Igor Herbut: "Staram się być spoko ziomem, ale przede wszystkim dobrym ojcem"

Off the record: Igor Herbut
Off the record: Igor Herbut
"Off the record". Artur Rojek o Great September Festival
"Off the record". Artur Rojek o Great September Festival
Off the record: Kwiat Jabłoni, część I
Off the record: Kwiat Jabłoni, część I 
Off the record: Ignacy
Off the record: Ignacy
OFF THE RECORD AREK KŁUSOWSKI
OFF THE RECORD AREK KŁUSOWSKI
Artur Rojek
Artur Rojek
Paulina Przybysz i jej wewnętrzne rewolucje
Paulina Przybysz i jej wewnętrzne rewolucje
Off the record: Rosalie
Off the record: Rosalie
Natalia Grosiak
Natalia Grosiak
Daria ze Śląska
Daria ze Śląska
26042023_OFFTHERECORD_BOVSKA
26042023_OFFTHERECORD_BOVSKA
Rubens w cyklu "Off the record"
Rubens w cyklu "Off the record"
Off the record - Julia Rocka
Off the record - Julia Rocka
Sarsa - płyta Runostany
Sarsa - płyta Runostany
15112022_OFFTHERECORD_PAULAROMA
15112022_OFFTHERECORD_PAULAROMA
OFFTHERECORD_MARIANIKLINSKA
OFFTHERECORD_MARIANIKLINSKA
Luna - wywiad
Luna - wywiad
Premierowy koncert Martin Lange
Premierowy koncert Martin Lange
OFFTHERECORD_CARLAFERNANDES
OFFTHERECORD_CARLAFERNANDES
OFFTHERECORD_BEMY
OFFTHERECORD_BEMY
Alicja Szemplińska
Alicja Szemplińska
"Off the record" - Oskar Podolski
"Off the record" - Oskar Podolski
Off the Record - Julia Żugaj
Off the Record - Julia Żugaj
Zespół LemON po długiej, wydawniczej przerwie powrócił do fanów. W ostatnich miesiącach w sieci pojawiły się dwa nowe single grupy. W cyklu "Off the record" wokalista Igor Herbut zdradził, co działo się u niego przez ostatnie trzy lata, kto zainspirował go do wydania solowej płyty, co w jego życiu zmieniło się po narodzinach syna oraz czym jest dla niego sukces zawodowy i prywatny.

Igor Herbut i jego dwie wyspy

LemON to zespół, który na rynku muzycznym działa od 2011 roku. Dla niewtajemniczonych nazwa pochodzi od zbitki dwóch słów "lem" (z łemkowszczyzny oznacza "tylko") oraz "on" (z angielskiego "włącz"). Przygoda grupy rozpoczęła się od jednego z talent-show. Gdy muzycy dostali się do finału i wygrali program, o zespole zrobiło się naprawdę głośno. W 2012 roku do sklepów trafiła płyta "Lemon". Rok później zespół został nominowany do nagrody muzycznej Fryderyki w kategorii Najlepszy Debiut. Następne lata przynosiły kolejne albumy: "Scarlett" (2014) oraz "Tu" (2017). Niespodziewanie o grupie muzycznej zrobiło się trochę ciszej. Wśród fanów krążyły nawet smutne plotki, bowiem muzycy postanowili zakończyć swoją działalność…

- Prawie tak było. Dla wielu osób jest to powrót, że LemON wraca i nagrywa. Powrót do studia zrobiliśmy na pewno, ale cały czas działaliśmy i kombinowaliśmy muzycznie, graliśmy koncerty. Być może było to spowodowane tym, że otworzyłem się solowo. Wydałem album "Chrust" tam połechtałem swoje wściekłe ego, a potem otworzyłem się na inne kooperacje z artystami. LemON potrzebował przerwy, ale prawie nam się to rozwaliło, tak interpersonalnie. Był to trudny czas. Teraz działamy w pięknym składzie, jest to rodzinka, która chce cały czas robić nowe i nie tylko dla siebie - powiedział.

Przez czas wydawniczej przerwy LemONa Igor skupił się na materiale solowym. W tej sposób, jak sam określa, zbudował dwie wyspy. Na każdej z nich może tworzyć odrębny świat.

- Jest duża radość z tego, co się teraz dzieje, z tego, że udało mi się zrobić wyspę LemON i wyspę Igor Herbut Solo. Może się wydawać, że to jest to samo, ale ja jestem członkiem LemON. Zespół zawsze był, jest i będzie grupą osób, jest to chimera, paleta barw – wyjaśniał.

W kwietniu 2020 roku, gdy na świecie szalała pandemia, Igor postanowił dać fanom coś od siebie. Tak do streamingu trafiła płyta "Chrust". Jak przyznaje artysta, jest to jasny album, który został napisany dzięki synowi. Po narodzinach Kaja inspirował się zupełnie innymi rzeczami.

- Często ludzie pytają mnie, czy się nie boję tworzyć muzyki, wychodzić na scenę. Ja robię to po to, żeby się nie bać. Muzyka jest lekiem (…) Jak ktoś mi wysyła film ze sceny, ja patrzę na siebie jak na kogoś innego – powiedział.

Płyta "Chrust" zabiera słuchacza w podróż po przeszłości i ukazuje dwa oblicza Igora. Materiał na krążku podzielony jest bowiem na dwie części. Muzyk zdradza nam tajemnice swojej prywatności przed i po narodzinach syna. Jak rozróżnia te dwa okresy życia?

- W 2018 roku leciałem w kosmos (…) Jest to pewna retrospekcja. Widzisz gościa, który otoczony jest miłością, jest spokój, ale jak kartkujesz w tył notes, to dostrzegasz tę drogę, którą opisuje i słuchasz o tym, jak ten gość do tego miejsca, dotarł – wspominał.

Na krążku Igor często porusza temat wdzięczności. Czy w trudnych czasach potrafi znaleźć siłę i chęć doceniania tego, co ma i co go otacza?

- Staram się być wdzięczny, ale jestem też bardzo łapczywy. Lubię być stymulowany. Szukam czegoś, co mnie łechce emocjonalnie i intelektualnie. Staram się być spoko ziomem, ale przede wszystkim dobrym ojcem. To jest dla mnie najważniejsze, żeby mój syn był szczęśliwy i był dumny, że jego tata robi taką, a nie inną rzecz, muzykę i stara się jak najlepiej - podkreślił.

Igor Herbut o tacierzyństwie: "Jestem zakochanym rodzicem"

Pojawienie się na świecie dziecka zmienia życie rodziców o 180 stopni. Jak w nowej roli odnalazł się artysta?

- Rodzisz się na nowo. To jest niebywałe, najpiękniejsza rzecz na świecie. Nie do opisania. To nie jest popularna opinia, ale sobie cenię ten czas pandemiczny. Mogłem zbudować bardzo silną więź między mną a Kajem, ponieważ byliśmy non stop razem. Rok 2020 zaplanowany miałem bardzo intensywnie i skrupulatnie. Jednocześnie bałem się, że nie zobaczę jego pierwszych kroków, że będę klasycznym muzykiem, który jest w trasie, przyjeżdża do syna i widzi, tylko jak rośnie, a ten ziomek go nie kojarzy. Na szczęście wydarzyło się inaczej. W rodzicielstwie nie jesteś w stanie niczego założyć. To jest inny świat. Ty musisz się dostosować do tego świata, nie musisz, ale ja chciałem - przyznał.

Igor potwierdził także popularną opinię, że rodzice wychowują dziecko, jednak to dziecko uczy wielu nowych rzeczy rodziców.

- On uczy nas od cierpliwości do poznawczych elementów świata i siebie. To jest niewiarygodne, niebywałe i bardzo inspirujące. Myślę, że jesteśmy pierwszą generacją, która stara się słuchać dzieci, traktujemy je jak równego człowieka. Dla mnie ważne jest, co mój syn czuje, czego potrzebuje i dlaczego robi coś, co robi. Bez pytania, bez próby zrozumienia, być może jednej z ważniejszych chwil w jego życiu, nie jesteś w stanie i siebie poznać i jego, tego świata i tej perspektywy. Ja jestem zakochanym rodzicem - stwierdził.

