Adam wsiadł nocą do tramwaju i jeździł nim po aglomeracji Śląskiej, zabierając z przystanków pasażerów. Zdaniem jego mamy, 25-latek od dawna ma problemy z uzależnieniem od dopalaczy. Kobieta ma nadzieję, że dzięki temu incydentowi syn ma szansę na podjęcie leczenia odwykowego. Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga TVN.
Mężczyzna został zatrzymany w sobotę wieczorem przez policjantów wydziału ruchu drogowego, kiedy jechał osobowym peugeotem - powiedział PAP oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gd. Karol Kościuk.
W krajach europejskich, w tym w Polsce, ostatnio pojawił się nowy narkotyk, który od maja do sierpnia tego roku zabił co najmniej 11 osób na Węgrzech. O zagrożenia płynące z przyjmowania tej substancji zapytaliśmy eksperta.
Do szpitali coraz częściej trafiają ludzie uzależnieni od dopalaczy. Są agresywni, a ich badania kosztowne. Personel medyczny wojewódzkiego szpitala specjalistycznego nr 4 w Bytomiu zaproponował więc, aby za detoks finansowany ze środków publicznych amatorzy dopalaczy płacili z własnej kieszeni. Czy takie rozwiązanie powstrzymałoby uzależnionych od sięgania po substancje odurzające i pobudzające? O walce z dopalaczami rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutką uzależnień "Monar" Izabelą Kozłowską i rzecznik wojewódzkiego szpitala specjalistycznego nr 4 w Bytomiu Iwoną Wronką.
O dopalaczach i zagrożeniu jaki ze sobą niosą rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry Wakacje profesorem Mariuszem Jędrzejko, pedagogiem społecznym: "To jest typ substancji, której NIGDY NIE WOLNO WZIĄĆ! O ile przy marihuanie możemy jeszcze sobie dyskutować, to tutaj mamy do czynienia z czynnością, której nigdy w życiu nie wolno popełnić"! Dlaczego te środki są tak niebezpieczne? Jak rozpoznać, że dziecko jest pod ich wpływem i jak wówczas powinniśmy zareagować?
Wiktor Matuszak pierwszą paczkę z dopalaczami dostał w szkole. To co czuł po ich zażyciu na tyle mu się spodobało, że sięgnął po kolejne. W końcu wpadł w nałóg. Kiedy rodzice zorientowali się, że Wiktor jest uzależniony od dopalaczy, postanowili zrobić wszystko, aby wyciągnąć go z nałogu. O swojej walce o syna opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Dlaczego Wiktor sięgnął po dopalacze? Obok rodziny na kanapie usiadła psycholog Jolanta Łazuga-Koczurowska. Zapytaliśmy ją, co powinni zrobić rodzice, kiedy podejrzewają, że ich dziecko sięga po dopalacze. Jakie zachowania mogą świadczyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego?
Zażywanie przez dzieci narkotyków i dopalaczy dramatycznie wzrosło. Ile środków jest obecnie dostępnych na polskim rynku? Jak działają na organizm? Po czym rozpoznać, że dziecko brało narkotyki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił pedagog społeczny prof. Mariusz Jędrzejko. Zobaczcie, jak zachowywał się Marcin Prokop po założeniu "narkotykowych gogli".
Ministerstwo Zdrowia chce, by osoby, które posiadają dopalacze, karać tak, jak za posiadanie narkotyków. Czy to właściwy kierunek zmian? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: socjologa prof. Mariusza Jędrzejko i dyrektora Departamentu nad Środkami Zastępczymi Tomasza Białasa z GIS.
Mimo działań policji dopalacze są cały czas ogólnodostępne. Niestety sięgają po nie coraz młodsze osoby - nawet 7-letnie dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę ds. profilaktyki Jana Władonia z Monaru, aby zapytać go, jakie są skutki zażywania dopalaczy przez bardzo młodych ludzi i co robić, aby nasze dziecko nie sięgało po nie.
