Paweł Tuchlin (zwany Skorpionem) był najgroźniejszym seryjnym mordercą w dwudziestowiecznej Polsce. Został skazany na karę śmierci za zabójstwo 9 kobiet i usiłowanie kolejnych 11 morderstw. Pierwszego napadu dokonał w 1975 roku, a ostatniego - w 1983 roku. Dlaczego milicji tak długo zajęło złapanie Tuchlina? Co mogło doprowadzić do jego dewiacji? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza śledczego Krzysztofa Wójcika, który zainteresował się historią tego mordercy. Natomiast drugiego naszego gościa - socjologa i kryminologa Pawła Moczydłowskiego zapytaliśmy, co sprawia, że człowiek staje się seryjnym zabójcą.
Wczoraj, po 18 latach w więzieniu, na wolność wyszedł Tomasz Komenda. Został skazany za brutalny gwałt i zabójstwo nastoletniej Małgosi. Teraz prokuratura doszła do wniosku, że Tomasz Komenda został skazany za zbrodnię, której nie popełnił. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy reportera programu "Uwaga" Grzegorza Głuszaka, który tą sprawą zajmował się przez wiele lat i, który najbliższe dni spędzi z Tomaszem Komendą i jego rodziną. O zawiłościach sprawy rozmawialiśmy też z kryminologiem dr. Pawłem Moczydłowski. Kto jest odpowiedzialny za to, że Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat? Czy będzie się domagać odszkodowania?
Mieszkaniec Poznania przez ponad 40 lat podawał się za pracownika Uniwersytetu Poznańskiego i wykorzystywał studentki do tzw. badań antropologicznych. Wpadł w ręce policji dwa lata temu. Jak to możliwe, że przez tyle lat udawało mu się manipulować osobami, z którymi się stykał? O osobowości fałszywego profesora i jego ofiar rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z kryminologiem Pawłem Moczydłowskim i psychiatrą dr n. med. Magdaleną Namysłowską.
O tym, czym inspirują się seryjni mordercy i czy z kolei oni, są inspiracją dla pisarzy i reporterów, rozmawialiśmy z Pawłem Moczydłowskim, Justyną Kopińską i Katarzyną Bondą: "Trudno jest znaleźć takiego przestępcę, który będzie ciekawy". Czy w ostatnich latach mamy do czynienia ze zwiększeniem się liczby seryjnych morderców, czy jedynie z większą fascynacją mediów tym tematem?
Ostatnio ponownie zrobiło się głośno o Kajetanie P. Otóż podczas obchodu lekarskiego zaatakował on jednego z więziennych strażników i psycholożkę. Po tym zdarzeniu podejrzany o zabójstwo korepetytorki języka włoskiego został umieszczony w celi dla więźniów stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu lub aresztu. Kiedy uznaje się więźnia za „wyjątkowo niebezpiecznego”? Czy nie powinno to zależeć od przestępstwa, o które jest podejrzewany? Kto może zostać uznany za niepoczytalnego? O tym goście Dzień Dobry TVN: kryminolog i specjalista ds. więziennictwa Paweł Moczydłowski oraz psycholog i profiler Jan Gołębiowski.
Kajetan Poznański jest podejrzany o bestialskie zamordowanie trzydziestoletniej kobiety. Za mężczyzną wydano list gończy. Specjaliści przypuszczają, że domniemany morderca może mieć osobowość psychopatyczną. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kryminologa dra Pawła Moczydłowskiego, aby zapytać, jaka jest definicja tego typu osobowości, skąd się biorą psychopaci i, jak udaje im się maskować swoją chorą osobowość.
Dwudziestodziewięcioletni Polak Dariusz K., wykorzystując brak granic w strefie Schengen, wybierał swoje ofiary w Unii Europejskiej, a następnie je mordował. Z gościem Dzień Dobry TVN kryminologiem i socjologiem dr Pawłem Moczydłowskim rozmawialiśmy o motywach działania seryjnych morderców. Wiadomo już, czym kierował się Dariusz K. wybierając swoje ofiary?
31-letni Bartosz K. był skazany za pedofilię. Po odbyciu kary czterech lat więzienia i wyjściu na wolność ponownie zgwałcił dziecko. Dlaczego doszło do tej tragedii? Czy można było jej uniknąć? Jak powinna przebiegać resocjalizacja pedofilów? Zapytaliśmy o to dr. Pawła Moczydłowskiego, kryminologa i socjologa.