Psychologia

Dlaczego młode kobiety sięgają po alkohol? "Poczułam, że żyję, kiedy odstawiłam używki"

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Problem alkoholowy wśród młodych kobiet
Problem alkoholowy wśród młodych kobietDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka także młode kobiety. Dlaczego po niego sięgają? Kiedy zaczyna się uzależnienie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Markiewicz, która prowadzi "Pamiętnik trzeźwej narkomanki", Olgą Lemańską, InstaPogodynką oraz Cezarym Biernackim, terapeutą.

Dlaczego młode kobiety uzależniają się od alkoholu?

Marta Markiewicz oraz Olga Lemańska zmagały się z uzależnieniem od alkoholu. Obie za pośrednictwem mediów społecznościowych opowiadają o swoich doświadczeniach. - Sprzedaje swoje doświadczanie, żeby ewentualnie ktoś, kto podejrzewa takie uzależnienie u siebie, mógł na to zwrócić uwagę, wiedział gdzie ewentualnie się zgłosić (...) - mówiła w Dzień Dobry TVN Marta Markiewicz.

Kiedy zorientowały się, że mają problem z alkoholem? - Nie da się wyznaczyć daty. To jest bardzo płynne. (...) Zaczęłam spożywać alkohol, kiedy byłam w pierwszej klasie gimnazjum. (...) To jest taki moment, kiedy się eksperymentuje. Potem jest ten okres dojrzewania, dosyć trudny. Wydaje mi się, że w pewnym momencie niektóre osoby się zatrzymują. To jest przeważnie (...) po studiach, kiedy zaczyna się to dorosłe życie. (...) Ja gdzieś imprezowałam dalej. W pewnym momencie zauważyłam, że moje koleżanki się zatrzymują (...) zaczynają dorosłe życie, a ja mam trudność, żeby stworzyć jakąś stałą relację. Jedyną relację, jaką miałam (...), to była relacja z używkami - mówiła Olga Lemańska.

Jak piją kobiety?

Wciąż żywe jest przekonanie, że kobiety piją inaczej niż mężczyźni. Czy faktycznie? - Stereotyp jest, ale ja bym to wrzucił do lamusa. Zwłaszcza jeśli mówimy o młodzieży, o młodych dziewczynach, nastolatkach. To, jak dziewczyny mówią o tym, jak to się zaczęło, to ja nie widzę tutaj rozróżnienia. Te imprezy, to wejście w towarzystwo, wynalazek, którym było gimnazjum. Zmiana szkoły, jakoś muszę zaistnieć, jakoś funkcjonować. Poradzić sobie ze swoimi lękami, emocjami, uczuciami. Na to się pojawiają używki, alkohol czy narkotyki - mówił w Dzień Dobry TVN Cezary Biernacki, terapeuta.

Jak naszym bohaterkom udało się wyjść z nałogu? Jak pomagają innym? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości