKlon palmowy

Klon palmowy (Acer palmatum) to znane drzewo ozdobne. Ma oryginalny wygląd, a przy tym jest niewysokie, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małych ogrodach. Posiada także wiele ciekawych odmian, które w doskonały sposób potrafią urozmaicić zielony teren. Mimo wielu zalet, jest to niestety roślina wymagająca. W jaki sposób należy pielęgnować klony palmowe, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas?

Klony palmowe występują w ponad 300 odmianach. Przybyły do Europy z Japonii i Korei Południowej, a egzotyczne pochodzenie wiąże się ściśle z ich niespotykanym wyglądem. Dzięki temu drzewa są ozdobą ogrodu, zwłaszcza oczek wodnych i ogródków skalnych. Jeśli chodzi o klon palmowy, odmiany karłowe wykorzystywane są także do uprawy typu bonsai. Szeroka gama zastosowań, a także oryginalny kształt sprawiają, że roślina ta jest bardzo chętnie kupowana.

Klon palmowy - odmiany

Klon palmowy w ogrodzie może być wspaniałą ozdobą. Jaką odmianę najlepiej wybrać? Istnieje wiele gatunków klonu, które różnią się kolorem, wysokością oraz pokrojem. Oto niektóre z nich:

 • klon palmowy Atropurpureum – najbardziej znana i najczęściej uprawiana odmiana. Charakteryzuje się głęboko wciętymi liśćmi o intensywnie czerwonym kolorze (roślina znana jest także jako klon palmowy czerwony). Drzewko rośnie wolno i osiąga niewielkie rozmiary – maksymalnie 3 metry;
 • klon palmowy Orange Dream (znany też jako klon palmowy żółty lub klon palmowy pomarańczowy ) – ma powcinane liście o ostrych zakończeniach, które wiosną są pomarańczowe, natomiast jesienią przybierają żółtą barwę z pomarańczowymi obwódkami. Osiąga do 4 m wysokości;
 • klon palmowy Garnet (inaczej klon palmowy „Dissectum Garnet” ) – rośnie niezwykle powoli i osiąga zazwyczaj ok. 1,5 m. Odznacza się ozdobnymi liśćmi w kolorze ciemnoczerwonym lub purpurowym. Ze względu na niewielki rozmiar, dobrze sprawdza się jako klon palmowy bonsai, czyli klon palmowy w donicy;
 • klon palmowy Dissectum – posiada zielone, głęboko powcinane i postrzępione liście, które jesienią zmieniają kolor na żółty lub pomarańczowy. Rośnie do 2 m wysokości;
 • klon palmowy Sangokaku – wiosną liście są żółte z różową obwódką, jesienią zaś stają się złote. Pędy przez cały rok mają kolor czerwony. Ta odmiana dorasta do 3 m;
 • klon palmowy Bloodgood – charakteryzuje się ciemnopurpurowymi liśćmi i rośnie do 5 m;
 • klon palmowy Katsura – posiada pomarańczowe liście, które jesienią przybierają złotożółtą barwę. Osiąga wysokość do 5 m;
 • klon palmowy Dissectum Nigrum – wyróżnia się bordowymi pędami i brązowo-czerwonymi liśćmi. Ma niewielkie rozmiary – do 1,5 m.

Oczywiście nie sposób podać wszystkich odmian tego drzewa. Oprócz wymienionych powyżej, na uwagę zasługuje chociażby klon palmowy "Butterfly", klon palmowy "Phoenix" czy klon palmowy "Little Princess" Oprócz tego, każdy z rodzajów może występować jako klon palmowy szczepiony na pniu . Roślina taka będzie osiągać jeszcze mniejsze rozmiary, przez co będzie doskonała do bonsai.

Klon palmowy – uprawa i pielęgnacja

Jeśli chodzi o klon palmowy, sadzonki różnych odmian można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Jak jednak o nie dbać? Należy pamiętać, że klon palmowy wymagania ma wysokie i do właściwego rozwoju potrzebuje odpowiednich warunków. Przede wszystkim stanowisko powinno być odpowiednio nasłonecznione (jednak nie przesadnie – idealny będzie półcień) i osłonięte od wiatru. Ważne, aby drzewo nie było bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych. Jeśli chodzi o choroby klonu palmowego, usychanie liści to jeden z najczęstszych problemów w uprawianiu tej rośliny. Aby mu zapobiec, oprócz odpowiedniego stanowiska trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu w upalne dni.

Istotna jest także odpowiednia gleba. Klon palmowy w ogrodzie, tak samo jak klon palmowy w domu lubi lekko wilgotną, przepuszczalną ziemię, najlepiej o kwaśnym pH. Oprócz tego należy przeprowadzić ściółkowanie, które ochroni glebę przed zbyt dużym parowaniem.

Równie ważna okazuje się ochrona przed zimnem. Niektóre z odmian tej rośliny, a także wszystkie młode egzemplarze nie są mrozoodporne, w związku z czym konieczne jest obwiązanie ich zimą słomianymi matami lub włókniną. Dopiero tak przygotowany klon palmowy zimowanie przetrwa bez uszczerbku.

Klon palmowy – przycinanie

Przycinanie klonu palmowego najlepiej przeprowadzić zimą lub bardzo wczesną wiosną, czyli w momencie, w którym nie posiada liści. Na ogół nie jest ono jednak w ogóle konieczne. Najczęściej wystarczy tylko usunąć martwe lub przemarznięte pędy tak, aby mogły rozwijać się nowe. Jeżeli jednak zdecydujesz się na większe cięcie w celu formowania kształtu drzewka uważaj, aby nie robić tego zbyt silnie – w ten sposób możesz trwale zniekształcić roślinę.

Choroby klonu palmowego

Zarówno klon palmowy w donicy, jak i ten w ogrodzie narażone są na wiele chorób. Najgroźniejsze to:

 • zgnilizna pędów podstawy pnia;
 • mączniak prawdziwy;
 • werticiloza;
 • papierowa plamistość liści;
 • antraknoza.

Aby zapobiec tym schorzeniom, należy zapewnić klonom palmowym odpowiednie warunki uprawy. W przypadku wystąpienia którejś z chorób konieczne jest użycie specjalistycznych preparatów.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Drzewka prosto z lasu

Drzewka prosto z lasu
Drzewka prosto z lasu
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego:  Masahiro Makino/Getty Images

Pozostałe wiadomości