Żółtaczka to choroba, którą bardzo często się bagatelizuje. Tymczasem wirusowe zapalenie wątroby, zwłaszcza typu B, może się okazać bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Właśnie dlatego warto wykonać szczepienie przeciw żółtaczce. O obowiązkowym szczepieniu przeciwko żółtaczce typu B musi pamiętać każdy, natomiast osoby narażone na zakażenie żółtaczką pokarmową powinny także rozważyć szczepienie przeciwko wirusowi typu A.
W Wielkopolsce u osiemnastu osób stwierdzono żółtaczkę pokarmową, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A, a ponad sto objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Niestety to nie koniec. Jaki jest przebieg tego typu epidemii? Jak ustrzec się przed zachorowaniem na żółtaczkę pokarmową? Jakie są jej objawy? Czy może przebiegać bezobjawowo? Z dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim Andrzejem Bilińskim spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Żółtaczka występuje u niemowląt fizjologicznie i z reguły nie jest przyczyną do niepokoju. Jednak zdarza się, iż świadczy ona o poważnym stanie chorobowym. Ważne jest zatem rozróżnienie fizjologicznej i patologicznej postaci żółtaczki.