"To jest taka ściągawka, do której możemy zajrzeć w trakcie operacji". 25 października br. zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził drugą i trzecią w Polsce oraz jedną z pierwszych na świecie operację implantacji stentgraftów do tętniaków aorty brzusznej przy wykorzystaniu gogli rozszerzonej rzeczywistości. Jak wygląda taka operacja i jak bardzo gogle wspomagają pracę lekarza? O nowoczesnej technice wykorzystywanej na sali operacyjnej opowiedzieli nam dr Natalia Wrzesińska, dr n. med. Małgorzata Szostek, dr n. med. Wawrzyniec Jakuczun i lek. Sebastian Willenberg: "To faktycznie ubogaca, przyspiesza i poszerza orientację chirurga w polu operacyjnym". Szymon Brózda
Dziś rozpoczynają się ferie w województwach: pomorskim, łódzkim, śląskim, lubelskim i podkarpackim. Dlatego w studiu Dzień Dobry TVN, z Anną Nowak-Ibisz, rozmawiamy o gadżetach na stok. Anna zademonstrowała nam m.in.: raki, ślizgacz, z którego mogą korzystać także dorośli, specjalny materac oraz deskę do zjazdu ze stoku, płozy do wózka, a także skarpety na baterię. Czy to oznacza, że czasy sanek bezpowrotnie minęły?
Wrocławscy naukowcy, za pomocą specjalnych gogli, przenoszą osoby cierpiące z bólu w wirtaulną rzeczywistość. Po co to robią? Zobaczcie.