Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Nie potrafisz zrezygnować z używek? Sprawdź, dlaczego są takie niebezpieczne

Planuję długie życie

Nie potrafisz zrezygnować z używek? Sprawdź, dlaczego są takie niebezpieczne

Alkohol i papierosy to najczęściej stosowane używki. Mimo że lekarze od lat alarmują, że są niebezpieczne, to wiele osób nie potrafi z nich zrezygnować. Ich nadużywanie może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, w tym do rozwoju zmian nowotworowych. W jaki sposób?

Jak często sięgamy po używki?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że 21 proc. Polaków nałogowo pali papierosy. Jeszcze kilka lat temu palaczami byli głównie mężczyźni. Obecnie to się zmienia i kobiety coraz częściej sięgają po papierosy. Do nałogowego palenia w 2019 roku przyznawało się 24 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet.

Polacy nie stronią też od alkohol. Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że statystyczny Polak spożywa w ciągu roku aż 18,4 litra czystego alkoholu, a Polka - 5,6 litra. Do tego 35 proc. z nas przynajmniej raz w miesiącu się upija.

Dlaczego używki są niebezpieczne?

Niektórym papierosy i alkohol są potrzebne do tego aby móc się zrelaksować. Niektórzy też potrzebują ich też, aby móc swobodnie funkcjonować podczas spotkań towarzyskich. Tymczasem to, co poprawia nam humor i pomaga odgonić troski – jeszcze bardziej szkodzi. Papierosy są najbardziej rakotwórczą używką. Zawierają ponad 7000 związków, z czego 70 takich, które znacząco ponoszą ryzyko rozwoju zmian nowotworowych. Statystyki pokazują, że rak płuc w 85-90 proc. przypadków spowodowany jest właśnie paleniem papierosów.

Co gorsza, choroba może rozwijać się latami. Pacjenci, nawet jeśli zauważą u siebie jakieś niepokojące dolegliwości, to często je ignorują. W rezultacie trafią do specjalisty, gdy choroba jest bardzo zaawansowana, a medycyna bezsilna. Rak płuca jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Szacuje się, że odpowiada za 30 proc. wszystkich zgonów wśród pacjentów onkologicznych. Jednak warto wiedzieć, że papierosy odpowiadają również za powstanie nowotworów w takich lokalizacjach jak: gardło, krtań, jama ustna, pęcherz moczowy, trzustka, żołądek, miedniczki nerkowe.

Równie groźny co papierosy jest alkohol. Aldehyd octowy, który powstaje w czasie rozkładu etanolu, uszkadza DNA i upośledza naturalną zdolność komórek do regeneracji i naprawy uszkodzeń. W efekcie w organizmie powstaje więcej niebezpiecznych mutacji, a to sprzyja tworzeniu się zmian nowotworowych. Tym samym regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia raka:

  • jamy ustnej;
  • gardła;
  • przełyku;
  • krtani;
  • wątroby;
  • piersi u kobiet (w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety z nadwagą lub otyłe, które przeszły menopauzę).

Niektóre badania sugerują, że picie alkoholu może się przyczynić do powstawania zmian nowotworowych także w obrębie jelita grubego.

Nie ma bezpiecznych używek

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie istnieje bezpieczny poziom palenia – każda porcja dymu tytoniowego zawiera ten sam koktajl 7000 związków chemicznych. Podobnie jak nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu. Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem podaje, że kobieta, która wypija do obiadu jedną lampkę wina, ma o nawet 10 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi, niż kobieta, która nie pije w ogóle.

Warto podkreślić, że prawdopodobieństwo wystąpienia zmian nowotworowych będzie jeszcze wyższe u osób, które łączą alkohol i papierosy. Palenie wzmacnia działanie alkoholu, a alkohol ułatwia i przyspiesza wnikanie substancji rakotwórczych zawartych w dymie papierosowym.

Wygraj z chorobą i zaplanuj długie życie

Tych wszystkich problemów można jednak uniknąć. Wystarczy zmienić styl życia i zrezygnować z używek. Niestety zerwanie z nałogiem nie jest takie proste. Osobom, które chcą rzucić palenie, pomaga Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym. Dzwoniąc pod numer 801 108 108 lub 22 211 80 15 (dla telefonów komórkowych) można otrzymać nie tylko wsparcie, ale także uzyskać informacje o metodach, które pomagają zerwać z nałogiem.

Na tym jednak nie koniec. Kluczowe znaczenie w walce z chorobą nowotworową mają badania profilaktyczne. Tylko wczesne wykrycie zmiany daje szansę na pełne wyleczenie choroby i powrót do zdrowia.

Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Przeczytaj więcej na temat kampanii "Planuję długie życie" www.planujedlugiezycie.pl.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
76
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0