Dziecko

Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy, zasady i inne ważne informacje

Dziecko

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
CKE
Egzamin ósmoklasisty
Chinnapong/Getty ImagesEgzamin ósmoklasisty 2022

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkiem wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową. Nie można go nie zdać, ale można uzyskać wyniki na różnym poziomie, od których wiele zależy. Kiedy jest egzamin ósmoklasisty w 2022 roku? Sprawdź najważniejsze informacje.

Każdy uczeń szkoły podstawowej ma obowiązek przystąpić do egzaminu na jej zakończenie, czyli w ósmej klasie. Jest on również warunkiem rekrutacji do szkoły średniej.

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się w dniach 24-26 maja. Każdy z nich będzie miał swój początek o godzinie 9.00. Ósmoklasiści muszą podejść do testu z trzech przedmiotów. Są to: język polski, matematyka i język obcy nowożytny, którym może być angielski, francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, rosyjski lub ukraiński. Należy wybrać ten język, którego się uczy w szkole w ramach obowiązkowych zajęć.

  • wtorek 24 maja – język polski – potrwa 120 minut,
  • środa 25 maja – matematyka – potrwa 100 minut,
  • czwartek 26 maja - język obcy nowożytny – potrwa 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty - co trzeba ze sobą wziąć?

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że na egzaminie ósmoklasisty można mieć ze sobą wyłącznie kilka przedmiotów. Należą do nich:

  • legitymacja szkolna,
  • przybory do pisania - pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem,
  • linijka - na egzamin z matematyki.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Kiedy wyniki?

Wyniku z egzaminu ósmoklasisty nie można poprawić. Jeżeli z przyczyn losowych lub zdrowotnych uczeń lub uczennica nie przystąpi do testu w wyznaczonym terminie, może do niego podejść w terminie dodatkowym, czyli w dniach 13-15 czerwca.

W 2022 roku uczniowie dostaną wyniki egzaminu ósmoklasisty 1 lipca. 8 lipca natomiast otrzymają zaświadczenia o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty, na których podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla każdego przedmiotu.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: CKE

Źródło zdjęcia głównego: Chinnapong/Getty Images

Pozostałe wiadomości