Natalia Jakubus od ośmiu lat prowadzi własną pasiekę. Pod opieką ma prawie trzy miliony pszczół. Wszystko zaczęło się, kiedy poznała swojego męża, który pochodzi z rodziny rolniczej.
Rafał Szela stanął w obliczu prawdziwej tragedii. W ciągu kilku godzin jego licząca ponad 2,5 mln owadów pasieka przestała istnieć. Wszystko za sprawą ropy, którą wandale wykorzystali do zatrucia pszczół. Choć wydarzenie było tragiczne w skutkach, stało się zalążkiem wspaniałej idei.
Coraz częściej słyszy się o podrabianiu miodu. Widząc na półce sklepowej złocisty płyn, opatrzony etykietą z napisem miód, nie zawsze mamy pewność, co kupujemy. Jakie ma właściwości, jak powinien wyglądać, pachnieć i smakować prawdziwy miód oraz na co zwracać uwagę, kupując go w sklepie? Na te pytania odpowiedzieli nasi eksperci.
Kazimierz Zasada z Jastrowia od prawie 20 lat prowadzi małą, amatorską pasiekę w pobliżu tamtejszych ogródków działkowych. Ostatnio ktoś zniszczył ule i skazał na śmierć tysiące pszczół. Ruszyła zbiórka i pomoc ludzi dobrej woli.
Pszczelarstwo to bardzo wymagające rzemiosło, które nie tylko uczy cierpliwości i dokładności, ale wręcz uzależnia. Dowodzi tego przykład rodziny Kalińskich, która od 40 lat hoduje pszczoły. Ta wieloletnia tradycja przekazywana była z pokolenia na pokolenie i wciąż jest kultywowana.
Pszczelarstwo to wieloletnia tradycja rodziny Danielczyków, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z pasieką w miejscowości Pszczółki wiąże się wiele historii i wspomnień. Obecnie opiekę nad pszczołami sprawuje pani Wiesława oraz jej mąż Henryk. Jak wygląda ich codzienność?
Gościem Dzień Dobry TVN był dziś Tomasz Petryka - hodowca pszczół, który założył pasiekę m.in. na dachu Opery Narodowej. Jak buduje się taki ul i na czym polega hodowla pszczół?
Ponoć miód pochodzący z pasiek w centrach miast jest zdrowszy od tego powstającego na wsi. Dlaczego pszczołom lepiej żyje się w mieście niż na łonie natury? Czy każdy "mieszczuch" może mieć ul na balkonie? Kiedy jest to bezpieczne dla ludzi? A może pszczoły wcale nie są agresywne? W Dzień Dobry TVN Katarzyna Jagiełło z Greenpeace i pszczelarz Marian Dyczkowski opowiedzieli o życiu pszczół w wielkim mieście. Jakie rośliny warto hodować na balkonach?
Bartek Jędrzejak wybrał się dziś z wizytą do królowej... pszczół! Lubicie miód? To zapraszamy na wycieczkę do pasieki w Cieciszewie!
W Przyczynie Dolnej jednego dnia nagle wyginęło 5 milionów pszczół. Bartek Jędrzejak pojechał na miejsce tej katastrofy ekologicznej. Co się do tego przyczyniło - opryski czy choroba? Próbki poszły do badań i niebawem zostaną ogłoszone oficjalne wyniki. Czy właściciele pasiek przyjmą nowe pszczoły od innych pszczelarzy?
Pan Zbyszek pracował w korporacji, którą pewnego dnia porzucił dla... pszczół, w których - jak mówi - bezgranicznie się zakochał. Porzucił dobrze płatną pracę i wyprowadził się na wieś, by założyć pasiekę. Nasz prezenter Bartek Jędrzejak odwiedził go w Ciecieszewie.