Widok dziecka, które śmieje się całym sobą, to jeden z najpiękniejszych widoków. To właśnie na tym etapie rozwoju każdy z nas jest do bólu szczery, autentyczny i otwarty na świat. Z wiekiem zaczynamy się jednak zamykać, cenzurować i bać własnych emocji. Co robić, by tak nie było?

- Nie wiem, staram się tego nie spieprzyć (…). Nie ma mnie w domu jak gramy, ale staram się wracać po nocy, żeby wstać razem z nim. Staram się, jak mogę i mam nadzieję, że będzie szczęśliwy i zdrowy.  

LemON – nowe rozdanie

Jakiś czas temu do sieci trafiły nowe utwory zespołu LemON. Fani mieli już okazję usłyszeć "Ptaki" oraz "Dużo Ciebie Mi". Do powstania piosenek przyczynili się bliscy Igora. Jak się okazuje, przy warstwie tekstowej wokaliście pomaga partnerka, zaś tytuł drugiego singla wymyślił Kaj.

- Ten utwór nazwałem "Ulubiona" i to był dla mnie trochę za bardzo discopolowy tytuł. Kaj powiedział "tatusiu, puść dużo ciebie mi", pomyślałem, że to genialne i tak zostało. Z Gosią współpracujemy może nie przy każdej piosence, ale ma wiele ciekawych myśli i zdań.

W dotychczasowych przebojach słychać powiew świeżości. Możemy spodziewać się otarcia nowego działu grupy muzycznej, chociażby z powodu osoby dodatkowej, jaką jest producent – Bogdan Kondracki.

- To nie są radiowe numery, ten powrót bez radia to też jest inny powrót. Może dlatego, że już nie umiem pisać piosenek do radia. Z LemON chciałbym pozwolić sobie na bardziej popową sytuację niż solowo. Ale tu i tu jest super muzą. Wcześniej, jak napisałem linię melodyczną, to bałem się tego ruszać, a teraz jak napiszę, to wysyłam to Bogdanowi, który mówi, żeby coś zmienić. Kiedyś na maksa się wkurzałem, teraz nie, ufamy sobie. Przekraczam granice komfortu, dzięki temu odkrywam też nowe rzeczy. To będzie inna płyta, inna rzecz - ocenił.

To nie koniec planów artysty na najbliższe miesiące: - Chcę też wydać płytę live, po raz pierwszy w historii zespołu z tej trasy akustycznej, chce wydać zimową płytę, drugą edycję i płytę solową w następnym roku - zdradził.

Z pewnością nie zabraknie także koncertów. Te wprawiają nie tylko słuchaczy, ale i samego artystę w inny świat. - Chcę to robić, gram szczerą muzykę. Może znajdzie się ktoś, kto tak jak ja, będzie traktować to jak terapię. Gdy jesteś na scenie, wiele rzeczy możesz sobie przemyśleć, wyrzucić i uleczyć.

Igor ma także rytuał przedkoncerowy: - Przed występem zawsze muszę mieć coś od Kaja. Muszę mieć też swoje miejsce. Mogę siedzieć w garderobie ze wszystkimi, ale ludzie, z którymi współpracuję, wiedzą, że muszę mieć ten swój spot, żeby przed koncertem wejść w to, co chcę powiedzieć i sięgnąć do tego, jak chcę to zrobić. My (artyści) mamy dwa życia – scenę i rzeczywistość. To zawsze jest pewien kłopot, kiedy te dwa światy się spotykają i zderzają, bo to nigdy nie działa.

Na ścieżce pełnej sukcesów nie obyło się bez zwątpień i chęci zmiany kierunku zawodowego.

- Próbowałem kiedyś zostawić muzykę. Czasami miałem momenty zwątpienia jak każdy człowiek. I myślę, że mam je bardzo często i dzięki temu, że mogę robić to, co robię, pozwalam się utrzymywać na powierzchni emocjonalnej - wyjawił.

Na pytanie, czy jest coś, czego brakuje mu zawodowo, odpowiedział: - Tak, ponieważ cały czas szukam. Sukcesem jest dla mnie spokój, jeszcze go nie mam, więc sukcesu nie osiągałem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"