Artykuł z cyklu ''Zdrowa intymność'' strona główna cyklu
Infekcje intymne

Infekcje intymne podczas wakacji. Jak sobie z nimi radzić?

Infekcje intymne

Infekcje intymne podczas wakacji. Jak sobie z nimi radzić?

Lato to czas intensywnego przemieszczania się, podróżowania, odwiedzania różnych miejsc. Wiele osób zmienia wówczas swój dotychczasowy tryb życia, niektóre nawyki. Z jednej strony wpływa to pozytywnie na ogólne samopoczucie, z drugiej jednak niesie za sobą pewne zagrożenia. Jednym z problemów, nasilającym się w trakcie wakacji, są infekcje intymne. Jak zadbać o siebie latem i jak chronić miejsca szczególnie wrażliwe? Na te i wiele innych pytań odpowiada w rozmowie z Agatą Młynarską ginekolog dr Jacek Tulimowski.

Wakacje a infekcje intymne

Wakacje i całe lato to okres, w którym zdrowie intymne wymaga szczególnej uwagi. Gdy na jakiś czas zmienimy swój tryb życia, może dojść do zaburzeń flory bakteryjnej organizmu. Mowa przede wszystkim o zmianie otoczenia i niektórych nawyków. Poza tym typowe dla wakacyjnego wypoczynku rozprężenie może spowodować, że układ immunologiczny będzie trochę słabiej działał. Dlatego różnego typu dolegliwości spowodowane drobnoustrojami częściej nasilają się właśnie na początku wakacji.

Dodatkowymi czynnikami mogącymi zaburzać naturalną florę bakteryjną w trakcie wakacyjnych wyjazdów, a co za tym idzie, prowadzącymi do różnego typu dolegliwości - w tym intymnych - są m.in.:

  • zmiana klimatu,
  • zmiana wody,
  • wysokie temperatury,
  • niedopasowana garderoba – np. uwierające kostiumy kąpielowe,
  • niewłaściwa troska o higienę intymną,
  • inne środki czystości używane w hotelach, w tym do prania pościeli i ręczników,
  • korzystanie z atrakcji bliskiego kontaktu o charakterze publicznym typu jacuzzi, basen czy sauna.

Jak chronić się przed infekcjami intymnymi w trakcie wakacji?

Jedną z podstawowych zasad jest szeroko rozumiana profilaktyka. Należy szczególnie zadbać o higienę intymną i pamiętać, że miejsca pełne ludzi są też pełne niebezpiecznych bakterii. Aby możliwie ograniczyć kontakt z nimi, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad:

  • Dwa ręczniki – w trakcie korzystania z basenów i innych kąpielisk warto mieć jeden ręcznik przeznaczony do siadania na nim, a drugi do wycierania ciała. Nie należy osuszać się tym, który miał kontakt z różnego typu podłożami użytku publicznego, np. leżak, brzeg basenu. Tego typu powierzchnie gromadzą różnego rodzaju nieczystości.  
  • Nie powinniśmy suszyć ręcznika w takich miejscach jak np. leżak, a później ponownie wykorzystywać do wycierania ciała. Po wyschnięciu woda znika, ale drobnoustroje pozostają.
  • Zawsze należy się opłukać przed wejściem do basenu, co jest zwykle zalecane w takich miejscach nie bez powodu - w ten sposób sami dostarczamy mniej zanieczyszczeń do wody.

W co warto się wyposażyć przed wyjazdem, powiedział Agacie Młynarskiej ginekolog Jacek Tulimowski: 

„Zaopatrzmy się po konsultacji z ginekologiem, jeśli taka jest możliwość, w środki zapobiegawcze, które możemy mieć w czasie podróży (..), w tzw. wyroby medyczne, suplementy diety i leki bez recepty”.

W trakcie podróży możemy się znaleźć w miejscu odległym od apteki czy przychodni. W innym kraju może pojawić się problem z porozumieniem w kwestii zakomunikowania swoich dolegliwości i uzyskania właściwej pomocy. To dodatkowy argument ku temu, aby zaopatrzyć się w odpowiedni preparat jeszcze przed wyjazdem. Głównym zadaniem tego typu preparatów jest łagodzenie lub całkowite eliminowanie objawów infekcji intymnych. Dobrym przykładem są dostępne bez recepty leki marki Gynoxin® o szerokim spektrum działania. W zależności od preferencji można je stosować w postaci kremu lub kapsułek dopochwowych.

Tego typu leki bez recepty zawierają substancje czynne i istotne jest przyjmowanie ich zgodnie z zaleceniem lekarza, farmaceuty lub informacją podaną na ulotce. Należy przestrzegać minimalnego czasu leczenia, nawet jeśli objawy ustąpiły wcześniej. W przypadku nieustąpienia objawów należy możliwie najszybciej zgłosić się do lekarza.

Dr Jacek Tulimowski przypomina również o tym, aby nie traktować infekcji intymnej jako coś wstydliwego i otwarcie mówić o niej lekarzowi czy farmaceucie. Farmaceuci to osoby, które maja bardzo dużą wiedzę, przywykli do różnego typu ludzkich dolegliwości, więc szczere opisanie swoich może poskutkować dobraniem odpowiedniego preparatu.

Informacji o infekcji intymnej nie należy również zatajać przed swoim partnerem - tym bardziej że on również może być narażony na zarażenie. Wiele osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn - nadal ma problem z otwartym mówieniem o problemach natury intymnej. Powszechne jest więc korzystanie z poradnictwa internetowego. Między innymi dlatego powstają takie rozmowy jak ta, które umożliwiają styczność z fachową wiedzą i rozwianie wszelkich wątpliwości bez wychodzenia z domu. Nie oznacza to jednak, że można zlekceważyć infekcję intymną.

Jeśli szybka reakcja nie przynosi efektów i/lub w przypadku nawrotów dolegliwości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza – ginekologa. Infekcja może być początkiem poważniejszych chorób, a nawet zmniejszać płodność. Jeśli jednak na skutek zażycia preparatów objawy szybko ustały i nie wracają, nie ma konieczności zgłaszania się do specjalisty. W przypadku jakichkolwiek obaw i wątpliwości - warto to jednak zrobić.

Co sprzyja nawrotom infekcji intymnych i jak im zapobiec?

Nawracaniu infekcji intymnych sprzyja szereg różnych czynników. Od niewłaściwej higieny, przez problemy z odpornością, po siedzący tryb życia, któremu w ostatnim czasie bardzo sprzyjała pandemia. W każdym przypadku niezbędne jest znalezienie przyczyny nawrotów, ponieważ tych może być bardzo wiele i mogą się wiązać z różnymi poważniejszymi chorobami.

Aby rozpocząć leczenie, niezbędne jest postawienie trafnej diagnozy. By uniknąć konieczności leczenia i cieszyć się zdrowiem intymnym zarówno w lecie, jak i wszystkich innych sezonach, warto stosować wymienione powyżej zasady.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (C) Gynoxin Optima, 20 mg/g (2%), krem dopochwowy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A, B, C) Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera: (A) 200 mg azotanu fentikonazolu. (B) 600 mg azotanu fentikonazolu. (C) 100 g kremu dopochwowego zawiera 2 g azotanu fentikonazolu. Postać farmaceutyczna: (A, B) Kapsułka dopochwowa, miękka. (C) Krem dopochwowy. Wskazania do stosowania: (A, B, C) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B, C) Gynoxin przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: (A, B, C) Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. (B) Gynoxin Uno zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjentka jest uczulona na orzeszki ziemne lub soję nie powinna stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
64
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0