Razem z Ukrainą

Które branże mogą zatrudnić uchodźców z Ukrainy? Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Razem z Ukrainą

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Rzeczpospolita/Puls Biznesu
Kobieta pracująca na laptopie

W Polsce miejsc pracy nie brakuje. Polskie firmy deklarują gotowość przyjęcia nowych pracowników z Ukrainy, w tym na stanowiska menedżerskie i specjalistyczne. Gdzie i komu najłatwiej będzie znaleźć pracę? Które branże najbardziej potrzebują teraz pracowników?

Zatrudnienie uchodźców z Ukrainy

W Polsce średnio rocznie pracowało ponad 2 milionów Ukraińców. Po wybuchu wojny w Ukrainie granicę przekroczyło około 2,2 miliona uchodźców. Na początku inwazji firma Personnel Service, która świadczyła usługi pośredniczące w zatrudnianiu obywateli Ukrainy w Polsce, szacowała, że dotrze do nas od 1 do 3 mln uchodźców. Dla polskiego rynku oznacza to duży przypływ potencjalnych pracowników. Które branże najchętniej przyjmą uchodźców?

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Specjaliści z różnych branż są zgodni co do tego, że polski rynek jest gotowy na nowych pracowników i dostępnych jest wiele miejsc pracy. Na portalu pracuj.pl widać otwartość polskich firm - strona dostępna jest w ukraińskiej wersji językowej. Dodatkowo znajduje się w nim specjalna zakładka z funkcją dodawania bezpłatnych ogłoszeń, jeśli chce się zatrudnić uchodźcę z Ukrainy. W piątek 25 marca takich ogłoszeń dla Ukraińców było ponad 19 tysięcy. 

Jaka praca dla uchodźców z Ukrainy 

Z badania przeprowadzonego rzez firmę rekrutacyjną Antal wynika, że najłatwiej o pracę dla specjalistów i menedżerów z Ukrainy będzie w takich branżach jak IT, inżynieria, logistyka, a także księgowość i finanse. Według raportu 77% badanych firm planuje zatrudniać pracowników z Ukrainy, w tym na stanowiskach menedżerskich. Najważniejszym warunkiem na zatrudnienie na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich jest znajomość angielskiego (77%), znajomość polskiego (59%), doświadczenie w branży (58%), doświadczenie na analogicznym stanowisku (54%) i wykształcenie kierunkowe (54%). Najwyższą gotowością wykazują się działy IT (41%), a najniższym obsługa klienta, administracja oraz finanse i księgowość (23%).

- Szefowie przedsiębiorstw zgłaszają nam, że poszukują automatyków i inżynierów utrzymania ruchu, księgowych, specjalistów ds. obsługi klienta czy pracowników administracyjnych - podaje prezes firmy Antal. Jak dodaje, funkcje te mogą obejmować również kobiety opiekujące się dziećmi, ponieważ istnieje możliwość pracy zdalnej.

Praca dla kobiet z Ukrainy

W 2021 roku w Polsce wśród zatrudnionych Ukraińców dominowali mężczyźni - 60,5%, pozostałe 39,5% to były kobiety. Zdaniem specjalistów wkrótce proporcje te mogą się odwrócić - około 260 tysięcy obywateli Ukrainy, głównie mężczyzn, postanowiło bowiem wrócić do ojczyzny.

- Można szacować, że prawie połowa z ok. 2 mln uchodźców to kobiety, z których 250-500 tys. może u nas szukać pracy - wskazuje główny ekonomista banku BNP Paribas, Michał Dybuła. Jego zdaniem ciężko oczekiwać, aby kobiety znalazły zatrudnienie w branżach zdominowanych przez mężczyzn, jednak mają one szansę na pracę w szeroko rozumianych usługach.

- To m.in. handel, obsługa biurowa, opieka nad dziećmi i osobami starszymi oraz służba zdrowia. Warto podkreślić, że język nie będzie stanowił tu większej bariery. Polski i ukraiński są na tyle zbliżone, że zmotywowanej osobie wystarczy miesiąc, by nauczyć się komunikować, a duża część uchodźców tę motywację ma - ocenia specjalista.

W których branżach uchodźcy najłatwiej znajdą pracę?

Jak mówi dla Pulsu Biznesu twórca Personnel Service's Ukrainki mogą znaleźć pracę w logistyce e-commerce z wyłączeniem transportu - ten dział wymaga najczęściej wyrobienia odpowiednich uprawnień, co nie tylko kosztuje, ale i często długo trwa. Kolejną branżą, która chętnie otworzy się na pracowników, prawdopodobnie będzie rolnictwo, które ma duże niedobory pracowników. Wzmożone zapotrzebowanie w okresie wakacyjnym będzie również widoczne w branżach turystycznych, tam łatwiej będzie znaleźć pracę przynajmniej do września.

Branżą, która może zaoferować pracę niemal od ręki, jest gastronomia, która ucierpiała przez pandemię COVID-19. Jak podaje Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, w latach 2019-21 z rynku zniknęło ok. 20 tys. restauracji (zamknięcie lub przebranżowienie) i 200 tys. pracowników.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Rzeczpospolita/Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: Natee Meepian/Getty Images

Pozostałe wiadomości