11-latek stworzył aplikację, która ma ułatwić szkolne życie. "Podążanie za jego pasjami leży po naszej stronie"

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Daniel Chaliński 
11-latek stworzył własną aplikację
11-latek stworzył własną aplikacjęDzień Dobry TVN
wideo 2/18

Xawery Kłopotowski to nietypowy nastolatek. Na swoim koncie ma już wiele osiągnieć, dzięki którym mógłby rywalizować z dorosłymi, a jest dopiero uczniem 5 klasy. Niedawno wymyślił aplikację, która ma ułatwić szkolne życie. Jak to możliwe?

Xawery Kłopotowski - dziecko geniusz

Ma dopiero 11 lat, a wiedzę dorosłego. W szkole wyprzedził swoich rówieśników. Chłopiec biegle mówi po angielsku, a także uczy się chińskiego, arabskiego, hiszpańskiego, trochę hebrajskiego i japońskiego. Jak przyznaje, nie wie, jak to możliwe, ale potrafi pamiętać wiele rzeczy jednocześnie.

- Pilnujemy tego, żeby był pilnym uczniem, żeby był obowiązkowy. Szkoła jest bazą, a rozwój i podążanie za jego pasjami leży już po naszej stronie. Realizuje się nie tylko w szkole, ale i poza nią – powiedział tata, Eryk Kłopotowski.

Choć trudno znaleźć mu czas na odpoczynek od nauki, w wolnej chwili chłopiec lubi grać na komputerze oraz spotykać się z przyjaciółmi.

11-latek stworzył aplikację

Tworzenie nowych rzeczy to coś, w czym Xawery czuje się jak ryba w wodzie. Kilka miesięcy temu wpadł na pomysł stworzenia aplikacji na telefon, która ma usprawnić odbiór dziecka ze szkoły. Teraz trwają wielkie testy.

Początki nauki kodowania i projektowania aplikacji nie były jednak proste. Rodzice nauczyciela dla syna szukali za granicą. Jak wspomina tata, był to proces kilkutygodniowy, przeprowadzono rozmowy z kilkunastoma osobami. Gdy większość odmawiała, w końcu znaleźli nauczyciela z Pakistanu. Regularnie każdego dnia łączył się z 11-latkiem i szkolił chłopca.

Młody informatyk nadal chce się uczyć i pogłębiać wiedzę w różnych tematach. Planuje też swoją przyszłość: pragnie iść na kurs na Harvard University.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Daniel Chaliński 

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości