Podróże

Park Narodowy Ujście Warty – zwierzęta, rośliny i atrakcje turystyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Park Narodowy Ujście Warty

Park Narodowy Ujście Warty obejmuje obszar, gdzie rzeka Warta wpada do Odry. Jego rozległe rozlewiska tworzą niezwykle malowniczy krajobraz i są domem dla blisko 280 gatunków ptaków. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego powinno się odwiedzić park? 

Co jest symbolem Parku Narodowego Ujście Warty?

Logo Parku Narodowego Ujście Warty przedstawia brązowo-białą gęś zbożową w locie, na tle błękitnej meandry rzeki. Reszta tła jest granatowa, a na obręczy koła, w którym znajduje się ptak, umieszczono nazwę parku. Nie bez powodu na symbol wybrano właśnie gęś. Nie tylko jest ona jednym z mieszkańców parku, lecz także pełni rolę przedstawiciela innych ptaków wodnych licznie zamieszkujących Park Narodowy Ujście Warty. 

Odpoczynek dla ciała i duszy w parku wodnym
Odpoczynek dla ciała i duszy w parku wodnym Źródło: Dzień Dobry TVN

Zwierzęta w Parku Narodowym Ujście Warty 

Park Narodowy Ujście Warty kojarzy się przede wszystkim ze swoimi ptasimi lokatorami. To właśnie ochrona ptaków i ich siedlisk stanowi podstawowy cel funkcjonowania parku. Ilość tych stworzeń z roku na rok znacznie wzrasta. Dotychczas na terenie parku zaobserwowano około 280 gatunków ptactwa (głównie wodnego), z czego aż 170 to gatunki lęgowe. Ciekawostką dotyczącą Parku Ujście Warty jest fakt, że zamieszkuje go aż 26 gatunków ptaków będących gatunkami ginącymi. Należą do nich m.in. rybitwa czarna, wodniczka, rycyk, derkacz, żuraw czy bączek. W parku sezonowo przebywa także kilkadziesiąt bielików, które przylatują tam, aby polować na kaczki, stanowiące pożywienie tych drapieżników. Oprócz ptaków spotkać tam można również 39 gatunków ssaków (np. piżmaki, wydry, bobry, szopy pracze, dziki i jelenie), 11 gatunków płazów (m.in. żabę zieloną, ropuchę paskówkę czy traszkę grzebieniastą). Dużą grupę zwierzęcych mieszkańców parku stanowią też ryby. Dotychczas w tamtejszych wodach odnotowano aż 35 ich gatunków, a do dominujących zaliczyć można m.in. karpia, leszcza, karasia, płoć czy bolenia.

Rośliny w Parku Narodowym Ujście Warty 

Krajobraz charakterystyczny dla Parku Narodowego Ujście Warty to przede wszystkim wodne rozlewiska, łąki, pastwiska i trzcinowiska. Największe jego połacie zajmują zbiorowiska szuwarowe, w których przeważają takie rośliny jak mozga trzcinowata, manna mielec, turzyca zaostrzona i rzepicha ziemnowodna. W parku znaleźć można także liczne rośliny, które w Polsce objęte zostały całkowitą ochroną (należą do nich m.in.: kukułka krwista, nasięźrzał pospolity, listera jajowata, arcydzięgiel litwor czy salwinia pływająca) oraz objęte ochroną częściową (np. grążel żółty, kruszyna pospolita, grzebień biały czy kalina koralowa). Park Narodowy Ujście Warty to także zbiorowisko gatunków nie zagrożonych, ale wciąż bardzo rzadkich w naszym kraju. Chodzi tu o takie rośliny jak np. groszek błotny, rzeżucha drobnokwiatowa, wilczomlecz błotny, starzec bagienny, selernica żyłkowana, rdestnica szczeciolistna oraz przetacznik wodny. Co ciekawe, teren parku porastały niegdyś łęgi wierzbowe oraz jesionowo-olszowe, które zostały wycięte w celu utworzenia pastwisk i pól uprawnych. Do dziś zaobserwować można tam pozostałości po nich w postaci pojedynczych wierzb i wiązów. 

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Ujście Warty?

Niewątpliwie największą atrakcją Parku Narodowego Ujście Warty jest fauna i flora, a także krajobrazy, jakie tworzy jego bujna i różnorodna natura. W samym parku przeprowadzone zostały liczne ścieżki edukacyjne, szlaki do wędrówek pieszych, trasy rowerowe oraz kilka dróg dostępnych dla samochodów. Turystyka w nadwarciańskim regionie nie jest tak rozwinięta, jak w najbardziej znanych polskich parkach, ale dzięki temu można tam zaznać ciszy i spokoju. Park Narodowy Ujście Warty to miejsce idealne do odpoczynku na łonie natury, z dala od zgiełku miast. Najlepiej zwiedzać go, poruszając się po jednej ze ścieżek edukacyjnych, wyposażonych w specjalne tablice informacyjne, punkty obserwacyjne oraz wiaty piknikowe. Znaleźć można tu takie trasy jak np.: "Ptasim Szlakiem", "Olszynki", "Torfianka" czy "Mokradła". Będąc w parku, warto wybrać się do Chyrzyny, gdzie znajduje się 20-metrowa wieża widokowa. Jest prawie całkowicie przeszklona, co pozwala na podziwianie wspaniałych parkowych krajobrazów z dużej wysokości.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Adam Wołyński/GettyImages

Pozostałe wiadomości