Profilaktyka zdrowia

Skutki picia przez dzieci energetyków mogą być opłakane. "Można stracić przytomność"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Czy dzieci mogą pić energetyki?
Czy dzieci mogą pić energetyki? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Napoje energetyczne można dostać w każdym sklepie. Dzięki obecności kofeiny sprawiają, że czujemy się pobudzeni, mamy więcej energii do działania. Niestety po tego typu napoje coraz częściej sięgają dzieci. Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy picie energetyków prowadzi do uzależnienia? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z toksykologiem Erykiem Matuszkiewiczem oraz psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.

Czy napoje energetyczne są niebezpieczne dla zdrowia?

W skład energetyków wchodzą węglowodany, syntetyczne witaminy, tauryna, a przede wszystkim kofeina. Ta ostatnia jest w stanie uzależnić. - Jest substancją psychostymulującą, może nie tak, jak narkotyki, ale też ten efekt wywołuje. To ona właśnie sprawia, że przyzwyczajamy się do spożywania tych napojów - powiedział w Dzień Dobry TVN Eryk Matuszkiewicz.

Zdaniem Roberta Rutkowskiego problem nie pojawia się w momencie, gdy ktoś już się uzależni. - Pracuję w tej chwili z pacjentem, w zupełnie innej sferze, [...], 32-letni mężczyzna, któremu 6 lat temu pękła dwunastnica. On (przez) dwa lata pił codziennie dwa tzw. energetyki - dodał specjalista. Ekspert przyznał, że trafiali do niego również pacjenci, u których tego rodzaju napoje wywoływały psychozy.

Toksykolog dodał, że to, jak wpływają na nas energetyki, zależy od tego, jak dużo ich wypiliśmy. - Często to nie kończy się na jednym, tylko na kilku. Wtedy rzeczywiście, jeśli przekroczymy dawkę toksyczną (dla młodzieży to 15 miligramów kofeiny na kilogram masy ciała), takie objawy mogą się pojawić. Spektrum jest bardzo różne, my jesteśmy bardzo różni, różnie będziemy na to reagować - powiedział Eryk Matuszkiewicz.

Czy dzieciom wolno pić energetyki?

Napoje energetyczne są łatwo dostępne i każdy - nawet dziecko - bez większych problemów może je kupić. Zdaniem Eryka Matuszkiewicza tak nie powinno być. - Taki wiek nastoletni to jest dobry moment, żeby się uzależnić. To nie jest czas, żeby pić alkohol ani palić papierosy, ani choćby pić tego energetyka, który został trochę oswojony. Może czasem rodzice traktują go jako słodki napój, który troszeczkę pomoże się skoncentrować, nie doceniając ryzyka - powiedział.

Specjalista dodał, że picie energetyków wpływa również na pracę układu krążenia. Mogą pojawić się przyspieszone bicie serce, drżenie rąk. - W ciężkich zatruciach, jeżeli możemy tak mówić, czyli powyżej tej dawki 15 miligramów możemy nawet stracić przytomność, dostać napadu drgawek, a to stan bezpośredniego zagrożenia życia - tłumaczył.

Jak energetyki wpływają na mózg młodego człowieka? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości