Kolejna odsłona krwawego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Reportaż Uwagi! TVN.
Laila Shukri to polska pisarka, która w swojej najnowszej książce opisuje historie dzieci, które są wykorzystywane do dżihadu. W państwie islamskim już kilkuletnie dzieci dokonują egzekucji na niewiernych... Uczą się tego, podrzynając gardła swoim misiom i lalkom. Lwiątka kalifatu szkoli się na terrorystów samobójców. Laila Shukri pisze pod pseudonim i ukrywa twarz. Na co dzień mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jej maż nie wie, że pisze książki o islamskim ekstremizmie. Co by się stało, gdyby to wyszło na jaw?
Tylko w TVN! Anita Werner, wraz z ekipą TVN Style, odwiedziła wioskę kobiet odbitych z rąk peruwiańskiej organizacji terrorystycznej. Kobiety te porywano do obozów w dżungli, gdzie harowały i były regularnie gwałcone, by rodzić dzieci, przyszłe wojsko rewolucji Świetlistego Szlaku. Wyczerpane porodami, pracą i szalejącymi epidemiami, porzucano wraz ze słabszymi dziećmi w niedostępnych rejonach Amazonii. Przez lata żyły w jej lasach jak zwierzęta, w strachu przed wojskiem i policją. Cały reportaż już dziś o 21.10 w TVN Style!
"... nie rozumieją, nie mogą się pogodzić. I do końca życia będą sobie zadawać pytanie - co zrobiłam nie tak". Bruksela - samo serce Unii Europejskiej. Ze Starego Kontynentu wyjechało ponad 5 tysięcy osób, żeby walczyć po stronie tzw. Państwa Islamskiego. Młodzi ludzie, w tym kobiety i dzieci. Co wydarzyło się w ich życiu, że przystąpili do organizacji terrorystycznej? Martyna wraz z ekipą udała się miedzy innymi do dzielnicy Molenbeeck, skąd wyjechało do Syrii najwięcej osób. Podróżniczka spotkała się z matkami dżihadystów, aby spróbować to zrozumieć...
Po raz kolejny Europą wstrząsnęły zamachy. Tym razem terroryści zaatakowali w Hiszpanii. O tym, czy możemy czuć się bezpiecznie i jak reagować w chwili zagrożenia, rozmawialiśmy z prof. Danielem Boćkowskim, ekspertem ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.
Okazuje się, że w organizacji ISIS możemy znaleźć obywateli różnych narodowości. Na listach służb wywiadowczych jest aż 40 Polaków. Co skłania naszych rodaków, by wkraczać w takie szeregi? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.
Terroryści z ISIS coraz częściej rekrutują przez internet ludzi gotowych do walki w "świętej wojnie". Przekonała się o tym dziennikarka TVN24 Olga Bierut, która najpierw za pomocą fałszywego profilu na Facebooku nawiązała kontakt z bojownikami, a następnie opisała proces rekrutacji Europejek w ramach tzw. seksualnego dżihadu w reportażu „Będę rodzić terrorystów”. W Dzień Dobry TVN powiedziała nam o swojej prowokacji. Obok niej zasiadł na kanapie Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem. Zapytaliśmy go, w jaki sposób służby bezpieczeństwa monitorują media społecznościowe.
Anna Kalczyńska, wraz z ekipą Dzień Dobry TVN, była w centrum wydarzeń, w Paryżu: "Byliśmy w tej dzielnicy, gdybyśmy poszli do innej restauracji bylibyśmy wśród tych ludzi (...) być tak blisko to jest takie doświadczenie ... graniczne". Jakie emocje panowały na ulicach miasta chwilę po zamachach? Co czują ludzie, którzy uratowali się z masakry? Nasza dziennikarka skontaktowała się też z panem Mieczysławem Włodarczykiem, który mieszka na ulicy, przy której znajduje się klub Bataclan i ze swojego balkonu widział tragiczne wydarzenia. Pan Mieczysław przesłał nam także przerażający film, na którym widać jak służby francuskie wynoszą z budynku ciała zabitych w zamachu osób ...
Kto stoi za atakiem terrorystycznym w Tunisie, w którym zginęło 19 osób, a 17 zostało rannych? Przypominamy, że wśród ofiar są także Polacy. Czy po tym zamachu Polacy jeździć do Tunezji na wakacje? Czy to był atak na parlament, czy na turystów? O tym w Dzień Dobry TVN dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych
Anna Kalczyńska odwiedziła paryską redakcję France 24, spotkała się z dziennikarzami, którzy relacjonowali wydarzenia 7 stycznia 2015 roku. Jak dziś wygląda życie we Francji i jak pracują francuskie media 10 dni po zamachu na redakcję Charlie Hebdo?
Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy himalaistów: Włodzimierza Kierusa i Bogusława Magrela, by porozmawiać z nimi o wyprawie na Nanga Parbat. Z jakim ryzykiem wiąże się tak wyprawa? Czy himalaistom nadal grozi atak ze strony terrorystów? Z czym zmagają się himalaiści podczas takie wyprawy?