Zwierzęta

Zobaczył delfiny w Bałtyku. "Szczęka mi opadła, szok"

Zwierzęta

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Chcesz zobaczyć delfiny? Wpadnij do Kołobrzegu
Chcesz zobaczyć delfiny? Wpadnij do Kołobrzegu Dzień Dobry TVN
wideo 2/28

W Morzu Bałtyckim pojawiły się delfiny. Ssaki dostrzegł Krzysztof Przerada, który wypłynął z Kołobrzegu. Skąd się tam wzięły? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to dr Iwona Pawliczka vel Pawlik z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego i Stacji Morskiej w Helu.

Delfiny w Bałtyku

Krzysztof Przerada jest żeglarzem, który jak co dzień wypłynął w rejs. Po 30 minutach jego oczom ukazały się delfiny.

- Szczęka mi opadła, szok. Dobrze, że miałem telefon przy sobie. (...) Najpierw myślałem, że to są morświny, jeśli nie foka. (...) Ten wyskok z wody to już był finał całego pokazu, który trwał ok. 15 minut. To już naprawdę szczęka opadła, słychać moje odgłosy zwariowane - mówił w Dzień Dobry TVN.

Skąd się wzięły delfiny w Bałtyku?

Zdjęcia i nagrania Krzysztofa Przerady pomogły w identyfikacji gatunku. Jak oceniła dr Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej w Helu, były to delfiny butlonose.

- Jest to tak naprawdę jedno z nielicznych spotkań z butlonosami w Bałtyku. Także niezwykłe szczęście, ale wiemy, że ta dwójka była obserwowana już około miesiąca temu u wybrzeży Danii, najpierw zachodnich, potem wschodnich. Później były spotykane przy wybrzeżach niemieckich. No i dopłynęły tutaj do nas, prawdopodobnie do Kuźnicy i stąd zawróciły, orientując się, że nie są w domu. Kilka dni później były ponownie widziane w wodach niemieckich - tłumaczyła oceanografka.

Nasza gościni przypuszcza, że są to młode osobniki, a do Polski mogły je przyciągnąć ławice śledzi. - Na niektórych zdjęciach było widać, że ewidentnie one żerują blisko brzegu. Być może (ściągnęła - przyp. red.) atrakcyjna ławica, być może chęć eksploracji nowych terenów, a być może zwykła pomyłka nawigacyjna - stwierdziła specjalistka.

Czy delfiny mogą zadomowić się w Bałtyku? Czy prawdą jest, że delfiny nie śpią? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Gerard Soury/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości