Kasia miała 13 lat, kiedy ksiądz uwięził ją w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Dziewczynce udało się uciec. Od tego czasu, z powodu ogromnej traumy, próbowała cztery raz popełnić samobójstwo. Kiedy sprawa wyszła na jaw, ksiądz został aresztowany, a następnie, w 2010 r. skazany na 4 lata więzienia. Ale to nie wszystko. Niedawno Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok, w którym nakazuje wypłacić Kościołowi milion złoty odszkodowania na rzecz Kasi. Organ sprawiedliwości przyznał jej również 800 złotych dożywotniej, comiesięcznej renty.
Violetta Villas to jedna z nielicznych polskich artystek, która odniosła sukces w Stanach Zjednoczonych. Niestety po latach świetności spadła na samo dno. Co było tego powodem? O nieznanym obliczu Violetty Villas rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Justyną Kopińską.
Okazuje się, że seryjni mordercy, gwałciciele czy handlarze narkotykami mają rzesze wielbicielek, a niektóre z kobiet nawet zakochują się w nich i chcą ich poślubić oraz mieć z nimi dzieci. O kobietach zafascynowanych przestępcami rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: Justyną Kopińską, dziennikarką i autorką reportażu o żonie Mariusza Trynkiewicza oraz z Joanną Stojer-Polańską, kryminologiem.
Profiler zajmuje się sporządzaniem portretów psychologicznych nieznanych sprawców przestępstw, głównie zabójstw. Jak tworzy się profil mordercy? O specyfice tego zawodu mówili goście Dzień Dobry TVN: profiler Jan Gołębiowski z Centrum Psychologii Kryminalnej i dziennikarka Justyna Kopińska. Czy praca polskiego profilera wygląda tak, jak pokazują to w filmach?
Wstrząsnęła nami, opisana przez dziennikarkę Justynę Kopińską w "Dużym Formacie", szokująca historia księdza, który przez wiele miesięcy niewolił i wykorzystywał seksualnie nastolatkę. Dzisiaj ten sam ksiądz wykonuje posługę kapłańską. Dlaczego pomimo wyroku za pedofilię ksiądz Roman B. nadal odprawia msze? Jak walczyć z pedofilią w kościele? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Justynę Kopińską, reporterkę "Dużego Formatu" Gazety Wyborczej, Marka Lisińskiego z "Fundacji Nie Lękajcie Się" oraz ojca Adama Żaka, jezuitę, który jest koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy episkopacie.
O tym, czym inspirują się seryjni mordercy i czy z kolei oni, są inspiracją dla pisarzy i reporterów, rozmawialiśmy z Pawłem Moczydłowskim, Justyną Kopińską i Katarzyną Bondą: "Trudno jest znaleźć takiego przestępcę, który będzie ciekawy". Czy w ostatnich latach mamy do czynienia ze zwiększeniem się liczby seryjnych morderców, czy jedynie z większą fascynacją mediów tym tematem?
Dziennikarka i socjolog Justyna Kopińska jest laureatką m.in. Grand Press, Nagrody PAP im. Kapuścińskiego oraz Nagrody Amnesty International za obronę praw człowieka. Teraz do jej cennych nagród doszedł europejski Pulitzer – European Press Prize. W Dzień Dobry TVN powiedziała o historii, za którą go otrzymała i swojej potrzebie pomagania najsłabszym.
W środę w Dzień Dobry TVN: historia wielkiej siły ducha - dziewczyna, której zamach w Bostonie bezpowrotnie odmienił życie. Oprócz tego: ma 11 lat i systematycznie chodzi do kosmetyczki - na przykładzie córki Gwyneth Paltrow zastanowimy się, czy dzieci potrzebują takich zabiegów. A na koniec: polskie dziennikarstwo warte Pulitzera - Justyna Kopińska, nominowana do europejskiego odpowiednika tej nagrody m.in. o spotkaniu z żoną Mariusza Trynkiewicza - seryjnego mordercy z Piotrkowa. Startujemy o 8.00!
W księgarniach pojawiła się książką Justyny Kopińskiej "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?". Bohaterka książki prowadziła zakład opiekuńczo-wychowawczy Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. Mówiono o nim "Inkubator przestępczości", a to dlatego, że siostry stosowały przemoc wobec swoich wychowanków. Niestety musiało w nim dojść do tragedii, by sprawa wyszła na jaw. Na ile lat więzienia została skazana siostra Bernadeta? Dlaczego inne siostry nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności? Czy coś się zmieniło w ośrodku od czasu tragedii? Jakie są wyniki kontroli w innych ośrodkach? Jaką osobą jest siostra Bernadeta? W Dzień Dobry TVN gościliśmy autorkę książki Justynę Kopińską i wychowankę zakładu Anetę Bajek.