Agnieszka Piłat wyjechała z Łodzi, by uciec przed nieudanym związkiem. Trafiła do San Francisco, bo wierzyła, że za oceanem będzie mogła spełniać marzenia. Nawet nie śniło jej się, że wybierając studia artystyczne z klasycznej portrecistki stanie się portrecistką maszyn. Poznajcie jej historię.
Pigcasso to świnia, która miała trafić do rzeźni w Afryce Południowej. Uratowała ją Joanne Lefson. - Gdybym jej stamtąd nie zabrała, skończyłyby jako bekon w kanapce - mówiła. Obecnie zwierzę jest znaną na całym świecie malarką, a jej prace warte są krocie. Poznajcie świnkę-artystkę.
Bolesław Biegas to rzeźbiarz, malarz, pisarz i dramaturg. Słowem - człowiek o wielu talentach. Jak to się stało, że ktoś tak wybitny został niemal całkowicie zapomniany? Jego nazwisko powraca do nas wraz z publikacją najnowszej książki Natalii Fiedorczuk, laureatki Paszportu Polityki. Co w szczególności zaintrygowało ją w życiorysie artysty?
Pochodzące z czasów II wojny światowej dzieło zostało sprzedane 1 marca przez fundację Jolie Family Collection. Należący wcześniej do Angeliny Jolie obraz osiągnął na aukcji zawrotną sumę i tym samym pobił dotychczasowy rekord. Kto jest jego autorem? Nazwisko może mocno zdziwić.
Anna Wypych na co dzień mieszka w Gdyni. Maluje realistyczne obrazy, przedstawiające ludzi w różnych sytuacjach. Na początku bała się świata sztuki i faktu, że jest w nim tak mało kobiet. Dziś jest jedną z tych, których prace zauważają i pokazują uznane światowe galerie.
Ewa Minge o swojej nowej pasji mówi: "arteterapia". Przyznaje, że trudno byłoby jej inaczej przetrwać czas pandemii i stres związany z prowadzeniem modowego biznesu, którym zajmuje się na co dzień. Projektantka spokoju szuka więc w malarstwie - a swoje obrazy przekuwa następnie w rzeźby. Czyżby jej twórczość niedługo będziemy mogli podziwiać nie na wybiegu, lecz w galerii sztuki?
Tej artystki nikomu nie trzeba przedstawiać. Małgorzata Ostrowska jest legendą polskiego rocka i ikoną lat 80. Nadal pisze piosenki i śpiewa. Jednak swoje zdolności artystyczne postanowiła uwidaczniać także w projektach graficznych, a nawet przelewa je na płótno. Od czego zaczęła się jej przygoda z malarstwem?
Alicja Wahl nie żyje. O śmierci malarki poinformowała jej rodzina. Artystka zmarła 19 października 2020 r. - Jej osobna, niezwykła twórczość, mówiąca wiele o kobiecej egzystencji we wszystkich przejawach, stanowi ważny, ale zbyt mało znany rozdział polskiej sztuki powojennej - napisała Fundacja Artom.
Znamy go jako aktora, od niedawna także jako rapera. Sebastian Fabijański ma także inną, mniej znaną pasję – malarstwo. Mateusz Hładki odwiedził artystę, żeby zobaczyć jak powstają jego obrazy. Jeden z nich zostanie przekazany na WOŚP.
Gdy Michał Torzecki był dzieckiem, rodzice uczyli go, że o bezbronne stworzenia należy dbać. Dziś miłość do zwierząt łączy z życiową pasją i tworzy niezwykłe portrety porzuconych psów. Robi to w niezwykłym celu.
Trochę szczęścia, trochę przypadku i trochę dobrej energii – tak swój sukces podsumowuje Marta Zawadzka, polska malarka, którą pokochały gwiazdy światowego formatu.
Niedawno zaskoczył wszystkich wydając płytę. Jednak Sebastian Fabijański nie zwalnia tempa. Aktor opublikował na Instagramie zdjęcie obrazów, które sam namalował. Musimy przyznać, że jego prace robią wrażenie!
Ogromną pasją Gromeego jest malarstwo. W ostatnim czasie odwiedził swoją dawną pracownię i zaprezentował fanom jeden z namalowanych przez siebie obrazów. Jego bohaterką okazała się Krystyna Feldman, a o swojej inspiracji aktorką opowiedział nam pokrótce sam muzyk.
Anna Cieslewicz jest idealnym przykładem na to, że dzięki ciężkiej pracy można spełniać swoje marzenia. Jej obrazy cieszą się sławą na całym świecie, a ona pozostaje sobą. Poznaj historię młodej, zdolnej malarki.
W warszawskiej Desie Unicum trwa przedaukcyjna wystawa dzieł najwybitniejszych polskich artystów. Wśród nich znalazły się dwie prace Jacka Malczewskiego „Wiosna” i „Ad Astra” oraz odnaleziony po 100 latach „Upał” Wacława Szymanowskiego. Historię tych niezwykłych obrazów opowiadał Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego.
Kwarantanna spowodowała, że szkoła przeniosła się do Internetu, ale jak w takim trybie realizować zajęcia z plastyki? Okazuje się, że można zainspirować uczniów nawet do odtworzenia najsłynniejszych dzieł sztuki. Efekty są niesamowite. Jak powstawały fotograficzne interpretacje obrazów? O tym opowiadała nauczycielka Anna Tuckendorf oraz jej uczniowie.
Matejko, Malczewski, Abakanowicz, Fangor to wielkie nazwiska polskiej sztuki. Dzieła tych wybitnych twórców znajdą się niebawem na jednej aukcji, o której opowiadała nam Iwona Büchner-Grzesiak, prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art.
