Robert Rutkowski

  Robert Rutkowski

  Na depresję, w ramach publicznej służby zdrowia, w Polsce leczy się 205 tys. kobiet. Dla porównania z tej samej pomocy korzysta 68 tys. mężczyzn. To jednak nie oznacza, że jej nie potrzebują. O męskiej terapii opowiedzieli psychoterapeuta Robert Rutkowski oraz aktorzy: Leszek Stanek i Piotr Zelt.

  "Ze mną się nie napijesz?" - takie pytanie można usłyszeć na prawie każdej imprezie. Po kilkukrotnym jego usłyszeniu niektóre osoby ulegają, bo albo mają dość namolnego znajomego, który ma problem ze słuchem, albo nie chcą być uznane za niegrzeczne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego, dziennikarza Michała Migałę i aktorkę Annę Kerth, aby poradzili naszym widzom, jak skutecznie odmówić, kiedy nie ma się ochoty na alkohol lub przyjęło się już go tyle, że wystarczy. "

  W miniony weekend gdańscy policjanci znaleźli na przystanku autobusowym wyziębionego i pijanego 13-latka. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy terapeutę uzależnień Roberta Rutkowskiego, aby zapytać, dlaczego dzieci sięgają po napoje wyskokowe i jak alkohol wpływa na mózg nastolatka.

  Janusz Wójcik to były selekcjoner piłki nożnej. Największy sukces odniósł w 1992 roku na Olimpiadzie w Barcelonie, gdzie zdobył srebrny medal. Jednak oprócz sportowych sukcesów Wójcik skrywał problem, jakim był alkohol. Mówi się również, że był kontrowersyjną postacią. Dlaczego? Jaki był prywatnie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy syna Janusza Wójcika - Andrzeja oraz terapeutę Roberta Rutkowskiego.

  Jakiś czas temu pewien 18-latek rzucił pracę w sklepie spożywczym nie informując o tym nikogo. Jednocześnie, chłopak zabierał ze sobą całą wypłatę, która według niego mu się należała. Z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim rozmawiamy w Dzień Dobry TVN o tym, w jaki sposób Polacy rzucają pracę. Robią to w sposób przemyślany czy w afekcie? Jak odejść z pracy, by nie palić za sobą mostów?

  Mimo bardzo wielu apeli i wiadomościach o tragicznych skutkach jeżdżenia na gazie, kierowcy - będący pod wpływem alkoholu - nadal siadają za kierownicę samochodu. Dlaczego tak się dzieje? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychiatrą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim oraz prezesem Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych „Alter Ego” Januszem Popielem. Dowiedzieliśmy się również, jak alkohol wpływa na mózg.To bardzo interesujące.

  Prowadząc hedonistyczny tryb życia, można wpaść w wiele pułapek. Kiedy przyjemność staje się toksyczna i w jaki sposób może zatruwać człowiekowi życie? O uzależnieniu od przyjemności mówił w Dzień Dobry TVN terapeuta Robert Rutkowski. Wyjaśnił również, dlaczego według niego praca nie powinna być pasją.

  Każdy z nas odczuwa lęk i nie jest to przyjemne uczucie. W Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski stwierdził, że stresowi trzeba dziękować za to, że jest. Dlaczego? Jak ukoić zszargane nerwy? I gdzie kończy się ten "zdrowy" lęk, a zaczyna poważny problem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie?

  Katy Perry przy okazji promocji kolejnego albumu załamała się i przyznała do myśli samobójczych. Dlaczego mimo sukcesów, pieniędzy i sławy gwiazdy cierpią na depresję? Kto - oprócz Katy Perry - przyznał się do choroby? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN dziennikarką Agnieszką Jastrzębską i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.

  Natomiast w całej Norwegii jest tyle sklepów z alkoholowych, ile w jednej polskiej Bydgoszczy. Na walkę z alkoholizmem państwo wydaje co roku ogromne sumy pieniędzy. Czy alkohol stał się w Polsce artykułem pierwszej potrzeby? Można go dostać o każdej porze dnia i nocy i jest praktycznie wszędzie, nawet na stacjach benzynowych. Przez ciągle jeszcze dozwolone reklamy i wszechobecność na sklepowych półkach Polacy oswoili się z alkoholem i nie traktują go jako coś, co może stanowić zagrożenie. Czu wprowadzenie częściowej prohibicji rozwiązałoby problem? W Dzień Dobry TVN terapeuta uzależnień Robert Rutkowski stwierdził, że należy edukować, a nie zabraniać.

