gwara śląska

    gwara śląska

    Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, żeby poznać gwarę i historię mieszkańców różnych regionów naszego kraju. Celem święta jest troska o język ojczysty i jego promocja. Aktorzy Stanisław Jaskułka i Krzysztof Hanke oraz wokalista Paweł Ruszkowski na co dzień posługują się rodzimymi gwarami i opowiadali o nich w Dzień Dobry TVN.

    Grzegorz Bien odpadł z Masterchfera, ale jego kariera ciągle się rozwija. Jak twierdzi, poszedł do programu, aby pokazać, że śląskiego nie trzeba się wstydzić. Co o popularności kucharza myśli jego rodzina, która na co dzień zajmuje się piekarstwem? O tym jak ważna na Śląsku jest tradycja rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z wielopokoleniową familią Bienów.

    To już oficjalne. Facebook wprowadził śląską wersję językową serwisu. Jak to się stało, że wnioskującym udało się przekonać do tego Marka Zuckerberga? Jakich użyli argumentów? Jak długo musieli się o to starać? Ile osób optowało za wprowadzeniem takiego rozwiązania? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Rafała Adamusa, prezesa Pro Loquela Silesiana - Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, współorganizatora akcji oraz Krzysztofa Hanke, aktora, kabareciarza i oczywiście Ślązaka.