Na czym polega artystyczny fenomen rodu Kossaków i jak często ich dzieła pojawiają się na aukcjach? W Dzień Dobry TVN o życiu i dziełach wybitnych polskich malarzy opowiedział Jan Koszutski, wiceprezes domu aukcyjnego.
W 2009 roku Tymek Przygrodzki był gościem Dzień Dobry TVN. Wówczas 10-letni chłopiec bez trudu kopiował obrazy największych twórców, takich jak np. Wyspiański. Dziś 19-letni Tymoteusz studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Czy profesorowie wiedzą, że chłopak jest samoukiem? Jak wygląda jego codzienne życie? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Jaki człowiekiem był malarz Jan Matejko? Czy to prawda, że był pracoholikiem? Dlaczego Matejko miał złamany nos? Kto na jego obrazach "grał" postaci królowych? I jak Jan Matejko kreował modę w XIX wieku? Dziennikarz Łukasz Radwan wybrał się do domu Jana Matejki w Krakowie, by spotkać się tam z Martą Kłak-Ambrożkiewicz, kustoszem i kuratorem kolekcji Jana Matejki.
Rumunia to Karpaty, Morze Czarne i Dracula. Ale jakie w Rumunii mają przysmaki? Tego Mikołaj Rey dowiedział się w Polsce od Vasilie Trandafira, rumuńskiego artysty, który mieszka w Polsce. Zobaczcie, jakie przysmaki przygotował dla Mikołaja.
Obraz "Zabicie Wapowskiego" Jana Matejki przez 100 lat był uznany za zaginiony. W 2012 roku odnalazł się w Ameryce Południowej. Teraz prywatny kolekcjoner wystawił go na sprzedaż. Cena wywoławcza: 2,3 mln zł. Centa estymowana: 3,5 - 4 mln złotych. Ile wart jest obraz? Jaka jest jego historia i jaką scenę z historii Polski opowiada? Dlaczego jego sprzedaż to tak duże wydarzenie w świecie kolekcjonerów sztuki? O tym w Dzień Dobry TVN prezes domu aukcyjnego, w którym dzieło będzie licytowane Juliusz Windorbski.
Iza Miko przyjechała do Polski na Wielkanoc. Dlaczego, kiedy spędza ją w USA, najdroższym daniem na stole jest sałatka jarzynowa? W Dzień Dobry TVN powiedziała również o swojej pasji - malarstwie. Jak obraz jej autorstwa trafił do domu Michaela Jacksona? I jak to się stało, że zaczęła malować?
Celem naszych gości, Mariana i Moniki Folga, jest zamalowanie ciała modelki w taki sposób, by zlała się z tłem. Czym malowanie po ludzkim ciele różni się od malowania na płótnie lub kartce? Wymaga specjalnych technik i farb? W Dzień Dobry TVN projekty na ludzkiej skórze.
Fundacja "Centaurus" zajmuje się zwierzętami, które przeżyły traumę. W ich stajni znajdują się konie, osły i muły. Opieka nad nimi wymaga nie tylko wielkich pokładów miłości, ale również pieniędzy. Opiekunowie Lakusia i Wiesia wpadli na niecodzienny pomysł: aby zebrać fundusze na remont stajni, nakłonili swoich podopiecznych do malowania. W Dzień Dobry TVN pokazaliśmy dzieła stworzone przez czworonożnych artystów.
Anna Kalczyńska zabrała nas na spacer po muzeum - Villa la fleur w podwarszawskim Konstancinie. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można podziwiać najwybitniejsze dzieła École de Paris (Szkoły paryskiej), w której zapisali się także polscy artyści. Naszym przewodnikiem był właściciel muzeum Marek Roefler.
W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa malarstwa renesansu. Nie mogło tam zabraknąć naszego konesera sztuki Łukasza Radwana. Czyje dzieła możemy zobaczyć na wystawie?
Justyna Kisielewicz to malarka po warszawskiej ASP. Jej prace były wystawiane w najbardziej elitarnych galeriach sztuki na całym świecie. Jej droga do sukcesu nie należała jednak do najłatwiejszych. Dlaczego? Jej obrazy charakteryzuje wyrazistość i kolor. Są pełne pop-kulturowych symboli. Gdzie malarka szuka inspiracji do pracy? I kto kupuje jej obrazy?
Eva Halina Rich, którą znamy z programów "Żony Hollywood" oraz "Agent-Gwiazdy" to nie tylko modelka, ale również malarka. Eva najchętniej maluje portrety, bo jak mówi, w twarzach widzi ukryty jest charakter modela. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan zaprosił Evę na sentymentalny spacer po Warszawie. Niespodzianką dla gwiazdy była wizyta w pracowni Andrzeja Fokta. Jak jej się podobało? Co inspiruje Evę do pracy? I kto zaraził ją pasją do malarstwa?
Maria Strzelecka to artystka wszechstronna. Grała już punk-rocka, projektowała ubrania, malowała obrazy i grała w filmach, między innymi u swojego męża Xawerego Żuławskiego. Która z tych profesji jest obecnie Marii najbliższa? W studiu Dzień Dobry TVN artystka opowiedziała o swoim najnowszym projekcie, jakim było stworzenie animowanego teledysku do piosenki Doroty Masłowskiej "Żona piłkarza". Strzelecka pracowała nam nim aż dwa lata. Dlaczego było to tak czasochłonne zajęcie? I jakie ma plany na najbliższą przyszłość?