Według danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPIN) w Polsce narkolepsję ma zdiagnozowaną zaledwie kilkanaście osób. Jednak zdaniem ekspertów chorych jest znacznie więcej. Co to za choroba? Czy możną ją wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli lek. Agnieszka Pukaluk-Lewinska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Narkoleptycznego oraz dr n. med. Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.
Po przejściu infekcji spowodowanej zakażeniem koronawirusem, wiele osób zmaga się z powikłaniami ze strony układu oddechowego. Niestety nie są to jedyne możliwe konsekwencje tej choroby. Istnieje bowiem również ryzyko zaburzeń układu nerwowego. Co trzeciego ozdrowieńca dotyka koronasomnia, o której w naszym programie mówił Michał Skalski, lekarz psychiatra i specjalista w dziedzinie zaburzeń snu.
Drzemka to dobry sposób na skuteczną regenerację sił. Ile minut powinna trwać? Czy zbyt długa może spowodować kłopoty ze spaniem w ciągu nocy? Jaki jest najlepszy czas na drzemkę? O jej zaletach mówił w Dzień Dobry TVN psychiatra i ekspert od zaburzeń snu dr n. med. Michał Skalski.
Permanentny brak snu negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Stany emocjonalne stale niewysypiającego się człowieka przypominają stany osoby będącej pod wpływem alkoholu lub kogoś, kto poddawany jest chemioterapii. Brak snu może też prowadzić do otyłości. Jak jeszcze niewyspanie wpływa na organizm człowieka? Ile należy spać, aby się wyspać? Dlaczego osoby starsze sypiają mniej? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista od zaburzeń snu dr Michał Skalski. Zobaczcie, co robi Marcin Prokop, kiedy jest permanentnie niewyspany. To może Was zszokować. Czy dla Marcina jest jeszcze ratunek? ;)
Coraz młodsze dzieci korzystają z telefonów komórkowych i tabletów. Niestety większość spędza z nimi za dużo czasu, co skutkuje m.in. bezsennością. O tym niepojącym zjawisku rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje ze specjalistą zaburzeń snu Michałem Skalskim i dziennikarkę Odetę Moro - mamą Soni. Na ile godzin przed snem należy odstawić tablet? Czy wakacje są dobrym momentem na detoks od technologii?
Sen jest niezwykle ważny dla organizmu. Jakich przestrzegać zasad, aby budzić się pełnym energii? Czy to jak się budzimy ma wpływ na nasz dzień? Ile maksymalnie powinniśmy spać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego twierdzą, że sen wpływa na zasobność naszego portfela. W jaki sposób? O komentarz do tych badań poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog biznesu Izabelę Kielczyk oraz psychiatrę i specjalistę leczenia zaburzeń snu dra Michała Skalskiego.
Temat snu jest fascynujący. Często zastanawiamy się, skąd się biorą sny, czy mamy na nie wpływ i dlaczego przyśniło się nam coś, o czym pozornie nie myśleliśmy. Postanowiliśmy znaleźć odpowiedzi na te pytania i w tym celu zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN: psychiatrę, specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego.
Podobno Prezydent RP Andrzej Duda jest sową, lub - jak ktoś woli - nocnym markiem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego, aby zapytać, dlaczego ludzie dzielą się na sowy i skowronki, czy osoby pracujące w nocy są częściej zmęczone, na czym polega chronoterapia, czy rzeczywiście osoby, które wstają wcześnie są bardziej narażone na choroby i ile czasu potrzebuje organizm na zregenerowanie.
Coraz więcej osób ma problemy ze snem. Jakie są przyczyny bezsenności? Dlaczego zmęczony organizm nie może zasnąć? Jak walczyć z bezsennością? Czym może skutkować długotrwały brak snu? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktora Jacka Kawalca, który miał problemy ze snem i psychiatrę, specjalistę od zaburzeń snu Michała Skalskiego.