Styl życia

"Dzięki temu sporo się o sobie dowiaduję". Co kryją w sobie mandale?

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Alicja Myśliwiec
Warmińskie mandale Mayry Wojciechowicz
Warmińskie mandale Mayry Wojciechowicz Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Mayra Wojciechowicz jest aktywistką, mieszka na Warmii i tworzy niezwykłe mandale. Jak zaczęła się jej przygoda z tym rodzajem sztuki? Co wykorzystuje do swoich prac? O tym opowiedziała w naszym reportażu.

Jak powstają mandale?

Mayra Wojciechowicz broniła Puszczy Białowieskiej i sprzeciwiała się uprawie roślin modyfikowanych genetycznie. Obecnie stawia na inny rodzaj aktywizmu i tworzy mandale. - Ja się wyniosłam w którymś momencie z Warszawy na wieś, na Warmię. Ludzie mnie trochę straszyli, że (...) umrę z głodu, wpadnę w alkoholizm albo cokolwiek, bo co robić na takiej wsi. Wiedziałam, że chcę chodzić po lesie z moimi psami i palić ogniska. Zaczęłam z tych lasów przynosić sobie równie rzeczy - kwiaty, patyki, pióra - wspominała.

Pierwszą mandalę zrobiła w prezencie ślubnym dla swojej przyjaciółki. - Bardzo chciałam dać jej jakiś prezent osobisty od siebie, ale nie bardzo miałam kasę i ułożyłam pierwszą mandalę z roślin, które przywiozłam z Krety, bo to jest miejsce, które nas łączy - opowiadała.

- Dla mnie ta mandala jest wyrazem miłości. Wisi u nas w sypialni, jest z nami już osiem lat - wyznała Joanna Miś, przyjaciółka Mayry.

Czym są mandale?

- To są mandale z określonymi intencjami. Czasami te intencje są bardzo proste. Większość z nas chce być szczęśliwa, kochana, bogata [...]. Żeby uczciwie do tego podejść, to naprawdę muszę wejść w tę intencję, przekroczyć jakieś progi w sobie, wykonać kawał pracy wewnętrznej i dzięki temu sporo się o sobie dowiaduję - podkreśliła Mayra Wojciechowicz.

Co kryją w sobie mandale? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości