Związki i seks

Jak z godnością zerwać zaręczyny?

Związki i seks

Autor:
Patrycja
Sibilska
Czy istnieje dobry moment na zerwanie zaręczyn?
Czy istnieje dobry moment na zerwanie zaręczyn? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNCzy istnieje dobry moment na zerwanie zaręczyn?

Zbliżająca się data ślubu to nie tylko mnożące się sprawunki do załatwienia, ale także narastające zdenerwowanie. W natłoku myśli mogą pojawić się refleksje, czy aby na pewno chce się złożyć przysięgę. W studiu Dzień Dobry TVN psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz wyjaśniła, co robić, gdy wątpliwości biorą górę.

Emocje przedślubne

Emocje, jakie towarzyszą przedślubnym przygotowaniom, często potrafią doprowadzić do ogromnego stresu. Gonitwa myśli może sprawić, że narzeczeni czują się zagubieni i sami nie wiedzą, co tak naprawdę czują. Warto wówczas odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią podjęcie decyzji o ewentualnym zerwaniu zaręczyn.

- Problemów i rozterek jest bardzo dużo. Czasami może być tak, że czujemy taką presję związaną ze ślubem, że nam się już zaczyna mieszać. Czy my nie chcemy ślubu, czy my nie chcemy tej presji przedślubnej, czy my nie chcemy naszego partnera? To warto rozróżnić, bo może nam się wydawać, że my się odkochaliśmy, a tymczasem to chodzi o presję - mówi psycholożka - Jeśli naprawdę mamy poczucie, że to nie jest miłość (...). Warto jest oczywiście wycofać się, nawet jeżeli wszyscy wobec nas mają oczekiwania. Ja zawsze w takich sytuacjach przypominam sobie słowa Junga: "Czasami musimy zrobić coś niegodziwego, żeby żyć dalej" - dodaje.

Zerwanie zaręczyn

Rozpad związku zanim zapadnie decyzja o małżeństwie zawsze jest przykrym doświadczeniem. Jednak zerwane zaręczyny to nie tylko koniec relacji, ale też niedotrzymana obietnica oraz bolesny zawód. Jeśli jest jednak pewność, że podjęta decyzja jest słuszna, to bardzo ważny jest sposób zakomunikujemy to drugiej osobie

- Trzeba to zawsze zrobić z godnością dla drugiej strony. Na pewno nie tak, jak się romantyzuje. Czyli na ostatnia chwilę nie przyjechać do kościoła, lub powiedzieć takie teatralne "nie" w trakcie przysięgi. Żeby nie ośmieszać kogoś, tylko postarać się przede wszystkim odpowiednio wcześnie to zrobić, jak tylko możemy, ale też dać komuś wyjaśnienie - wyjaśnia Katarzyna Kucewicz - To bardzo ważne by nie zostawać z tym samemu i żeby nie ulegać poczuciu obowiązku. Małżeństwo nie powinno być obowiązkiem, bo po prostu ono nie wyjdzie i finalnie wszyscy będziemy bardzo nieszczęśliwi. Tak naprawdę zerwanie zaręczyn to jest pewnego rodzaju przysługa dla drugiej strony - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Kittiphan Teerawattanakul / EyeEm / Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości