Artykuł z cyklu ''Zdrowa intymność'' strona główna cyklu
Infekcje intymne

Czy probiotyki leczą infekcje intymne?

kobieta trzymająca się za intymne okolice

Elena Volf/Getty Images

Infekcje intymne

Czy probiotyki leczą infekcje intymne?

kobieta trzymająca się za intymne okolice

Elena Volf/Getty Images

Jak leczyć infekcje intymne? Przede wszystkim odpowiednio dobranymi lekami. Wsparcie leczenia mogą stanowić również dobre nawyki i probiotyki. Wyjaśniamy, dlaczego. 

Co to jest probiotyk?

W ostatnim czasie o probiotykach najczęściej mówi się w kontekście zdrowia przede wszystkim ludzkich jelit. Są żywymi kulturami bakterii oraz drożdży. Jednym z ich najważniejszych zadań w ludzkim organizmie jest odbudowa flory przewodu pokarmowego w sytuacjach zagrożenia, jakim jest np. przyjmowanie antybiotyków. 

Probiotykami najczęściej są bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Wytwarzają w organizmie człowieka substancje (kwasy organiczne, nadtlenek wodoru, bakteriocyny), których zadaniem jest hamowanie wzrostu patogenów. Okazuje się, że podobnie zadziałać mogą również w innej części ciała - w pochwie. 

Probiotyki coraz częściej promowane są również jako jeden ze sposobów na poprawę zdrowia pochwy. Kobieca pochwa, podobnie zresztą jak przewód pokarmowy, pełna jest niezwykle pożytecznych bakterii i innych ważnych mikroorganizmów.

Pochwa i jej zdolności do „samoobrony”

Kobieca pochwa to część ciała, która posiada swój własny ekosystem. Mowa o naturalnej mikroflorze o wyjątkowych właściwościach. 95% flory bakteryjnej pochwy stanowią pałeczki kwasu mlekowego (szczepy Lactobacillus), które mają za zadanie m.in. chronić organizm kobiety przed bakteriami czy grzybami, których obecność w tym miejscu powoduje infekcje intymne. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziecie na stronie gynoxin.pl.

Środowisko pochwy i jego cechy: wysoka wilgotność, stała temperatura, ograniczony dopływ tlenu i zawartość substancji odżywczych – jest bardzo atrakcyjne dla drobnoustrojów. Ich szkodliwemu działaniu zapobiega zdolność pochwy do „automatycznego” samooczyszczania, czyli przepływu usuwającej wszystko, co zbędne, wydzieliny od szyjki macicy aż do przedsionka pochwy.

Brzmi to, jak mechanizm doskonały i w pewnym sensie tak jest. Jednak na sprawne funkcjonowanie ekosystemu pochwy mają wpływ liczne czynniki zewnętrzne:

 • przebyte i przewlekłe choroby
 • niska odporność
 • przyjmowane leki, w tym antykoncepcja hormonalna
 • przewlekły stres
 • niewłaściwa higiena – np. zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie
 • niewłaściwa dieta, bogata w cukier
 • palenie papierosów
 • picie alkoholu
 • częsty kontakt z chlorowaną wodą, np. na basenie
 • sauna, jacuzzi

Jeśli chodzi o zdrowie kobiecego narządu, uważa się, że niektóre schorzenia ginekologiczne są spowodowane właśnie brakiem równowagi flory bakteryjnej w pochwie. Zadaniem probiotyków jest pomoc w przywróceniu tej równowagi.

jak uniknąć infekcji intymnych

mat. prasowe 

Jak probiotyki mogą pomóc w leczeniu infekcji intymnych?

Obecnie na rynku najpopularniejsze są 2 typy ginekologicznych probiotyków, w zależności od drogi podania: doustne i dopochwowe.

Probiotyki doustne dostają się do organizmu kobiety poprzez układ pokarmowy, dlatego też ich rozprzestrzenianie trwa znacznie dłużej. Ich działanie rozpoczyna się dopiero po upływie około 2 tygodni.

Z kolei probiotyki dopochwowe zwykle zaczynają działać od momentu ich podania. Polecane są nie tylko kobietom, które zmagają się z infekcją intymną. Coraz częściej są podawane lub polecane również kobietom w ciąży i w okresie połogu. Ryzyko zakażenia intymnego zwiększa się także w i po okresie menopauzy, ze względu na większą suchość pochwy. Wówczas odpowiednio dobrane probiotyki są wręcz wskazane.

Dobrze dobrany probiotyk może pomóc w zapobieganiu nawracającym infekcjom intymnym. Probiotyki ginekologiczne pomagają przywrócić równowagę biologiczną dróg moczowych oraz przeciwdziałać mnożeniu się w cewce moczowej, pęcherzu moczowym i drogach rodnych szkodliwych mikroorganizmów patogennych. W ten sposób zapobiegają przykrym konsekwencjom, jakimi są infekcje pochwy.

Warto pamiętać, że poza tabletkami i kapsułkami, istnieją również naturalne źródła probiotyków:

 • produkty mleczne: kefir, maślanka, jogurt "pro"
 • kiszonki
 • koreańskie kimchi

Podsumowując, nie należy traktować probiotyków jako kompleksowych leków zwalczających wszelkie objawy infekcji intymnych. Ich zadaniem jest wsparcie naturalnej mikroflory pochwy w walce z ewentualnym patogenem. Poza tym odpowiednio przyjmowane pomagają dłużej zachować drogi rodne kobiety w zdrowiu.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A, B) Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera: (A) 200 mg azotanu fentikonazolu. (B) 600 mg azotanu fentikonazolu. Postać farmaceutyczna: (A, B) Kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: (A, B) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B) Gynoxin Uno przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. (B) Gynoxin Uno zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjentka jest uczulona na orzeszki ziemne lub soję nie powinna stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
92
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0