  Policjant to jeden z bardziej stresujących zawodów. W Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski i dr Mariusz Sokołowski mówili, jak presja wpływa na życie funkcjonariuszy i na co są narażone rodziny policjantów.

  Gry hazardowe mogą doprowadzić do uzależnienia. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy muzyka Michała Wiśniewskiego i psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego, aby porozmawiać o uzależnianiu od hazardu i konsekwencjach, jakie może to ze sobą nieść. Kiedy zabawa przemienia się w uzależnienie? Za pomocą jakich sztuczek kasyna przyciągają graczy? Czy Michał Wiśniewski był uzależniony od hazardu?

  Co daje nam spleen? Terapeuta Robert Rutkowski twierdzi, że jest to moment na refleksję nad życiem. Dlaczego w dzisiejszym świecie nie mamy społecznego przyzwolenia na to żeby się smucić? W którym momencie chandra powinna nas zaniepokoić? Co o smutku mówił Tomasz z Akwinu? W Dzień Dobry TVN wszystko o terapeutycznym działaniu łez.

  Zgodnie z nowelizacją ustawy o wychowywaniu w trzeźwości każda wódka, wino czy piwo będą musiały mieć etykietę informującą o tym, ile kalorii zawierają. Ma to zniechęcić do picia napojów wyskokowych. Czy to dobry pomysł? Jak wygląda kaloryczność poszczególnych alkoholi? Co to są puste kalorie? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: terapeutę uzależnień Roberta Rutkowskiego i dietetyka Joannę Rutkowską.

  "Nie dbamy o siebie, nie wysypiamy. Resetujemy, relaksujemy trując się alkoholem, narkotykami (...) ulegamy absurdalnym reklamom". Wszystko to powoduje, zdaniem Roberta Rutkowskiego, że Polska przekroczyła średnią europejską, jeśli chodzi o ilość samobójstw. W zeszłym roku Polacy wzięli 9,5 mln dni wolnych z powodu problemów psychicznych. O tym, z czym sobie nie radzą Polacy rozmawialiśmy z Robertem Rutkowskim i Markiem Zuberem.

  W okresie świątecznym wiele osób skarży się na spadek motywacji i energii. Czy to już świąteczna depresja? Co w tym radosnym czasie wyzwala w nas pokłady smutku? W Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski wytłumaczył nam mechanizm działania tego zjawiska i poradził jak go uniknąć.

  Sklepowe witryny zachęcają nas do ciągłej konsumpcji i kupowania rzeczy, których często wcale nie potrzebujemy. Brak pieniędzy też nie jest problemem, bo banki z chęcią udzielają pożyczek gotówkowych i rozdają karty kredytowe. Jak nie dać się zwariować i nie uzależnić się od wydawania pieniędzy? O ćwiczeniu "mięśnia silnej woli" rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.

  Osoby korzystające z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu stanowią duże zagrożenie dla innych kierowców. Okazuje się bowiem, że przy rozmawianiu przez komórkę, wykonywaniu selfie, czy pisani sms-ów w trakcie jazdy ryzyko wypadku wzrasta aż o 30 proc. O konsekwencjach korzystania z telefonu podczas prowadzenia auta rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Januszem Popielem i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.

  Według danych Eurostatu Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę godzin spędzanych w pracy - średnio jest to ponad 43 godziny tygodniowo. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego, by zapytać, dlaczego - jego zdaniem Polacy tak dużo czasu poświęcają pracy, jak można zrelaksować się w biurze i dlaczego zapracowani ludzie podczas urlopu miewają zawały.

  Narkomani to grupa społecznie nieakceptowana. Co popycha młodych ludzi w świat narkotyków? Kim są współcześni narkomani? Czy różnią się od tych sprzed 15 lat? Jak chronić młodych ludzi przed uzależnieniem? Gościem Dzień Dobry TVN był Robert Rutkowski, psychoterapeuta, specjalista od leczenia uzależnień.

  Lubimy narzekać i krytykować innych. Uważamy, że tylko my jesteśmy efektywnymi i rzetelnymi pracownikami. Skąd w nas taka cecha? Dlaczego tak chętnie wytykamy innym błędy? Z czego wynika aż tak duży brak zaufania społecznego? Na kanapie Dzień dobry TVN zasiedli: Robert Rutkowski, psychoterapeuta i Krzysztof Materna, satyryk, aktor, reżyser

  W poznańskim zoo grupa podpitych osób dźgała kijem tygrysa. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychoterapeutą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim oraz pedagogiem społecznym prof. Mariuszem Jędrzejko zastanawialiśmy, dlaczego pod wpływem alkoholu wpadamy na pomysły, których potem niejednokrotnie musimy się wstydzić.

