Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mówienie w Polsce dialektem było czymś wstydliwym. Dziś gwara śląska i góralska wracają z podwójną siłą. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN wyjaśniali to Grzegorz Kulik, tłumacz na język śląski oraz Bartłomiej Kuraś, autor książek o Podhalu i dziennikarz.
W miasteczku leżącym na południu Polski żyje jeszcze około 10 osób, które od dziecka posługują się językiem wilamowskim. Jednak dzięki energii młodych ludzi urodzonych po 1989 roku jest szansa, że będzie ich coraz więcej.
Grzegorz Bien odpadł z Masterchfera, ale jego kariera ciągle się rozwija. Jak twierdzi, poszedł do programu, aby pokazać, że śląskiego nie trzeba się wstydzić. Co o popularności kucharza myśli jego rodzina, która na co dzień zajmuje się piekarstwem? O tym jak ważna na Śląsku jest tradycja rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z wielopokoleniową familią Bienów.
To już oficjalne. Facebook wprowadził śląską wersję językową serwisu. Jak to się stało, że wnioskującym udało się przekonać do tego Marka Zuckerberga? Jakich użyli argumentów? Jak długo musieli się o to starać? Ile osób optowało za wprowadzeniem takiego rozwiązania? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Rafała Adamusa, prezesa Pro Loquela Silesiana - Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, współorganizatora akcji oraz Krzysztofa Hanke, aktora, kabareciarza i oczywiście Ślązaka.