Styl życia

Co zrobić, kiedy na drodze widzimy wóz strażacki? "Zwróćmy uwagę na korytarz życia"

Styl życia

Aktualizacja:

4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Straży Pożarnej. Z tej okazji nasz reporter Marcin Sawicki pojechał do miejscowości Kamieńczyk. Spotkał się z Markiem Kamińskim, szefem tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Mikołajem Marczykiem, rajdowym Mistrzem Polski i ekspertem marki Volkswagen Financial Services.

Jakie uprawnienia musi mieć ochotnik straży pożarnej?

Z roku na rok coraz większą rolę w straży pożarnej odgrywają kobiety. Choć ich reprezentacja w Państwowej Straży Pożarnej nie jest tak liczna, to już w ochotniczych jednostkach robi wrażenie. Wg danych z 2018 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej aktywnie działa ponad niemal 70 tys. kobiet.

- Jestem kierowcą zawodowym, z uprawnieniami na pojazdach uprzywilejowanych, nurkiem w straży, mam za sobą szereg kursów dowódczych, kurs motorzysty itd. Jest nas tutaj wielu, a w tym kobiety - podkreślał Marek Kamiński w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Volkswagen Financial Services na pomoc straży pożarnej

Marka podarowała straży pożarnej w całej Polsce specjalne samochody. Wszystko to, by m.in. usprawnić walkę z pandemią COVID-19.

- Volkswagen transporter, napęd na cztery koła. To niejedyne auto i niejedyna straż. Takich aut jest 30. Cieszę się, że razem mamy świętować Dzień Strażaka - mówił Mikołaj Marczyk, rajdowy Mistrz Polski.

- Jeździmy tym autem do walki z koronawirusem. Dowozimy osoby na szczepienia. On również służył do zdarzeń związanych z pożarami lasów. Do wszystkiego go bierzemy, do czego jest potrzeba - dodał Marek Kamiński, szef OSP w Kamieńczyku.

Jak zachować się na drodze, kiedy jedzie wóz strażacki?

Wiele osób wciąż nie wie, co robić, kiedy na ulicy słyszy wycie syren strażackich. Warto wtedy pomyśleć o bezpieczeństwie swoim i innych.

- Przeanalizowaliśmy, co możemy robić lepiej, żeby jeździło się łatwiej. Zwróćmy uwagę na korytarz życia, dajmy mu przejechać jak najszybciej i jak najbezpieczniej - apelował Mikołaj Marczyk.

- Kiedy ja jadę samochodem rajdowym, pojazdem specjalnym, tak Marek jedzie pojazdem specjalnym i ryzykuje życie. 15 ton waży takie auto. Środek ciężkości jest wysoko. Żeby sprawnie nim pojechać, wymaga to od Marka specjalnych umiejętności - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Marcin Sawicki

Pozostałe wiadomości