Gitarzysta Genesis o początkach w branży muzycznej. "W życiu trzeba zagrać parę okropnych koncertów"

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Sandra Hajduk-Popińska
„W życiu trzeba zagrać parę okropnych koncertów”
„W życiu trzeba zagrać parę okropnych koncertów” Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Steve Hackett to brytyjski gitarzysta, członek zespołu Genesis w latach 1970-1977. Uznawany jest za wynalazcę tappingu, czyli charakterystycznej metody gry na gitarze polegającej na naciskaniu palcami strun. 73-latek niebawem zawita do Polski ze swoim solowym materiałem. Co go do tego skłoniło?

Pierwszy koncert z Genesis

Steve Hackett pierwszy koncert z Genesis zagrał 24 stycznia 1971 roku. Jak przyznaje, pamięta ten moment doskonale. Wcześniej grał w małych zespołach, zatem przeskok na duże sceny był dla niego nie lada wydarzeniem.

- Musiałem nauczyć się obsługi nowego sprzętu. Pomyślałem wtedy, że trudno jest być profesjonalnym muzykiem. Mogłem albo się tego nauczyć, albo się poddać i czuć zażenowanie, że wielu rzeczy nie umiem. Finalnie tak już jest, że trzeba przejść pewne etapy i zagrać parę okropnych koncertów, by dojść do profesjonalizmu – powiedział.

Mimo wielkiej kariery i szalonych lat, jakie przeżył z zespołem, artysta zdradził, że ceni sobie wczesne przyjaźnie i ludzi, którzy byli z nim od zawsze.

- Nie uważam, że gwiazda rocka jest kimś lepszym niż reszta świata. Wszyscy ludzie na twojej drodze są ważni, np. babcia, która ociera twoje łzy w dzieciństwie – dodał.

Steve Hackett - solowa kariera

Nieczęsto muzycy opuszczają składy tak znanych zespołów, by zacząć solową karierę. Tak zrobił jednak Steve. Dlaczego? Muzykowi brakowało… wolności twórczej.

- Byłem członkiem zespołu, który uformował się, zanim do niego dołączyłem, więc za każdym razem gdy chciałem coś zrobić, musiałem prosić o zgodę innych. Ja jestem kompozytorem. To było coś, co mnie frustrowało. Podczas pracy nam moim pierwszym solowym albumem miałem mnóstwo pomysłów, nie wyobrażałem sobie już powrotu do zespołu i pytania o zgodę na nagranie czegoś – podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Sandra Hajduk-Popińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości