Lepienie w glinie odstresowuje. "Dosłownie po miesiącu wsiąkłam"

Autor:
Daria
Pacańska
Glina idealna na codzienne stresy
Glina idealna na codzienne stresyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Lepienie w glinie może okazać się zajęciem odstresowującym i relaksującym. Wiedzą o tym doskonale Marta Kachniarz oraz Olek Kozielski, czyli miłośnicy tej aktywności. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli, jak zacząć tworzyć kubki, talerze, miski czy przedmioty dekoracyjne właśnie z gliny.

Lepienie z gliny - sposób na relaks

Marta Kachniarz w trakcie programu toczyła kubek na kole, ale nie jest ono niezbędne. Można to zrobić np. za pomocną wałka, ale to nie jest jedyna technika. To świadczy o tym, że dosłownie każdy z nas może zająć się ceramiką.

- To jest też bardzo relaksująca czynność, więc samo lepienie może być też dużą przyjemnością. Oczywiście gotowy produkt i kubek, z którego potem pijesz kawę jest bardzo satysfakcjonujący. Samo lepienie, sam dotyk gliny może bardzo relaksować - podkreślił Olek Kozielski, który prezentował jak tworzyć bez koła.

Warto wiedzieć, że jeśli robimy naczynie z gliny, która wymaga wypalenia, trzeba lepić w większym rozmiarze, bo skurczy się ono w piecu. Kiedy je poszkliwimy są odporne na wodę. Jest jednak tworzywo przeznaczone specjalnie do domowych wyrobów i schnie bez wykorzystania wysokiej temperatury. Minus jest taki, że powstałe w taki sposób przedmioty będą mogły pełnić jedynie funkcję dekoracyjną.

Lepienie z gliny uzależnia

Glinę można kupić w sklepie plastycznym czy ceramicznym. Należy jednak pamiętać, że kiedy się zacznie to trudno przestać wytwarzać kolejne naczynia. - Bardzo szybko zaczęło mi brakować nowych kształtów, więc zapisałam się na warsztaty ceramiczne i dosłownie po miesiącu wsiąkłam. To wciąga na maxa. Można dosyć szybko śledzić swoje postępy czy w toczeniu na kole czy w lepieniu takim ręcznym i zawsze jest ten element tajemnicy, co wyjdzie z pieca - powiedziała Marta Kachniarz.

Olek Kozielski dodał, że "jest coś bardzo przyjemnego w tym, że rzeczywiście z takiej bezkształtnej masy kulki ziemi powstają takie konkretne przedmioty".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości