Sportowiec zdradził kulisy przygotowań do podróży, która rozpocznie się już za kilka tygodni.
"Tatko, jadę. No to wracaj synu szczęśliwie...". Tomasz Mackiewicz siedem razy próbował zdobyć szczyt Nanga Parbat. Udało mu się tego dokonać w styczniu 2018. Niestety swój sukces przypłacił śmiercią. Gościem Dzień Dobry TVN był dziś ojciec himalaisty - Witold Mackiewicz. Jak wyglądały ich wzajemne relacje? Jak radzi sobie z tragedią jaka go spotkała? Czym dla jego syna była wspinaczka? "Tomek pokonał jedne Himalaje, wyzwalając się z tej złej pasji, negatywnej i zdobył te Himalaje, które były jego marzeniem. (...) Wykorzystał swoją pozytywną energię na to, żeby wyjść z bagna, o którym Kotański mówił dużo ostrzej".
Osiem miesięcy temu Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz rozpaczliwie walczyli o życie na Nanga Parbat. Z opresji wyszła tylko kobieta. Jak z perspektywy czasu ocenia wydarzenia, które tam się rozegrały? Pamięta moment, kiedy zdecydowała, że będzie schodziła bez Tomka? Jak wyglądały spotkania z jego żoną i Adamem Bieleckim? Z Elisabeth Revol rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dorotę Pawlak, reporterkę „Uwagi” i autorkę przejmującej rozmowy z ojcem zmarłego tragicznie tomasza Mackiewicza. Jako datę jego śmierci przyjęto dzień 30 stycznia. Pani Dorota rozmawiała z ojcem Tomasza w dniu, kiedy przyszedł do niego akt zgonu syna.Czy Pan witold pogodził się ze śmiercią syna? Co w jego odczuciu góry dawały Tomaszowi Mackiewiczowi? Na wzruszającą rozmowę z Witoldem Mackiewiczem zapraszamy dziś wieczorem o 19.50 w programie "Uwaga".
Pod koniec stycznia 2018 r. himalaista Jarosław Botor - wraz z trzema kolegami - przerwał Narodową Zimową Wyprawę na K2, aby wziąć udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat. Po jej zakończeniu musiał wrócić do Polski. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o szczegółach akcji ratowania Eli Revol i Tomka Mackiewicza oraz szansach polskich himalaistów na zdobycie K2. Okazało się, że przez skype'a nasz gość koordynował szycie nosa Adama Bieleckiego!
Elisabeth Revol: "Docieramy na szczyt, on mówi, że nic nie widzi, więc mówię - ok, oprzyj się na moim ramieniu, idziemy. Byliśmy na 8000 m. Na szczycie nie zostaliśmy nawet sekundy, ratowaliśmy życie. (...) Jeszcze w Pakistanie zapytano mnie czy wrócę kiedyś w Himalaje, odpowiedziałam, że tak. (...) To jest coś, co we mnie tkwi. Potrzebuję takich wypraw". Zobaczcie jak wyglądały kulisy wejścia na Nanga Parbat i akcji ratunkowej.
To dzięki niemu karkołomna akcja ratunkowa na Nanga Parbat zakończyła się sukcesem. Denis Urubko uratował nie tylko Élisabeth Revol. Na swoim koncie ma wiele akcji ratunkowych. Stąd też nazywany jest jednym z najsilniejszych wspinaczy świata. Kim jest Denis Urubko? Urodzony w Rosji polski himalaista w rekordowym czasie, zdobył wszystkie szczyty Himalajów i Karakorum. Jak to się stało, że został Polakiem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy przyjaciela Denisa - Bogusława Magrela.
Do tej pory Nanga Parbat pochłonęła życie 61 himalaistów. Pomimo przerażającej liczby ofiar, zdobycie szczytu góry jest marzeniem i wyzwaniem dla dużej części wspinaczy. Jakie tajemnice skrywa Nanga Parbat? Dlaczego Tomasz Mackiewicz uparł się akurat na tę górę? O ciemnych stronach himalaizmu opowiedzieli goście Dzień Dobry TVN: dziennikarze Piotr Tomza i Dominik Szczepański.
Elisabeth Revol to himalaistka, która ze zmarłym tragicznie Tomaszem Mackiewiczem zdobyła Nangę Parbat. Po akcji ratunkowej przebywa obecnie w szpitalu we francuskich Alpach. W pierwszym wywiadzie udzielonym po powrocie z Pakistanu opowiedziała, co się wydarzyło, po tym, jak z Tomkiem weszli na szczyt ośmiotysięcznika. W jakim stanie był polski himalaista, kiedy go opuszczała? Dlaczego zaczęła schodzić sama? Czy po tej tragedii zamierza wrócić do wspinaczki?
Nie milkną echa po tragedii do jakiej doszło na Nanga Parbat. Wiele osób krytykuje Tomasza Mackiewicza za to, że - mając rodzinę - nie zrezygnował ze wspinaczki. Jak na to patrzy Martyna Wojciechowska? Sama też była potępiana za to, że po urodzeniu córki nie odpuściła zdobycia Korony Ziemi. Czy teraz postąpiłaby tak samo? Z podróżniczką rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Zakończono heroiczną akcję ratunkową na Nanga Parbat. Zabójcza góra pochłonęła swoją kolejną ofiarę - Tomasza Mackiewicza. Dla polskiego himalaisty góry były formą terapii. Dla nich był w stanie poświęcić wszystko... W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistę Jerzego Natkańskiego, który opowiedział nam o szczegółach akcji ratunkowej. Wspominaliśmy też niepokornego Tomasza Mackiewicza.
Himalaiści Adam Bielecki i Denis Urubko w rekordowym czasie dotarli do Elisabeth Revol, która była na wysokości ok. 6 tys. metrów. Połączyliśmy się z przyjacielem tego pierwszego - himalaistą i instruktorem wspinaczki Jackiem Czechem, aby zapytać, jak ocenia tempo wejścia Adama i Denisa, i czy rozumie ich decyzję o powrocie tylko z Elisabeth Revol. Natomiast w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistkę Kingę Baranowską. Poprosiliśmy ją o ocenę akcji ratowniczej. W którym momencie - według niej - los Tomka został przesądzony? Czy ta akcja ratunkowa może zakłócić planowane wejście na K2?
W nocy himalaiści Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli do Francuzki Elisabeth Revol. Niestety ze względu na niesprzyjającą prognozę pogody akcja poszukiwawcza Tomasza Mackiewicza została wstrzymana. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy krewną Tomka Małgorzatę Sulikowską, aby zapytać, czy rozumie decyzję ekipy o wstrzymaniu akcji, czy według niej to Tomek zdecydował, żeby Elisabeth zostawiła go i zaczęła schodzić, co się teraz dzieje z najbliższymi Tomka. Pojawiły się informacje, że Tomek i Eli zdobyli szczyt. Od kogo one pochodzą?
Wczoraj Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol utknęli na ośmiotysięczniku Nanga Parbat w Pakistanie. Dzisiaj rozpoczęła się akcja ratunkowa, w której biorą udział himalaiści z bazy pod K2: Denis Urubko, Adam Bielecki, Marek Chmielarski, Marcin Kaczkan i Maciej Bedrejczuk. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa Fundacji imienia Jerzego Kukuczki Jerzego Natkańskiego, aby zapytać o prowadzenie akcji ratowniczych w górach i pasję wspinania.
O zdobyciu tej góry zimą marzy wielu himalistów. Nie udało się to też polskim himalaistom, których wyprwa zakończyła się po 25 dniach. Nanga Pabrat, czyli "Naga Góra", nadal pozostaje jednym z dwóch ośmiotysięczników niezdobytych zimą. Zmaganią Adama Bieleckiego i Jacka Czecha przyglądała się ekipa Faktów TVN.
Adam Bielecki i Jacek Czech chcieli zdobyć tej zimy szczyt Nanga Parbat. Niestety musieli się wycofać. Tuż po ich powrocie do Polski spotkał się z nimi dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Powiedzieli mu, co ich zachwyca w tamtejszych górach i wypadku Adama.
Adam Bielecki i Jacek Czech chcą się zapisać na kartach zimowego himalaizmu. Ich celem jest położona w zachodnich Himalajach góra Nanga Parbat, która wciąż pozostaje jednym z dwóch ośmiotysięczników, które nie zostały zdobyte zimą. Zobaczcie, jak przebiega ich wyprawa.
Adam Bielecki i Jacek Czech chcą zdobyć Nanga Parbat. Będzie to pierwsze w historii zimowe wejście na ośmiotysięcznik. Na realizację swojego postanowienia himalaiści znaleźli nowy pomysł, który może zrewolucjonizować dotychczasowe trendy w himalizmie. Na czym będzie polegać ich metoda wspinaczki? Kiedy rozpoczynają wyprawę? Adam Bielecki był gościem Dzień Dobry TVN.
W niedzielę w Dzień Dobry TVN: śladami Freddiego Mercurego - w Montreux spotykamy się z przyjaciółką jednego z największych artystów świata. Następnie: Anastazja Pazura - czy córka jednego z najpopularniejszych polskich aktorów poszła w ślady ojca? A na koniec: chce zdobyć to, co niezdobyte - Adam Bielecki o swoim rewolucyjnym pomyśle na zimowe wejście na Nanga Parbat. Bądźcie z nami o 8.30!