Brudna Dwunastka 2023 roku wybrana. Które warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów?

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
zdrowie.radiozet.pl
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoceDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Brudna Dwunastka to opracowywany przez amerykańskich naukowców cykliczny ranking dwunastu najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców. Co znalazło się na niechlubnej liście w tym roku? Pierwsze miejsce bez zmian, ale do zestawienia dołączył popularny przysmak.

Brudna Dwunastka 2023 - lista warzyw i owoców z pestycydami

Amerykańska organizacja ekologiczna Environmental Working Group każdego roku pobiera dane z Agencji Żywności i Leków (FDA), na podstawie których tworzy ranking warzyw oraz owoców z największą zawartością pozostałości pestycydów, które spożywane w nadmiernej ilości są niekorzystne dla zdrowia konsumentów.

Ranking ma pomóc klientom w dokonywaniu świadomych i odpowiedzialnych zakupów. W 2023 roku pierwsze miejsce zestawienia zajmują truskawki, które niechlubnie przodowały również w sezonie ubiegłym. Tegoroczną nowością jest natomiast pojawienie się w rankingu borówek amerykańskich i zielonej fasolki. Oto cała lista Brudnej Dwunastki:

 1. 1truskawki,
 2. 2szpinak,
 3. 3jarmuż i gorczyca,
 4. 4brzoskwinie,
 5. 5gruszki,
 6. 6nektarynki,
 7. 7jabłka,
 8. 8winogrona,
 9. 9papryka i ostre papryczki,
 10. 10czereśnie,
 11. 11borówki amerykańskie,
 12. 12zielona fasolka.

Pestycydy - czym są?

Pestycydy to środki ochrony roślin uprawnych przed grzybami, chwastami czy owadami. Ich stosowanie w rolnictwie konwencjonalnym jest legalne i ściśle regulowane przez międzynarodowe instytucje dbające o bezpieczeństwo żywności oferowanej konsumentom. Mimo tego należy zaznaczyć, że wspomniane fitofarmaceutyki mogą zaszkodzić zdrowiu człowieka, gdy są kumulowane w jego organizmie w nadmiernej ilości.

Co istotne, ranking Brudna Dwunastka obejmuje wyłącznie warzywa i owoce dostępne na rynku amerykańskim, dlatego nie odzwierciedla w 100% bezpieczeństwa żywnościowego, z którym mamy do czynienia w Europie. Sporządzona w USA lista jest jednak wskazówką i zachętą, by przywiązywać większą wagę do tego, jakiego pochodzenia są produkty, które trafiają na nasz talerz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

Pozostałe wiadomości