  Dotarła do nas zaskakująca informacja - otóż w Bydgoszczy jest więcej sklepów monopolowych niż w całej Norwegii. O kulturze picia w Polsce i w Skandynawii rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN psychoterapeutą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim i dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką. Zapytaliśmy ich, jak alkohol wpływa na nasze funkcjonowanie i czy ograniczenie dostępu do niego może wpłynąć na zmniejszenie jego konsumpcji.

  Jan Boniowski trenował w jednym klubie z Robertem Lewandowskim i być może osiągnąłby podobny poziom mistrzowski, gdyby nie uzależnienie od alkoholu. Pił, aby przypodobać się starszym kolegom z drużyny, którzy nie wylewali za kołnierz. O swojej walce z nałogiem, alkoholizmie wśród piłkarzy nożnych i nastawieniu Roberta Lewandowskiego do alkoholu powiedział w Dzień Dobry TVN. W studiu gościliśmy również psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego, którego zapytaliśmy, dlaczego sportowcy są podatni na nałogi.

  Lekarze to jedna z najbardziej zestresowanych grup zawodowych. Wśród nich jest wielu samobójców. Aby pomóc im przetrwać trudne chwile, w Warszawie przy Okręgowej Izbie Lekarskiej powstała grupa wsparcia dla lekarzy. O problemach, z którymi każdego dnia zmagają się lekarze rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim i dermatologiem dr Łukaszem Preibiszem.

  W internecie ogromną popularnością cieszy się video zatytułowane "Chytra baba z Radomia" ukazujące przybyłą na miejską wigilię kobietę, która sięga po trzy butelki napoju. Podobnie jest z filmami, na których widać tłumy walczące na wyprzedażach. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się takiemu zachowaniu, dlatego w kolejnym odcinku cyklu Jacy Polacy wzięliśmy je na warsztat. W Dzień Dobry TVN wraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim zastanawialiśmy się, czy zachłanność jest naszą narodową cechą i czy nad takim zachowaniem można zapanować.

  Nie tylko dzieci, w obawie przed konsekwencjami swojego zachowania, udają płacz, który ma zmiękczyć serce rodzica. Wielu dorosłych wierzy w to, że płacz może ich wyciągnąć z tarapatów. O swoich doświadczeniach z takimi osobami opowiedział nam inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. Zdradził nam również, czyj płacz zmiękcza jego serce. Natomiast psychoterapeuta Robert Rutkowski powiedział nam, jak się bronić przed osobą, która za pomocą płaczu próbuje manipulować naszymi uczuciami. Obu panów gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Uzależnienie od hazardu zaczyna się niewinnie. Destrukcja nie przychodzi tak szybko, jak w przypadku uzależnienia od alkoholu czy od narkotyków. Skoro hazardzista nie gra dla wygranej, to po co? Co jest impulsem motywującym do łamania zasad? I jak się od tego uwolnić? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień oraz Łukasz Cielemęcki, dziennikarz sportowy, który był uzależniony od hazardu.

  W sobotę w Dzień Dobry TVN będzie gwiazdorsko: w cztery oczy z Seleną Gomez, następnie będzie życiowo: Ewa Chodakowska i Robert Rutkowski o tym, jak nie dopuścić do tego, żeby telefon zastąpił nam partnera. A na koniec: powrót do przeszłości i składak w roli głównej. Zaczynamy o 8.30! Program poprowadzą Magda Mołek i Marcin Meller.

  Panuje pogląd, że mężczyźni są wzrokowcami. Zapewne z tego powodu wiele kobiet robi wszystko, aby poprawić swoją urodę. Niestety są wśród nich takie, które z tym przesadzają. Tuning jest dla nich dużo ważniejszy niż praca nad rozwojem intelektu. Gości Dzień Dobry TVN: terapeutę Roberta Rutkowskiego i siedmiokrotnego mistrza świata w windsurfingu Wojciecha Brzozowskiego zapytaliśmy, co mężczyźni cenią w kobietach. Dlaczego kobieta stuningowana może onieśmielać mężczyznę?