Lubisz ekstremalne doznania? Możesz przenocować w lesie. "To pomysł na spędzenie czasu na łonie natury"

Las
Guillaume Temin/Getty Images
Źródło: Moment RF
Od 1 maja Lasy Państwowe udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko. Pilotażowy program powstał z myślą o surwiwalowcach i osobach, które lubią ekstremalne doznania. Co trzeba zrobić, aby przenocować w lesie?

Jak spędzić noc w lesie?

Jak czytamy w komunikacie, decyzja, to efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych miejsc pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od nowych będzie wyróżniało to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych - podała spółka leśna.

Jak wyjaśnił dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem.

Spółka poinformowała, że najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu, jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Ile osób może nocować w lesie?

- Z kolei nocleg powyżej 9 osób i/lub 2 nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów) - czytamy.

Lasy przypomniały, że w trakcie trwania pilotażu obszarów wyznaczonych dla miłośników nocowania w lesie prowadzone były badania ankietowe zarówno wśród użytkowników, jak i zarządców terenu.

- Doświadczenia, refleksje, wnioski zarówno leśników, jak i przedstawicieli organizacji bushcraftowych i surwiwalowych pokazały, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu, ale na nieco zmienionych warunkach. Chcieliśmy też, choćby poprzez nazwę programu, pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców - zaznaczył Konieczny.

Leśne ciekawostki w Bieszczadzkich lasach

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Wygląda jak książę z bajki, a w sieci obserwują go miliony. Oto Evan Antin, czyli "najprzystojniejszy weterynarz świata"

Gadżety podtrzymujące ciepło. Co zabrać na spacer: kubek, termos, a może składany czajnik elektryczny?

Rolnik ratuje zabytkową cerkiew. "To nasze dziedzictwo"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości