Oscary

  Oscary

  Do filmowych Oscarów jeszcze trochę czasu. Opowieści z ekranu zamieniamy na te o architekturze. Marta Nowacka i Łukasz Orzechowski - duet projektantów z Łodzi - dostali nie lada wyróżnienie. Za koncept "klocków architektonicznych" przyznano im srebrny medal Międzynarodowego Konkursu Designu w Los Angeles w kategorii Teaching Aids. Nagroda nazywana jest "architektonicznym Oscarem". Co jej przyznanie oznacza dla polskiego start-upu?

  Agnieszka Holland ma powody do radości. Jej "Szarlatan" znalazł się na krótkiej liście tytułów, które mają szansę na oscarową nominację w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy". W wyścigu o najbardziej prestiżową w świecie kina statuetkę obraz polskiej reżyserki jest kandydatem zgłoszonym przez Czechy.

  Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę filmów międzynarodowych, dokumentów oraz animacji, które powalczą o Oskara. Wśród nich znalazły się trzy produkcje stworzone przez Polaków. Które dzieła mają szansę otrzymać najważniejszą w branży nagrodę?

  Polska komisja oscarowa zdecydowała, że polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego będzie "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Trzymamy kciuki!

  Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego ma szansę otrzymać kilka nominacji do Oscara. W jakich kategoriach? Okazuje się, że film zbiera świetne recenzje w Wielkiej Brytanii. Co o nim piszą tamtejsi krytycy? O sukcesie Zimnej wojny mówił w Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Jak szanse na to, że Joanna Kulig będzie nominowana do Oscara za rolę w filmie "Zimna wojna", ocenia Grażyna Torbicka? Co przemawia za tym, że aktorka zostanie doceniona? Czym dla aktora jest taka nominacja i czy rzeczywiście już sam fakt, że jej nazwisko pojawia się w tym kontekście, ma znaczenie?

  Za nami 58. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jest to jeden z najstarszych festiwali w Europie. Co więcej, filmy, które tu wygrywają mają otwartą ścieżkę oscarową. co to znaczy? I których twórców doceniło jury w tym roku?

  Wręczenie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej budzi emocje na całym świecie, również wśród polskich aktorów. Nasi rodzimi artyści postanowili wspólnie obejrzeć relację z oscarowej nocy. Za kogo trzymała kciuki Anna Dereszowska, Magdalena Schejbal, Roma Gąsiorowska czy Michał Żurawski? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Już w najbliższą niedzielę wielka gala oscarowa. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę Annę Wendzikowską, z którą spekulowaliśmy, kto w tym roku może dostać Oscara? Czy wśród nominowanych są tzw. "pewniacy"? Ciekawostką jest fakt, że to już 21. nominacja do Oscara dla Meryl Streep. Ile statuetek ma na swoim koncie aktorka?

  Film Wszystkie pieniądze świata budził wiele kontrowersji, m.in. z powodu nierówności w zarobkach pomiędzy Michelle Williams a Markiem Wahlbergiem. Czy różnice w gażach mogą niedługo się zatrzeć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Grażynę Torbicką. Z naszym gościem rozmawialiśmy również o nominacjach do Oscara. Czy dziennikarka jest nimi rozczarowana?

  Wczoraj ogłoszono nominacje do tegorocznych Oscarów. Okazuje się, że wielkich niespodzianek nie było. O komentarz poprosiliśmy Anię Wendzikowską, która w studiu Dzień Dobry TVN przyznała, że w tym roku Akademia Filmowa była bardzo poprawna politycznie. Co to znaczy? Dziennikarka opowiedziała także o polskim filmie, który otrzymał nominację.

  Do Stanów Zjednoczonych Michał Zięba przyjechał 11 lat temu. Przywiózł ze sobą jedynie 300 dolarów i... zapalenie płuc. Jeszcze wtedy nie wiedział, że w Ameryce odniesie tak duży sukces. Czym się zajmuje? Wyrabianiem noży, a jego produkty potrafią kosztować tyle co mieszkanie. Prowadzącej Dzień Dobry TVN Kindze Rusin Michał pokazał, na czym polega jego praca. Kto zamawia u niego noże? Co Michał ma wspólnego z Oscarami?

  Dorota Wellman, Anna Wendzikowska i Marcin Prokop założyli się, kto i za co dostanie tegorocznego Oscara. Zobaczcie, do czego się zobowiązali w razie przegranej. W poniedziałek, kiedy już będziemy znali wyniki oscarowej gali, wyegzekwujemy ich zobowiązania :)

  Razem z Anią Wendzikowską Marcin i Dorota obstawiali zwycięzców tegorocznych Oscarów. Kto według bukmacherów może liczyć na statuetkę? Pewniakiem do nagrody jest podobno Leonardo DiCaprio. Kto jeszcze?

  I już prawie Oscar jest w Twoich rękach i już prawie chcesz wznieść okrzyk radości, kiedy nagle okazuje się, że złotego chłopaka zgarnia Twój konkurent. Nie ma co się załamywać, jako przegrany również otrzymasz swoją nagrodę pocieszenia. W tym roku będą to m.in.: ekskluzywna wycieczka, sportowe buty, sesje akupunktury i... prezerwatywy. No dobrze, a co jeśli nie jesteś gwiazdą? Jaki bonus od życia czeka na Ciebie - poza powietrzem z kompresora na stacji benzynowej i ołówkiem w pewnym sklepie z klopsikami? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Nominacje do Oscarów nie wyglądają kolorowo Po ogłoszeniu tegorocznych nominacji do Oscarów wybuchł skandal. Okazało się, że już drugi raz z rzędu Amerykańska Akademia Filmowa wytypowała wyłącznie białoskórych aktorów. Media i niektórzy czarnoskórzy aktorzy zarzucili głosującym rasizm i dyskryminację. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy polskiego aktora i reżysera, mieszkającego w Stanach Zjednoczonych Omara Sangare. Rozmawiała z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.