warunki pracy

    warunki pracy

    W dobie pandemii pielęgniarki pracują po kilkanaście godzin w jednym kombinezonie ochronnym, bywa, że po dwie na 80 pacjentów. Jak mówią, mają warunki gorsze niż na wojnie. Dlatego zapowiadają, że będą wchodziły w spory zbiorowe, a nawet mogą rozpocząć strajk generalny. Jakie są ich postulaty? O tym mówiła w naszym programie Halina Peplińska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, pracująca w zawodzie od 44 lat.

    Mnóstwo kobiet zastanawia się, gdzie dziś można znaleźć miłość. Nie mają bowiem masy czasu na spacery, imprezy czy wydarzenia kulturalne - ich codzienność zajmuje praca. Co jednak, gdy wpadnie nam w oko współpracownik? Niektórzy udowadniają, że taki związek może się udać. Kiedy pojawiają się kłopoty?

    W Centrum Zdrowia Dziecko trwa strajk pielęgniarek, które domagają się podwyżek płac i zwiększenia liczby etatów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofię Małys i wiceprezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Sebastiana Irzykowskiego, by porozmawiać o warunkach pracy pielęgniarek z CZD. Czy da się wyjść z trwającego impasu?

    Do roku 2013 roku, kiedy to zawalił się budynek Rana Plaza, w którym mieściły się fabryki szyjące ubrania dla zachodnich firm, mało kto wiedział, w jak złych warunkach pracują osoby tam zatrudnione. Gość Dzień Dobry TVN dziennikarz Marek Rabij pojechał do Indii, aby przekonać się na własne oczy, jak żyją pracownicy tamtejszej branży odzieżowej. O swoich spostrzeżeniach powiedział w naszym studiu. Zobaczcie, za co właściwie płacimy, kto na tym traci, a kto zyskuje.

    Kupując ubrania, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są one szyte w krajach trzeciego świata przez osoby, które pracują w urągających warunkach. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: stylistka Ewelina Rydzyńska i blogerka bloga o slow fashion Joanna Glogaza. Dlaczego wiele sieciówek korzysta z taniej siły roboczej? W jaki sposób konsumenci mogą zaprotestować przeciwko wyzyskowi? Co to jest slow fashion?