Mysłowickie zakłady pogrzebowe oferują 50 proc. zniżki na pogrzeb dla ofiar dopalaczy. Ulotki "Dopal cenę swojej śmierci" rozdawane są w szkołach na terenie Mysłowic. Z ulotek można się dowiedzieć m.in. o zagrożeniach wynikających z brania dopalaczy. O tej kontrowersyjnej społecznej akcji dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z Kamilą Szal, rzeczniczką UM w Mysłowicach i Grzegorzem Żyłą, aktorem wcielającym się w rolę pracownika zakładu pogrzebowego.
Wyglądają niewinnie: małe różowe cukierki w kształcie misia. W rzeczywistości to nie słodycze, a narkotyki, które pojawiły się na terenie województwa małopolskiego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji insp. Mariusza Ciarkę, aby zapytać, jak odróżnić prawdziwe słodycze od tych zawierających narkotyki i jak uchronić przed nimi dzieci.
Zobaczcie poruszający reportaż o matkach, które po tym jak dopalacze zabrały im dzieci, pomagają innym rodzicom w podobnych sytuacjach.
Mimo wielu informacji na temat tragicznych skutków dopalaczy, młodzież nadal po nie sięga. Co robić, aby nasze dziecko nie wpadło w sidła tych substancji? Po czym poznać, że dziecko jest pod wpływem dopalaczy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog i specjalistką terapii uzależnień Monar Jolantą Łazugą-Koczurowską.
Każdego roku do szpitali trafiają tysiące osób zatrutych dopalaczami. Czy państwo ma szansę wygrać wojnę z producentami tych substancji? Na czym polega trudność w ich identyfikacji i wprowadzeniu zakazu sprzedaży? O dopalaczach rozmawialiśmy z prof. Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej, adwokatem Elizą Kuną oraz Tomaszem Białasem z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Przed egzaminami młodzi ludzie wspomagają się preparatami farmaceutycznymi, które - jak mówią - dają im tzw. kopa. O konsekwencjach zdrowotnych takiego postępowania rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN pedagogiem społecznym i socjologiem prof. Mariuszem Jędrzejko. Czy rzeczywiście suplementy wspomagają pamięć i koncentrację? Jak zachowuje się osoba, która jest pod wpływem dopalaczy? Jakie według naszego gościa są skuteczne sposoby na poprawę pamięci i koncentracji?
Osoby, które zachowują się irracjonalnie i agresywnie mogą być pod wpływem dopalaczy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy socjologa i pedagoga społecznego prof. Mariusza Jędrzejko, by zapytać, jak poznać, czy ktoś jest na dopalaczach i, jak się zachowywać przy osobach, które je zażyły.
Wiele dzieci bierze narkotyki i dopalacze. Okazuje się, że zaczynają też nimi handlować. Kim jest współczesny diler narkotykowy? Dlaczego dzieciaki sięgają po narkotyki i dopalacze? Jak je ochronić przed dilerem? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka i socjolog prof. Mariusz Jędrzejko.
Mimo że wiele mówi się o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy, młodzież nadal po nie sięga. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy byłego policjanta Roberta Sysika i socjologa prof. Mariusza Jędrzejko, aby powiedzieli, jak organizm ludzki zachowuje się pod wpływem tych substancji. Dlaczego tak trudno walczyć z handlarzami dopalaczy? Jak uchronić dziecko przed tymi substancjami?
W Polsce - mimo wielu dowodów na szkodliwość dopalaczy - rośnie liczba osób, które je zażywają i miejsc, gdzie można się w nie zaopatrzyć. Do narzędzi walki z tym problemem ma dołączyć projekt Fundacji Pro Familia Mea - „Nasze zasady, Twoje bezpieczeństwo”, wykorzystujący drony i specjalnie szkolone psy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa wspomnianej fundacji Magdalenę Ignaczak oraz współpracujących z fundacją: Tomasza Surdyka i Sławomira Walkowiaka, aby powiedzieli nam o szczegółach projektu. Towarzyszył im pies, który jest szkolony do wykrywania dopalaczy. U nas też szukał dopalaczy - w... misce z wodą ;)
Podobno dopalacze są groźniejsze niż narkotyki. Substancje wywołują negatywne odczucia, dlaczego więc młodzi ludzie po nie sięgają? Jakie są skutki uboczne brania dopalaczy? Jak poradzić sobie z uzależnionym dzieckiem? Gdzie szukać pomocy? Czy rodzicom osób uzależnionych również potrzebna jest terapia? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Dorota Szczęsna, matka uzależnionego syna, wspiera rodziców uzależnionych dzieci w Katolickim Ruchu Antynarkotycznym i prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog, dyrektor Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
W środę w Dzień Dobry TVN rodzinny interes, który nasuwa wiele pytań - tylko u nas rodzina z Poznania, która na żywo transmituje swoje prywatne życie. W programie także coś, co łączy rodzinę w inny sposób - Robert Moskwa z żoną o wspólnych sportowych pasjach. Oprócz tego kozi ser w Sowiej Woli - co tym razem odkrył nasz kulinarny śledczy Mikołaj Rey? A na koniec: co zrobić, żeby dopalacze nie szły w parze z naszymi dziećmi? Ania Kalczyńska i Jarek Kuźniar zapraszają o 8.00!
Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomani przygotowało specjalny portal edukacyjny, na którym znajdują się wszelkie eksperckie porady, jak sobie radzić z dopalaczami. Czy edukacja to dobra i skuteczna forma walki z dopalaczami? Zapytaliśmy o to zastępcę Dyrektora Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii Bogusławę Bukowską i nadkomisarz Joannę Czachowską, które gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
W kolejnym odcinku Rozmów w Toku Ewa Drzyzga zajęła się problemem dopalaczy. Zaprosiła do swojego studia osoby, które nie potrafią ich rzucić. Czy ten problem dotyczy tylko nastolatków? Czy goście programu zdawali sobie sprawę, że zażywanie dopalaczy prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu.
Znowu zrobiło się głośno o dopalaczach. Tym razem do śląskich szpitali trafiło ponad 200 osób, które zatruły się specyfikiem o nieznanym do tej pory składzie. Niestety, mimo wcześniejszych zapowiedzi, władze naszego kraju nie potrafią się uporać z problemem dopalaczy. Czy faktycznie nie da się zatrzymać tego procederu? Jak powstrzymać dziecko przed sięgnięciem po tak bardzo niebezpieczne używki? Czym grozi ich stosowanie? W Dzień Dobry Wakacje gościliśmy dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT Łukasza Ługowskiego oraz Bartka Krasuskiego, który kiedyś próbował tych substancji.
Ewa Drzyzga w programie "Rozmowy w Toku" porozmawia dziś z nastolatkami, którzy otwarcie przyznają się do tego, że zażywają dopalaczy. Jak się po nich czują? Po co to robią? Czy wiedzą co wciągają? Czy zdają sobie sprawę z konsekwencji jakie niosą za sobą dopalacze? A do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Agnieszkę Jędrzejewską, matkę nastolatka uzależnionego od dopalaczy, Mariusza Sokołowskiego, Rzecznika Prasowego Komendanta Głównego Policji oraz Prof. Mariusza Jędrzejko, socjologa, który od lat prowadzi badania na temat uzależnień.
Chemicy na usługach karteli narkotykowych? W tym wypadku tak. Rośnie liczna związków chemicznych tzw. dopalaczy, które są tak modyfikowane, by znów w pole wywieść aktualne prawo. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ratownik medyczny Ariel Szczotok oraz Jolanta Łazuga - Koczurowska, szefowa Monaru i certyfikowany specjalista terapii uzależnień. W zeszłym roku dopalaczami zatruło się około 2 tysięcy osób. Jak chronić młodzież przed dopalaczami?
Badania są zatrważające - co piąty młody Polak ma już za sobą eksperymenty z narkotykami! Nie są to już od dawna znane narkotyki takie jak: heroina, amfetamina i extasy, których skład i działanie są znane lekarzom. Dzieciaki sięgają także do narkotyków wieloskładnikowych, których ośrodki toksykologiczne nie są w stanie przebadać! W Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko mówił o zagrożeniu związanym z braniem nowoczesnych narkotyków i jak rozpoznać, czy dziecko jest pod wpływem dopalacza.