Termogeniki, czyli naturalne "spalacze tłuszczu". Lista produktów przyspieszających metabolizm

Czym są naturalne termogeniki?
Czym są naturalne termogeniki?Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Termogeniki, czyli tzw. "spalacze tłuszczu", cieszą się ogromną popularnością wśród osób chcących pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jak dokładnie działają? Co jeść, by przyspieszyć metabolizm? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała dietetyczka Anna Radowicka.

Czym są naturalne termogeniki i jak działają?

Możemy je podzielić na dwa rodzaje.

- Termogeniki to substancje naturalne występujące m.in. w produktach spożywczych, które u nas goszczą na stole (np. pomarańcze) i substancje syntetyczne, które możemy znaleźć w suplementach. Dzisiaj chcemy mówić o tych naturalnych, czyli występujących w owocach cytrusowych, fasolce szparagowej, papryczce chilli, jak również w karczochu - tłumaczyła Anna Radowicka w Dzień Dobry TVN.

Jak dodała, każdy z wymienionych produktów zawiera substancję, która ma przyspieszyć metabolizm i wspomóc procesy odchudzania poprzez wzrost temperatury w naszym ciele. - Podkreślę, wspomagamy. To nie jest tak, że jak codziennie będziemy jeść tylko te produkty, to schudniemy. Bo na to się wiele czynników składa. Tak naprawdę termogeneza jako sam w sobie proces, to przede wszystkim sport - zaznaczyła dietetyczka.

Naturalne "spalacze tłuszczu" - lista

Zdaniem dietetyczki najlepsze termogeniki w żywności to:

  • niskotłuszczowe produkty mleczne (kefir, maślanka, biały ser, twarożek, jogurt naturalny),
  • rośliny strączkowe (groszek, ciecierzyca, soczewica, soja, fasola),
  • warzywa,
  • owoce bogate w witaminę C,
  • ostre przyprawy,
  • czosnek,
  • kakao i kawa,
  • zboża i produkty pełnoziarniste (np. nasiona słonecznika, pestki dyni, płatki owsiane, ryż brązowy, kasze grube),
  • chude mięso i ryby.

Strączki zawierają bardzo dużo błonnika. - Dzięki czemu nie powodują wzrostu glukozy w naszym organizmie. Przekłada się to na zwiększone uczucie sytości, pobudzenie naszego metabolizmu do pracy, procesy lipolizy - mówiła nasza rozmówczyni.

Z kolei cytrusy zawierają witaminę C, która jest przeciwutleniaczem i stymuluje wydzielanie L-karnityny. - Jest naturalnym kwasem występującym w organizmie i też nam pomaga w odchudzaniu. [...] Karczoch natomiast zawiera kwas chlorogenowy, który wpływa na stymulację lipolizy. Jak mamy nadmiar tkanki tłuszczowej, to rzeczywiście też to wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej - przyznała Anna Radowicka.

W jakich jeszcze produktach odnajdziemy kwas chlorogenowy? Jakie właściwości ma papryczka chilli? Dlaczego warto używać kurkumy? Odpowiedzi na te pytania poznasz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości